Zamknij
REKLAMA

Co powinien wiedzieć pacjent o leczeniu uzdrowiskowym?

14:31, 18.03.2020 | materiały partnera

Sanatoria kojarzą nam się z miejscami, które najczęściej odwiedzają osoby starsze. Ich obraz widzimy jako miejsca, w których znajdują się sami emeryci i renciści, którzy to korzystają z ofert licznych uzdrowisk, jakich na terenie Polski jest wiele. Tak naprawdę jednak, sanatoria to nie tylko miejsca dla osób starszych, ale również i dla młodych, mających problemy zdrowotne. Czym są te sanatoria? Co znajduje się w ich ofercie? Na co można liczyć? Na jakich zasadach można zostać przyjętym?

Różnorodne formy wyjazdu do sanatorium

Osoba starsza lub mająca problemy ze zdrowiem, może skorzystać z różnorodnych form wyboru sanatoriumsanatoriummarta.pl. Tą najczęściej wybieraną jest otrzymanie skierowania od lekarza, drugą jest skierowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzecią wyjazd dzięki dofinansowaniu PFRON i czwartą jest prywatna podróż, w pełni sfinalizowana z własnych środków. To, co wybierzemy zależne jest od bardzo wielu czynników. Stan naszego zdrowia, możliwości finansowe, dostępność miejsc. Jeśli chcemy skorzystać z usług uzdrowisk, na pewno powinniśmy tak dopasować całość, by w odpowiednim dla nas czasie, móc w takim miejscu się znaleźć.

Sanatorium przez lekarza

Jeśli pacjent ma problemy ze zdrowiem, lekarz może wypisać skierowanie do takiego sanatorium i pokrywa jest NFZ. W każdym województwie ilość miejsc jest ograniczona, dlatego też sam termin zależy jest od ilości zainteresowanych osób. W przypadku takiej formy wybrać można ten pobyt raz na 18 miesięcy. Lekarz musi we wniosku określić, jaki pacjent ma problem i dlaczego takie sanatorium stanowić będzie dla niego dobre rozwiązanie. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego może wybrać dwie opcje - jedną z nich jest leczenie uzdrowiskowe, drugą rehabilitacja uzdrowiskowa. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. U jednego stosuje się różnorodne zabiegi, u innego typową rehabilitację. Czasami pacjent czuje się niczym w SPA, bo ilość cudownych zabiegów na ciało, które go relaksują, ale również i pomagają uporać się z problemem jest naprawdę bardzo duża.

Sanatorium przez ZUS

ZUS może skierować takiego pacjenta do sanatorium sanatoriummarta.pl/pobyty/nfz, jeśli ten spełni określone warunki. Na pobyt w takim uzdrowisku mają szansę jedynie takie osoby, które poprzez przebywanie tam, są zdolne wrócić do pracy. W ten bowiem sposób ZUS daje niejako szansę na dalszą pracę konkretnym osobom. Jeśli ktoś nie jest zdolny do pracy już w ogóle, nie ma szans by o taką formę dofinansowania się starać. Wniosek taki może złożyć osoba, która jest ubezpieczona, która ma prawo do zasiłku chorobowego, która jest rencistą, ale może ponownie powrócić do pracy.

Sanatorium dofinansowane przez PFRON

PFRON jest to Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych. Jak sama nazwa mówi, takie turnusy kierowane są skierowane do osób, które mają orzeczony stopień niepełnosprawności i chcą z takiej formy wypoczynku skorzystać. W zależności od stopnia niepełnosprawności, dofinansowanie obejmuje określony procent. Sam koszt pobytu wówczas nie jest wcale tak dużym wydatkiem i jak najbardziej można sobie na niego pozwolić. Każdy pacjent może poczuć się niczym w SPA, w którym to uda mu się uzyskać pełen wachlarz usług związanych z troską o jego ciało i wyeliminowaniem bólu lub schorzenia, jaki mu towarzyszy.

Sanatorium prywatnie

Ostatnią z opcji jest sanatorium, które w pełni pokrywamy z własnej kieszeni. Takie sanatoria pełnią bardziej formę uzdrowisk niczym SPA sanatoriummarta.pl/pobyty/pobyt-hotelowy, w którym można korzystać z różnorodnych form przyjemności dla ciała, jak również i dla duszy. W takim przypadku osoba chcąca skorzystać z takiej opcji, sama wybiera sobie obiekt i sama dostosowuje pobyt do swoich możliwości finansowych i potrzeb. Taka opcja jest jak najbardziej korzystna i daje nam dużo więcej rozwiązań, ale musimy liczyć się z tym, że trzeba za to dużo więcej zapłacić.

Wybór odpowiedniego sanatorium

Jednym z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę jest wybór miejsca, do którego chcemy jechać. Jeśli chodzi o dofinansowanie, to na pewno nie mamy zbyt wielu możliwości, gdyż jesteśmy kierowani do określonego obiektu i wachlarz serwowanych nam usług dostosowany jest do naszych schorzeń. Jeśli jednak w grę wchodzi prywatny pobyt w sanatorium, bardziej to wygląda jak SPA, w którym pacjent może liczyć na wiele więcej udogodnień, bo za to po prostu w pełni płaci. Jeśli ma on problemy z kręgosłupem, może postawić zarówno na różnorodne masaże, ale również i na naświetlenia, kąpiele, a także rehabilitację. Im więcej otrzymamy możliwości, tym z całą pewnością efekty będą lepsze i bardziej satysfakcjonujące.

Nie każde sanatorium jest takie samo, dlatego też jeśli mamy możliwość wybrać je samodzielnie, to jak najbardziej warto sprawdzić, porównać i móc pojechać tam, gdzie faktycznie możemy liczyć na pomoc i pełne wsparcie. Im lepszy wybór, tym większe zadowolenie. Profesjonalne uzdrowisko to miejsce, w którym wiemy, że zostanie nam zapewniona pełnokompleksowa opieka i najlepsze zabiegi dla naszego ciała, a jednocześnie i dla naszej duszy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone