Zamknij
REKLAMA

Fotowoltaika a ceny prądu: czy to się faktycznie opłaca?

09.53, 13.08.2022 . Aktualizacja: 09.53, 13.08.2022
Skomentuj

Niespodziewane wzrosty cen kosztów utrzymania, w tym energii elektrycznej, motywują nas do szukania możliwości zaoszczędzenia. Powodują też popularyzację odnawialnych źródeł energii. Co sprawia, że fotowoltaika się opłaca? Duży wpływ mają z pewnością dostępne dotacje. Ilość funduszy i programów dedykowanych dla wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii jest duża, a na największe wsparcie mogą liczyć odbiorcy indywidualni. Jednak czy dotacje to jedyny powód, dla którego fotowoltaika jest opłacalna?

Prosument – definicja

Słowo prosument powstało przez połączenie wyrazów producent i konsument. Dotyczy osoby wytwarzającej energię elektryczną na własne potrzeby jedynie z odnawialnych źródeł energii. Prosument – kto to jest? Definicję można znaleźć w ustawie o odnawialnych źródłach energii i brzmi ona następująco: „odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej”.

Jak zostanie prosumentem wpływa na oszczędność?

Fotowoltaika to długoterminowa inwestycja, polegająca na oszczędzaniu pieniędzy przez posiadanie mikroinstalacji. Prosument opłaca jedynie koszty opłat handlowych, które wynoszą kilkanaście złotych na miesiąc. Program Prosument został stworzony przez Narodowy Instytut Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu wspierania rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Umożliwia otrzymanie pożyczki wraz z dotacją do 100% opłat montażu i dotacji w wysokości 15 lub 30% dofinansowania. Wystarczy jedynie wysłać wniosek do jednostki samorządu terytorialnego, do banku i do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie – otrzymamy środki na realizację projektu.

Jakie są zalety fotowoltaiki? 

Wybór fotowoltaiki ma zalety finansowe i sprawia, że nasz budżet domowy nie jest uzależniony od dynamicznie rosnących cen energii elektrycznej. Zapewnia więc większą stabilność, jest przewidywalny i minimalizuje stres związany z wydatkami. Warto wspomnieć o klimatycznych korzyściach związanych z fotowoltaiką. Korzystając z energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę mamy realny wpływ na poprawę jakości powietrza. 

Aby dowiedzieć się więcej o zaletach i kosztach związanych z fotowoltaiką, sprawdź: panele fotowoltaiczne Poznań.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

Tomasz Tomasz

1 1

Wiele osób dziś inwestuje w fotowoltaikę i pompy ciepła, to przyszłościowe. Jeśli jeszcze znajdziemy odpowiednią firmę taką jak polenergia fotowoltaika, to z pewnoscia bedziemy zadowoleni z wykonanej inwestycji. 10:26, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NataliaNatalia

0 0

Szukając przydatnych podpowiedzi w zakresie fotowoltaiki warto sprawdzić również wskazówki przygotowane przez https://salwis.pl/, gdzie dowiecie się więcej odnośnie realnych rozwiązań, które możecie wprowadzić do swojego zakładu. 23:51, 29.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%