Zamknij
REKLAMA

Gdzie wyrobić paszport i ile to kosztuje?

09:57, 20.06.2022 | .
Skomentuj

Podróże zagraniczne od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Jest to widoczne szczególnie teraz, gdy kolejne państwa znoszą restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Tym samym coraz częściej planujemy wyjazd na zagraniczne wczasy poza teren wspólnoty europejskiej. W takich sytuacjach musimy nie tylko dobrze zorganizować sobie transport oraz nocleg, ale również dopełnić szeregu formalności, takich jak wyrobienie paszportu. Ile kosztuje wyrobienie dokumentu paszportowego, ile trzeba czekać na paszport i jakie dokumenty przygotować? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku podróżnika!

Gdzie wyrobić paszport?

Na samym początku warto dowiedzieć się, w jakich placówkach można wyrobić sobie paszport. Niestety złą wiadomością jest to, że tego dokumentu nie wyrobimy sobie w 100% przez internet. W celu wyrobienia paszportu musimy udać się osobiście do dowolnego biura czy też inaczej punktu paszportowego. Tam składamy wszelkie niezbędne dokumenty i odbieramy gotowy już dokument. Nie ma znaczenia miejsce naszego zamieszkania lub zameldowania, możemy wybrać zupełnie dowolną placówkę i tak ubiegać się o wyrobienie paszportu.

Ile kosztuje paszport?

Standardowa stawka za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł. Od tej kwoty naliczane są stosowne zniżki oraz ulgi. Oczywiście, jeśli przysługuje nam prawo do uzyskania takowej zniżki, to powinniśmy przedstawić dokument potwierdzający taki stan rzeczy. Kluczowe jest również to, aby zachować dowód uiszczenia opłaty paszportowej, ponieważ stanowi od niezbędny załącznik do kompletu dokumentów.

Czas oczekiwania i formalności

Co jest potrzebne do uzyskania paszportu? Musimy posiadać ważny dowód osobisty, fotografię paszportową oraz wypełnić na miejscu wniosek o paszport (nie można pobrać go przez internet). Do tego dokładamy dowód dokonania opłaty za paszport i składamy taki komplet dokumentów do okienka. Od chwili złożenia dokumentów, przyjdzie nam poczekać do 30 dni na odbiór dokumentu. Alternatywnie możemy wnioskować o wydanie tymczasowego paszportu, który wydawany jest w trybie przyspieszonym. Więcej informacji na temat, znajduje się w serwisie informacyjnym joblife.pl.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%