Zamknij

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając matę grzewczą do łazienki?

09:21, 23.05.2022 . Aktualizacja: 09:21, 23.05.2022
Skomentuj

Ogrzewanie podłogowe do łazienki? Najczęściej wybierane jest elektryczne lub wodne, a jeśli chodzi o elektryczny system pod posadzką, to króluje mata grzewcza. Do łazienki trzeba użyć systemu, który jest w dużym stopniu wodoodporny i nie niszczy się z czasem, bo każda naprawa musiałaby oznaczać skucie kafelków. Jak znaleźć taką matę?

Mata grzewcza – parametry

Budowa maty grzewczej jest stosunkowo prosta. W siatce z włókna szklanego lub stalowego wszyty jest kabel, którym płynie prąd ogrzewający podłogę. Parametry będą różne, w zależności od wybranego producenta i technologii wykonania. Sporo zależy też o montażu, źródła prądu czy wybranej taryfy, w ramach której będą rozliczane rachunki. Dla orientacji zapytaliśmy o koszty w jednej z firm produkujących maty grzewcze do łazienki. Udało nam się uzyskać dosyć szczegółowe parametry, dające orientację w kosztach i właściwościach maty:

  • Kabel podłączeniowy: do termostatu prowadzi 2,5-metrowy kabel
  • Pokrycie podłogi: maksymalne 80 %, przy wyłączeniu zabudowy stałej, jak np. wanna i szafy.
  • Montaż: zajmuje 1-2 dni
  • Koszty ogrzewania: przy cenie 0,55 zł za 1 kWh prądu ogrzanie łazienki o powierzchni 15 mkw rocznie będzie kosztowało 330 zł.
  • Eko-ogrzewanie: mata grzewcza w łazience połączona z fotowoltaiką będzie „zarabiać na siebie” przy instalacji o wielkości 0.7kWp.
  • Temperatura: wbudowane zabezpieczenie nie pozwala, by mata grzewcza w łazience została podgrzana do temperatury wyższej niż 32 stopnie.

Dane pochodzą z wyliczeń i materiałów własnych firmy Samurio, samurio.pl

Gdzie kupić matę grzewczą do łazienki?

Mając jako punkt odniesienia powyższe parametry maty, można zacząć porównywać oferty różnych producentów. Mata grzewcza do łazienki to jeden z tych produktów, których niestety nie da się kupić z drugiej ręki. Wszelkie oszczędności na etapie zakupu samych mat mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Poza tym technologia jest stosunkowo nowa i stale ulepszana. W praktyce więc maty sprzed kilku lat niekoniecznie będą odpowiadały dzisiejszym standardom.

Maty grzewcze można dostać u specjalistycznych dystrybutorów i w marketach budowlanych. Te pierwsze otrzymasz razem z montażem, jako kompletny system do uruchomienia od ręki. Maty z marketów często mają poręczną wielkość – 10-metrowa rolka będzie idealna do małej łazienki. Minusem jest konieczność samodzielnego montażu, co może skutkować zmniejszeniem okresu trwania gwarancji i dodatkowymi problemami.

Mata grzewcza w łazience – przestrogi

Samodzielny montaż jest możliwy w przypadku osób, które znają się na takiej robocie, a w szczególności – posiadaczy uprawnień elektrycznych, którzy mogą podłączyć matę do domowej sieci. Przy mniejszym doświadczeniu lepiej nie porywać się na montaż maty samemu. Można źle wyliczyć powierzchnię podłogi i zamontować matę grzewczą w łazience za blisko miejsc wilgotnych. Z kolei zbyt mała powierzchnia maty sprawi, że podłoga po prostu będzie zimna. W przypadku łazienki szczególnie trzeba zwracać uwagę na wszelkie nieszczelności. Lepiej więc powierzyć zarówno kładzenie kafelków, jak i podłączanie instalacji i montaż maty – fachowcowi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%