Zamknij

Przewody odgromowe – jak i dlaczego się je montuje?

07:29, 04.12.2024 . Aktualizacja: 07:30, 04.12.2024
Skomentuj

Przewody odgromowe są centralnym komponentem każdego systemu ochrony odgromowej, a ich rola w skutecznym odprowadzaniu prądu piorunowego do gruntu jest fundamentalna. Dlaczego? Czym charakteryzują się takie elementy, jakie są ich rodzaje oraz jak przebiega przykładowy montaż? Dowiesz się tego z niniejszego wpisu.

Czym są przewody odgromowe?

Zacznijmy od podstaw.

Przewody odgromowe to specjalne elementy systemu ochrony odgromowej (potocznie: piorunochronu), których zadaniem jest przejęcie i bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego z punktu, w jakim wyładowanie uderza w instalację odgromową, do uziomu. Ze względu na pełnioną funkcje wykonuje się je z materiałów o wysokiej przewodności elektrycznej: najczęściej z miedzi, stali ocynkowanej lub aluminium. W systemach odgromowych stosuje się różne typy przewodów, a ich specyfika uzależniona jest od projektu instalacji.

Najbardziej powszechne są przewody okrągłe. Charakteryzują się one dużą elastycznością i łatwością montażu. Popularnym rozwiązaniem jest także bednarka – płaski przewód, który dzięki swojej konstrukcji oferuje większą powierzchnię styku z ziemią, co poprawia skuteczność uziemienia. Przy doborze przewodów odgromowych należy zwrócić uwagę nie tylko na długość czy materiał wykonania, ale i przekrój, który powinien być zgodny z obowiązującymi normami (PN-EN 62305-3).

Montaż przewodów odgromowych w 5 krokach

Sposób i czas montażu przewodów odgromowych w systemie zależy od specyfiki konkretnego projektu. Ten z kolei warunkowany jest głównie parametrami docelowego budynku (powierzchnia, wysokość, materiał wykonania, przeznaczenie itd.) oraz lokalizacją, na podstawie których wyznacza się ryzyko zagrożenia piorunowego. Niemniej jednak przykładowe prace związane z kładzeniem przewodów odgromowych można podzielić na 5 standardowych etapów:

Krok 1: Planowanie trasy przewodów

Montaż przewodów powinien być każdorazowo poprzedzony zapoznaniem z projektem oraz planowaniem trasy. Najlepiej gdy jest ona możliwie najkrótsza i omija elementy konstrukcyjne budynku, które mogą stanowić barierę lub zagrażać skuteczności całej instalacji. Norma PN-EN 62305 wskazuje, jakie odstępy izolacyjne powinny zostać zachowane w przypadku konkretnych warunków montażowych. Ich zachowanie jest kluczowe, by nie doszło np. do zapłonu elementów łatwopalnych.

Krok 2: Dobór odpowiednich uchwytów montażowych

Przewody odgromowe muszą być stabilnie przymocowane do powierzchni budynku. Ich naciąg i solidne mocowanie decydują o zachowaniu niskiej rezystancji oraz ciągłości przewodzenia prądu piorunowego. Dzięki temu nie będzie on „przeskakiwał” na elementy konstrukcyjne. W celu stabilnego osadzenia przewodów wykorzystuje się specjalne uchwyty odgromowe, które stosować należy zgodnie z normami i zaleceniami producenta.

Krok 3: Mocowanie przewodów odgromowych

Za pomocą wcześniej dobranych uchwytów przewody mocuje się do ścian, dachu i innych elementów budynku. Elementy powinny być prowadzone równomiernie i bez zbędnych załamań. Jakiekolwiek uchybienia przekładają się negatywnie na skuteczność instalacji, a co za tym idzie, poważnie zagrażają mieniu oraz jego użytkownikom.

Krok 4: Połączenie przewodów z uziomem

Z pomocą przewodów odgromowych tworzone są zwoje oraz przewody odprowadzające. Końcówki tych drugich integruje się z uziomem, czyli komponentem, który odprowadza energię pioruna do ziemi, umożliwiając jej skuteczne rozproszenie. Połączenie przewodu z uziomem powinno być wykonane starannie, zapewniając możliwie najniższą rezystancję. Zgodnie z normą PN-EN 62305-3:2011 rezystancja w obiektach budowlanych nie może przekraczać 10 Ω.

Krok 5: Kontrola i testowanie instalacji

Po zakończeniu montażu cała instalacja powinna zostać dokładnie sprawdzona pod kątem ciągłości przewodów oraz poprawności wszystkich połączeń. Testowanie instalacji obejmuje pomiar rezystancji uziemienia, co pozwala na ocenę jej skuteczności. W przyszłości należy też pamiętać o regularnej konserwacji oraz okresowych kontrolach (minimum raz na 5 lat)

Podsumowanie

Wybór przewodów odgromowych wysokiej jakości, dostosowanych do specyfiki projektu oraz budynku, jest kluczowy dla bezpieczeństwa i skuteczności systemu ochrony odgromowej. Przewody powinny być dobierane zgodnie z normami, a ich montaż przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów, co zapewni długowieczność i niezawodność całej instalacji.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%