Zamknij

Wyłączniki nadprądowe – co to jest i jak działa?

11:21, 17.06.2024 . Aktualizacja: 11:21, 17.06.2024
Skomentuj

Osoby interesujące się elektryką, planujące remonty lub pracujące w branży elektrycznej koniecznie muszą wiedzieć, czym dokładnie są wyłączniki nadprądowe. Jak działają i kiedy warto je zastosować? Przeczytaj poniższy artykuł!

Każda instalacja elektryczna składa się z wielu części, które spełniają niezwykle istotną rolę wpływającą na działanie całości. Jedną z tych części są tzw. wyłączniki nadprądowe. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się nieco więcej na ich temat!

Czym są wyłączniki nadprądowe?

Wyłącznik nadprądowy to składowa każdej instalacji elektrycznej zwana potocznie eską. W Polsce popularność zyskał w latach 90., gdy zaczęto odchodzić już od bezpieczników topikowych i automatycznych. Standardowe wyłączniki nadprądowe zbudowane są z dźwigni napędowej, zamka, zacisków przyłączeniowych, stałego i ruchomego styku, wyzwalacza termobimetalowego i elektromagnetycznego, wkrętu regulacyjnego oraz komory do gaszenia łuku elektrycznego. Mogą występować w odmianach 1, 2, 3 i 4-biegunowych. Cena za jedną sztukę tego urządzenia wynosi przeciętnie 20-100 zł i zależy od wielu czynników.

Jak działają wyłączniki nadprądowe?

Wszystkie przewody elektryczne wyróżniają się ustalonym natężeniem maksymalnym prądu, przy którym może on przepływać bez żadnego ryzyka. W niekorzystnych sytuacjach, gdy wartość tego parametru wzrośnie, może dojść do zjawiska nagrzewania się łącza. Najgroźniejszą konsekwencją takiego stanu jest nadtopienie izolacji i wywołanie zwarcia. Wyłączniki nadprądowe mają za zadanie chronić właśnie przed taką sytuacją. Można zatem podsumować, że:

  • przeciwdziałają przeciążeniom;
  • chronią przed skokami prądu;
  • zmniejszają ryzyko zwarcia.

Zapewniają bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, dlatego tak ważne jest, aby rzeczywiście się w niej znalazły.

Wyłączniki nadprądowe – zastosowanie

Wyłączniki nadprądowe znajdziesz w instalacjach elektrycznych bez względu na ich lokalizację i ostateczne przeznaczenie. Ich docelowe zastosowanie obejmuje m.in.: maszyny i instalacje produkcyjne, instalacje domowe, automatykę przemysłową czy nawet instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Ze względu na szeroki wybór modeli można dobrać wyłączniki nadprądowe do specyfikacji danej instalacji.

Jak wybrać odpowiednie wyłączniki nadprądowe?

W prywatnych gospodarstwach domowych zazwyczaj wykorzystuje się wyłączniki nadprądowe o oznaczone skrótem „B”. Wartość prądów znamionowych zależy już od rodzaju obwodów. Przy obwodach oświetleniowych stosuje się przeważnie zabezpieczenia 10A, zaś przy obwodach gniazdowych – zabezpieczenia 16A. Jako że odpowiednio dobrany wyłącznik nadprądowy jest kluczowym, obowiązkowym elementem instalacji elektrycznej, gwarantujący jej bezpieczeństwo, samodzielny wybór urządzenia nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeśli nie zajmujesz się elektryką na co dzień lub nigdy się nią nie interesowałeś. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z elektrykiem. Specjalista pomoże Ci również podłączyć wyłącznik nadprądowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%