Zamknij

Prawne aspekty zmiany nazwiska po rozwodzie

. + 14:36, 13.07.2023 Aktualizacja: 14:36, 13.07.2023
Skomentuj

Na przyjęcie nazwiska męża decyduje się wiele kobiet. Tylko część z nich nie zamierza dokonywać żadnych zmian. Niektóre osoby wybierają pośrednie rozwiązanie, czyli nazwisko dwuczłonowe. Jakie zasady prawne obowiązują po rozwiązaniu związku małżeńskiego? Kiedy możliwa jest zmiana nazwiska po rozwodzie? Co najczęściej skłania do podjęcia takiej decyzji? Odpowiedzi na najważniejsze pytania udzielamy poniżej.

Zasady prawne dotyczące zmiany nazwiska po rozwodzie

Nazwisko można zmienić na zasadach ogólnych w dowolnym momencie. W praktyce oznacza to, że zmiana jest możliwa z ważnych powodów przed zawarciem małżeństwa, w jego trakcie oraz po rozwodzie. Kwestie z tym związane regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 7 k.r.o. osoby zawierające związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego wskazują jednocześnie nazwisko, jakie będą nosili po ślubie. Oświadczenie w tej sprawie składają przed kierownikiem USC, co znajduje odzwierciedlenie w treści aktu małżeństwa.

Po rozwodzie można zmienić nazwisko w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Zgodnie z art. 363 Kodeksu postępowania cywilnego trzymiesięczny termin liczy się od dnia prawomocności wyroku rozwodowego. Nie podlega on przywróceniu ani przedłużeniu. Po upływie ww. terminu możliwa jest administracyjna zmiana nazwiska po rozwodzie. W tym celu należy złożyć wniosek u wybranego kierownika USC, który zostanie rozstrzygnięty w trybie przepisów ust. o zmianie imienia i nazwiska.

Jak wygląda proces zmiany nazwiska po rozwodzie? Wymagane dokumenty i procedury

Jak zmienić nazwisko po rozwodzie? Pisemne oświadczenie może złożyć rozwiedziony małżonek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania USC lub przed konsulem. Do tego wymagane jest osobiste działanie, czyli z wnioskiem nie może wystąpić pełnomocnik osoby rozwiedzionej. Procedura bywa uproszczona i najtańsza po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, m.in. odpis wyroku czy informacje dotyczące miejsca sporządzenia aktu małżeństwa.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – ile kosztuje?

Z reguły wiąże się z niewielką opłatą skarbową. Ile kosztuje powrót do nazwiska po rozwodzie? Za przyjęcie oświadczenia w USC pobierana jest opłata w wysokości 11 złotych. Wnioskowanie przed konsulem stanowi koszt 50 euro. Za wydanie decyzji trzeba zapłacić 37 zł. Dodatkowy koszt generuje honorarium dla adwokata.

Prawne konsekwencje zmiany nazwiska

Po uprawomocnieniu się decyzji należy pamiętać o zmianie dokumentów tożsamości. Istnieje konieczność zmiany licencji zawodowych czy danych w systemach bankowych. Niezbędne jest złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Nie można też zapominać o dokonaniu zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, CEiDG, księgach wieczystych oraz innych organach i urzędach.

Czy warto zmienić nazwisko po rozwodzie?

Przede wszystkim jest to indywidualna i dobrowolna decyzja każdego z małżonków. Nie istnieje zatem opcja, by zmusić jedną ze stron do zmiany nazwiska. Na ten krok decydują się najczęściej kobiety, które mają negatywne uczucia względem byłego małżonka i pragnące rozpocząć całkowicie nowy etap w życiu. W przygotowaniu się do zmiany nazwiska po rozwodzie lub separacji może pomóc doświadczony prawnik rozwodowy w Warszawie. Skorzystanie z pomocy prawnej przynosi szereg wymiernych korzyści.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%