Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego dotyka coraz więcej osób. Jest to proces przewlekły i postępujący - z czasem staw kolanowy ulega coraz większej degeneracji. Choć w zdecydowanej większości przypadków powrót do stanu sprzed choroby okazuje się niemożliwy, schorzenie to można skutecznie kontrolować i ograniczać.
Zwyrodnienie stawu kolanowego to przewlekła choroba polegająca na stopniowym niszczeniu prawidłowej struktury stawu. W jej trakcie dochodzi do degeneracji zarówno chrząstki stawowej, jak i kości podchrzęstnej, więzadeł i pozostałych elementów składających się na staw kolanowy. Choroba ta potrafi być dużym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu - na szczęście istnieje wiele skutecznych metod terapii. Dużą ulgę przynosi m.in.wstrzykiwanie łatwo dostępnego kwasu hialuronowego - bez problemu kupimy choćby biolevox ha w aptece online.
Najczęściej zwyrodnienie stawu kolanowego ma postać pierwotną. Oznacza to, że choroba wynika ze zmian degeneracyjnych wywołanych wiekiem pacjenta. Może jednak mieć też postać wtórną, czyli nabytą np. w wyniku wady wrodzonej, chorób układowych, chorób genetycznych czy też po prostu urazu. Podstawowe objawy choroby to:
Do postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne są kompleksowe badania. Lekarz podejrzewający zwyrodnienie stawu kolanowego z pewnością wystawi skierowanie na badanie RTG, które umożliwi podstawową ocenę cech choroby zwyrodnieniowej. Podczas tego badania sprawdzone i ocenione zostanie ewentualne zwężenie powierzchni stawowych czy też lokalne zwiększenie gęstości kości.
W toku dalszej diagnostyki lekarz może zlecić także wykonanie badania ultrasonograficznego (pozwala ono ocenić struktury łącznotkankowe) lub też badania MRI, czyli rezonansu elektromagnetycznego. Specjalista może też zalecić wykonanie artroskopii czy też badania przewodnictwa nerwowego. Ponadto, jeśli lekarz podejrzewa, że w organizmie aktywne są także inne procesy chorobowe, zleci on także wykonanie podstawowych badań krwi.
Choć zwyrodnienia stawu kolanowego praktycznie nigdy nie można wyleczyć całkowicie, możliwa jest neutralizacja jego objawów i poprawienie komfortu życia pacjenta. W im wcześniejszym stadium znajduje się choroba, tym większa szansa, że wystarczą do tego metody nieinwazyjne. Mowa tu między innymi o niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (tak tabletkach, jak i maściach czy żelach), jak i regularnych ćwiczeniach i fizykoterapii oraz o uświadomieniu pacjenta o ograniczeniach wynikających z jego choroby. Dobre efekty dają też wspominane już wcześniej zastrzyki z kwasu hialuronowego.
W przypadku, gdy wyżej wymienione metody okażą się mało skuteczne lub choroba jest w zaawansowanym stadium i w znaczny sposób obniża jakość życia pacjenta, stosowane jest leczenie zabiegowe. Najczęściej wybieraną metodą jest obecnie endoprotezoplastyka stawu kolanowego, czyli wycięcie całej powierzchni stawowej uda i piszczeli i zastąpienie jej specjalną protezą.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz