Zamknij

Bezpieczeństwo podczas spawania - porady BHP

. + 08:41, 30.05.2022 Aktualizacja: 08:41, 30.05.2022
Skomentuj

Wysokie temperatury, toksyczne opary, promieniowanie ultrafioletowe oraz ryzyko porażenia prądem i urazów mechanicznych… To najważniejsze zagrożenia czekające na spawaczy na stanowisku pracy.

Jako że jest to zawód wysokiego ryzyka, pracodawca powinien przyłożyć szczególnie dużą wagę do tego, by zapewnić jego przedstawicielom odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualne oraz właściwe warunki pracy. Jak to zrobić? Z jakich elementów powinno składać się wyposażenie i odzież spawalnicza? Najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem podczas spawania wyjaśniamy w kolejnych akapitach.

Bezpieczeństwo podczas spawania – promieniowanie UV

Nawet osoby niezwiązane ze spawaniem doceniają walory wizualne łuku świetlnego. Niepowtarzalna kompozycja promieniowania i iskier wprawdzie wygląda ciekawie, ale stanowi duże zagrożenie dla zdrowia. Nawet kilkusekundowe spojrzenie na łuk z bliskiej odległości może spowodować uszkodzenie wzroku. Największym zagrożeniem jest promieniowanie ultrafioletowe podczerwone, które bywa przyczyną oparzeń oka (ang. arc eye lub flash burn).

Ochronę przed tego typu ryzykiem zapewniają przyłbice spawalnicze. Ważnym ich elementem jest filtr blokujący szkodliwe promieniowanie do twarzy. Nowoczesne maski do spawania mogą być wyposażone w dwa rodzaje filtrów: pasywne lub samościmniające (ADF) o odcieniu dopasowującym się do natężenia promieniowania.

Ochrona indywidualna dla spawaczy – gazy spawalnicze

Przyłbica może stanowić również zabezpieczenie przed szkodliwymi gazami uwalniającymi się podczas spawania. Ochrona dróg oddechowych i płuc jest szczególnie ważna, bo w ciągu 60 minut pracy wygenerowanych może być nawet 40 gramów pyłów i oparów. Większość z nich jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i, wnikając w głąb struktury płuc, może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, z nowotworami włącznie.

Aby maska spawalnicza zapewniła ochronę układu oddechowego, musi być wyposażona w aparat oddechowy, doprowadzający czyste powietrze dla użytkownika. Bardzo ważna jest także wentylacja pomieszczenia, w którym wykonywane prace spawalnicze oraz możliwość odprowadzenia szkodliwych gazów. Największe znaczenie ma to w niewielkich pomieszczeniach, w których ryzyko wystąpienia zatruć lub niedoborów tlenu jest szczególnie wysokie.

ŚOI dla spawaczy – ochrona przed oparzeniami i urazami

Rozpryski gorącego materiału mogą powodować zagrożenie różnej natury. Jeżeli znajdą się na ciele spawacza może dojść do niewielkich, ale bardzo bolesnych oparzeń (niebezpiecznych zwłaszcza w obrębie twarzy). Ochronę przed nimi zapewnią fartuchy spawalnicze obejmujące większość tułowia i nóg spawacza. Wydajną pracę przy zredukowanym do minimum ryzyku oparzeń rąk umożliwią natomiast rękawice spawalnicze.

Praca spawacza wiąże się również z ryzykiem urazów mechanicznych, spowodowanych np. upadkiem sprzętu lub spawanych elementów. Dlatego osoby wykonujące ten zawód powinny być wyposażone w odpowiednio dobrane buty spawalnicze, chroniące stopy przed kontuzjami, a także odporne na wysokie temperatury oraz wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DzisiajRekordJutroNoDzisiajRekordJutroNo

0 0

Niech ktoś wspomni o wynagrodzeniu spawacza.Szczecinek i okolice to przysłowiowa "miska ryżu".

10:15, 30.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%