Codzienne obowiązki pracowników branży przemysłowej to m.in. konieczność przenoszenia, obracania czy pozycjonowania ładunków. Nierzadko ich wysoka waga uniemożliwia wykonanie tych zadań przez samego pracownika. Wówczas z pomocą przychodzi urządzenie zwane manipulatorem przemysłowym. Czym jest manipulator przemysłowy i jakie są jego najczęstsze zastosowania?
Manipulatory przemysłowe umożliwiają precyzyjnie przenosić i manipulować dowolnym ładunkiem bez większego wysiłku fizycznego operatora. Rolą urządzenia jest więc usprawnienie i odciążenie pracowników zakładów produkcyjnych, a także zapewnienie im bezpieczeństwa podczas wykonywanych zadań.
Główny podział wśród manipulatorów przemysłowych wynika z rodzaju zasilania. Możemy bowiem spotkać:
Modele manipulatorów przemysłowych różnią się także między sobą samą konstrukcją. W tym podziale także możemy wyróżnić dwa typy:
Producenci manipulatorów przemysłowych mają do zaoferowania także urządzenia instalowane na specjalnej konstrukcji bądź przystosowane do montażu na suwnicy podwieszanej.
Wybór manipulatora przemysłowego nie będzie trudnym zadaniem, pod warunkiem, że dokładnie przyjrzymy się potrzebom konkretnego zakładu przemysłowego. Podczas wyboru urządzenia uwagę należy zwrócić na parametry takie jak:
Manipulatory przemysłowe to urządzenia, bez których dziś ciężko wyobrazić sobie pracę w wielu zakładach. Są niezbędne nie tylko podczas przenoszenia czy manipulowania ładunku na liniach produkcyjnych, ale także przy wszelkiego rodzaju pracach montażowych. Z pomocą urządzenia możliwe jest przemieszczanie bardzo ciężkich ładunków. Z tego powodu z manipulatorem przemysłowym możemy spotkać się w wielu branżach: spożywczej, budowlanej, meblarskiej czy nawet drzewnej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz