Zamknij
REKLAMA

WILCZE LASKI: Mieszkańcy mówią NIE dla spalarni opon!

09:10, 28.06.2019 | br
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj o godzinie 19 przed świetlicą wiejską w Wilczych Laskach miało miejsce spotkanie mieszkańców z inwestorem, który planuje otworzyć zakład obróbki opon. Mieszkańcy mówią jednym głosem:

-Nie pozwolimy, by naszą wieś ktoś truł. Mamy tu czyste lasy, wodę i powietrze. Odwiedzają nas turyści. Kto tu przyjedzie, kiedy pod nosem wybudują nam taki zakład. Nie chcemy takiego zakładu w naszej okolicy!

Marcin Rechuta z firmy Eko-Plan został poproszony o wykonanie dokumentacji środowiskowej i dokonanie analizy wpływu oddziaływania tego typu inwestycji na środowisko. Podczas spotkania planował przekazać mieszkańcom jak ma wyglądać proces przetwarzania opon w zakładzie, który chce otworzyć firma Kard. Nie dokończył omawiania procesu technologicznego, ponieważ mieszkańcy raz po raz powtarzali „nie chcemy was tu!”. Próbował tłumaczyć, że pyroliza jest procesem, który nie zagraża środowisku. Nie uwalniają się również przy tym żadne przykre „zapachy”.

- Mamy już jedną taką fabrykę, która niczym nie zagraża. Nie chcemy drugiej. Wiatry w dużej mierze nas chronią od zapachu ze Szczecinka. Nie pozwolimy na tę budowę - mówili mieszkańcy.

Jacek Kaliszuk i Jacek Strand razem tworzą Kard, firmę która będzie przerabiała opony w procesie niskotemperaturowej pirolizy. Planowali otworzyć zakład w Wilczych Laskach. mają już hektar ziemi, na której ma powstać zakład, który w założeniach ma przetwarzać około 40 ton opon dziennie. Czyli do Wilczych Lasek przyjeżdżałyby trzy TIRy dziennie.

- Nie ma zgody na to - ripostowali mieszkańcy. Nie mamy takich dróg, sami mamy problemy z dojazdami, bo drogi są w fatalnym stanie.

- Nie spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy i takiej niechęci ze strony mieszkańców. W te przedsięwzięcie planujemy zainwestować około dwóch milionów euro. Kupiliśmy działkę, na której ma powstać zakład daleko od zabudowań. Z myślą o tym, aby nie było żadnych kłopotów. Takie zakłady istnieją już w innych miejscach. Pionierem jest Dania, gdzie jest ich bardzo dużo. W Polsce są już takie trzy zakłady m.in. w Szczecinie, gdzie zakłąd mieści się w bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych. Z tego co wiemy, nie ma żadnych skarg od mieszkańców na ewentualne uciążliwości. Wiemy, że palenie opon źle się kojarzy, ale my planujemy stworzyć nowoczesny zakład, który jest bezpieczny dla środowiska. Przetwarzanie opon ma się odbywać w procesie pirolizy.  Rozumiemy obawy mieszkańców, ale to bezpieczny proces. Zakład to 15 nowych miejsc pracy. Nie rozumiemy też obaw związanych z drogami, przecież tu jeżdżą codziennie samochody ciężarowe z drewnem.

Wiedza inwestorów na temat odległości od zabudowań, kłóci się z tym co mówią mieszkańcy. Jedna z uczestniczek mówiła głośno:

-Jeśli zakład powstanie to będę mieszkać 300 metrów od niego. Kupowałam działkę w 2007. Na terenie wolnym od uciążliwości związanych z inwestycjami. Nie chcę, aby to się zmieniło i ktoś mnie truł. – mówiła 

- To jest ostatnia enklawa zdrowego powietrza w okolicach Szczecinka. Nie chcemy tu tego typu zakładów. Nie zgadzamy się! -krzyczeli mieszkańcy.

Na spotkanie przybyli również Joanna i Jacek Pawłowicz ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra. Zostali zaproszeni przez mieszkańców. Radzili jak się obronić przed niechcianą inwestycją. Państwo Pawłowicz zadeklarowali pomoc. Jako stowarzyszenie będą stroną w ewentualnym postępowaniu administracyjnym dotyczącym inwestycji.

W spotkaniu udział wziął również wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, który tłumaczył jak wygląda od strony formalnej proces otwierania takiego zakładu.

- Czekam na opinie od WIOS-iu, sanepidu i Wód Polskich. Kiedy będę już w posiadaniu szczegółowych opinii i dokumentacji odbędą się konsultacje społeczne.

Wójt starał się wytłumaczyć jak od strony prawnej wygląda zatwierdzenie takiej decyzji w przypadku kiedy wszystkie instytucje środowiskowe wyrażają zgodę.

Poza mieszkańcami Wilczych Lasek obecni byli też mieszkańcy okolicznych wsi, którzy czują się zagrożeni. Ich głosem był radny z Okonka. Swoje argumenty „przeciw” opierał między innymi na dokumentach o Kardzie, które otrzymał z Nadleśnictwa. Wytykał, że to co mówią teraz, a to co ma napisane w dokumentach bardzo się różni.

Inwestorzy tłumaczyli, że to co trafiło do nadleśnictwa zostało napisane przez niekompetentnego byłego już współpracownika i zawiera wiele błędów. Poprawna dokumentacja została ponownie wysłana.

Mieszkańców żadne słowa nie przekonały. Stoją przy swoim: „Nie chcemy żadnej spalarni w naszej okolicy”.

(br)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (25)

MirkoMirko

17 12

Brawo mieszkańcy ? 09:18, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec szczecinMieszkaniec szczecin

17 11

Fajnie jest KRONO to i spalarnia podymi. A tak na poważnie to wystarczy już jednego truciciela powietrza, drugiego nam nie trzeba. 09:37, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

helahela

15 13

Brawo mieszkańcy. Tak trzymać . Zawsze obietnice są różowe , a potem to mieszkańcy zostają z problemem , bo okazuje się najczęściej , że jest zupełnie inaczej niż się wcześniej to mieszkańcom przedstawiało. Piętnaście miejsc pracy??? No cóż ostatnio raczej pracy nie brakuje. Ludzie- mamy jedno życie i zdrowie. Popieram Mieszkańców!! 10:07, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

14 13

Ludzie nie znają technologi A dużo krzyczą lepiej gdy opony leżą po lasach rowach to jest ekologia.obejrzyjcie film technologi perolizy. 10:20, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gumaguma

11 5

Opony nie palić, tylko rozdrabniać i do wtórnego wykorzystania. Świat tak już robi. 10:54, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MRatajekMRatajek

7 5

25 lat temu to nawet wycieczkę dla radnych miejskich do Wielkiej Brytanii oferowano - do bliźniaczej firmy zakładów drewnopochodnych, po to by przekonali się że nie ma tam uciążliwych zapachów. Nie żyjący już Burmistrz Miasta tą inwestycję przyklepał, a że o zmarłych nie wypada pisać źle więc przemilczę ten temat. 12:21, 28.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

były mieszkaniec szcbyły mieszkaniec szc

1 0

nawet pełne reklamówki z W.B. przywie źli i zaczęło się i trwa.................
Ile ofiar? 14:29, 28.06.2019


GośćGość

5 5

Szkoda, że z Krono tak się nie ogarną. Jakby wszystkim ten truciciel pasuje. 13:34, 28.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pppp

0 0

KRONO nie ogarną. Taki już jest wielki biznes. To jest coś na zasadzie szacowania ryzyka. Sondujemy plusy i minusy. Jeżeli suma punktów mieści się w zakresie od..... do..... na podstawie wyniku ogólnego dowiadujemy się że KRONO jest zakładem jak najbardziej pożądanym w mieście. Natomiast zwiększona zachorowalność na różne choroby mieści się w granicach normy i nie powoduje znacznych uciążliwości. 13:16, 01.07.2019


SZUKAM PRACYSZUKAM PRACY

9 11

Co mogli innego powiedzieć starzy ludzie? Widać dokładnie na zdjęciu że jest tam grono osób które nijak nie przygotowało się do dyskusji na poziomie merytorycznym. Trochę ogłady ludzie, to że zostaną zapewnione miejsca pracy i to że ze środowiska znikną nielegalne składwowiska opon i zużytych gum nie jest argumentem żeby oczyścić ten syf? Najpierw poczytajcie jak wygląda to w innych krajach i jakie korzyści to przynosi, egoiści bez wizji i wyobraźni. Póki nikt im nie zapłaci będą darli się na nie! Ale jakby ich dzieciaki miały jechać za granice i pracować w takiej firme za EURASKI to podejrzewam że by im przyklaskiwali. Czy wy ludzie wiecie cokolwiek na temat spalania pirolitycznego? zapraszam do przeczytania artykułów i uzupełnienia wiedzy nie od jakiegoś cyca który ma dane z gazetki castoramy. 15:21, 28.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EkoEko

10 1

Za granicą może tak ale nie w Polsce.Tutaj rządzą cwaniaki. Dzisiaj obiecują że będzie czysto i ekologicznie a za dwa, trzy lata podpalą składowisko opon i się ulotnia do ciepłych krajów. Niestety ale ta branża straciła zaufanie wśród Mądrych ludzi. Brawo mieszkańcy trzymajcie się, nie dajcie się ! 17:37, 28.06.2019


Erin BrockovichErin Brockovich

12 7

Jeżeli jest to takie ekologiczne, to niech Wójt sprzeda im ziemię (najlepiej swoją własną) w Gwdzie skąd pochodzi i tam pod czujnym okiem Wójta będą spalać te opony w dowolnej ilości 16:37, 28.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AbcAbc

0 0

W radzie ma koalicję z pisem, a radna z Wilków jaką opcję reprezentuje? 17:11, 28.06.2019


profzwasemprofzwasem

10 2

„Bardziej prawidłowe zapewne byłoby określenie termoliza, gdyż słowo „ogień” sugeruje obecność tlenu, a piroliza to proces przebiegający bez dostępu tlenu” „Jest to przyjazny środowisku proces przekształcenia zużytych opon w użyteczne produkty. Jest to rozkład związków organicznych zawartych w oponie bez dostępu powietrza lub w atmosferze beztlenowej zazwyczaj w temperaturze 400–700°C. „ Nie rozumiem ludzi, dostaliście dostęp do internetu i zamiast skorzystać, znaleźć jakieś ciekawe artykuły/argumenty poparte badaniami i doświadczeniem, a nie krzykami ludzi których boli że ktoś znalazł pomysł na życie, a oni sami nic nie osiągnęli, lub opierają się tylko na wykrzykiwanych przez aktywistów i ludzi bez żadnej wiedzy w tej kategorii hasłach. Kiedy ta Polska dojrzeje i zrozumie że lepiej pozwać legalną monitorowaną w tej branży firmę, która jest monitorowana niż wdychać spalone dookoła nielegalne składowiska(przez fale upałów), za które jakiś Janusz dostał w łapę. Sami sobie zaprzeczacie. Dajcie szanse na rozwój innym bo sami nie będziecie żyli milion lat. Co do samego pomysłu pozwolę sobie tutaj zacytować "Zainteresowanie procesem pirolizy zużytych opon pojawiło się już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu opracowano wiele rozwiązań w skali laboratoryjnej i pilotażowej. Część z nich została wdrożona na skalę przemysłową. Najpopularniejsze urządzenia do procesu pirolizy zużytych opon to reaktory porcjowe ze stałym złożem oraz reaktory z piecem obrotowym. Wykorzystanie części powstających produktów do uzyskania ciepła niezbędnego do prowadzenia procesu oraz stosowanie technologii pozwalających na przetwarzanie całych opon sprawia, że piroliza staje się coraz bardziej efektywnym ekonomicznie, a jednocześnie przyjaznym środowisku procesem utylizacji zużytych opon." Dodatkowo jeśli taki zakład nie pali śmieci najgorszej kategorii i mowa tu o plastikach, to wszystkie powstałe produkty zostają zebrane i ponownie wykorzystane, a nie wypuszczone w powietrze. Jaki sens byłby takiej fabryki? Co miałaby produkować? Dym? 18:18, 28.06.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

PoradaPorada

2 3

Kup sobie działkę w specjalnej strefie ekonomicznej w Szczecinku i tam sobie działaj, płać tam podatki i tam będziesz pod kontrolą. I nie lamentuj tutaj.... 19:29, 28.06.2019


PoradaPorada

0 1

Poprosze jakies merytoryczne argumenty do dyskusji, bo poki co nie rozumiem tak bezcelowej i pozbawionej sensu wypowiedzi. 11:49, 29.06.2019


Gość Gość

1 1

Postaw sobie taki zakład koło domu i wtedy się będziesz madrzyl 23:16, 29.06.2019


REKLAMA

GoscGosc

1 10

Najlepiej blokować inwestycje i siedzieć w domu na 500+ i zapomogach społecznych. Ciemnota ludzka nie ma granic. 08:59, 29.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GoscGosc

4 1

Ty taki oswiecony to postaw sobie taki zakład koło domu 23:19, 29.06.2019


Mój nickMój nick

5 0

Jak to taka wspaniała inwestycja to musieli przyjechać gdzieś z Polski żeby nas tu uszczęśliwić. Niech zrobię fabrykę boisko swojego domu, będą mieli blisko do pracy i będą mogli ja prawie z okna nadzorować, jak mówi staropolskie przysłowie, pańskie oko konia tyczy.
Ja tak sobie myślę że lokalizacja nie była przypadkowa, zobaczyli że w okolicy są kominy to pomyśleli, ty stary jak tu tak dają do pieca to naszego dymu nawet nie zauważą. 10:46, 29.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Obserwator Obserwator

0 5

Czemu nie przyszłeś na spotkanie i nie powiedziałeś tego publicznie tylko w pisaniu jesteś mądry.Inwestorzy chcieli się wypowiedzieć i pokazać ale ludność na to nie pozwoliła trzeba wysłuchać obu stron. 12:25, 29.06.2019


Mieszkam w okolicyMieszkam w okolicy

5 0

Nie było mnie to nie przyszedłem, NIE MERYTORYKA jest sednem sprawy czy też opis procesu pirolizy. SKORO TO TAKIE ZAJ...TE to dlaczego sobie tego na SWOIM podwórku nie pobudują??? EKOLOGIA W PRZEMYŚLE TO UTOPIA!!!!!!!!!! Co by nie produkowano. INWESTOR nie planuje prowadzić firmy dla ZBAWIENIA ŚWIATA I ŚRODOWISKA tylko DLA KKAASSYYY!!!!!!!!! 23:03, 29.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KkKk

2 0

I to jest sedno sprawy ! 11:58, 30.06.2019


bacabaca

0 0

Próba uzyskania społecznej akceptacji dla inwestycji w jakikolwiek sposób ingerującej w środowisko naturalne w regionie, w którym działa Krono, jest dowodem na kompletne oderwanie od rzeczywistości. 12:14, 30.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nick Nick

4 0

Jeśli chodzi o informację na temat pirolizy sądzę że mieszkańcy są poinformowani bardzo dobrze proszę poczytać forum jak ludzie narzekają w Szczecinie między innymi na smród, złe samopoczucie. Przykro jest jeśli oceniacie ludzi po wyglądzie jeszcze jedno sądzę że gdyby było to na waszym podwórku nie sądzę że byli byście zadowoleni. 21:59, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA