Zamknij
REKLAMA

Jezioro Pile - atrakcja nie tylko dla wędkarzy

21:39, 30.09.2019 | Ładziak Edyta
REKLAMA
Skomentuj

Charakterystyka Jeziora

Jezioro Pile jest to jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Drawskim, w woj. Zachodniopomorskim. Nad jeziorem leży miasto Borne Sulinowo oraz wsie Piława, Dąbrowica i Silnowo Dolne.  Jezioro jest zasilane przede wszystkim przez dopływy podziemne poza niewielkimi ciekami wodnymi oraz rzeką Piławą.

Powierzchnia jeziora wynosi 10,02 km², jest to jedno z największych jezior położonych w gminie Borne Sulinowo. Średnia głębokość wynosi 11,7 m, natomiast maksymalna - 43,9 m. Długość linii brzegowej to 30 km. Maksymalna długość jeziora to ponad 9 km, a szerokość aż 3 km.

Flora i fauna jeziora Pile

Dla miłośników ryb słodkowodnych to wymarzone miejsce, w jeziorze Pile złowić można wyjątkową sztukę okonia, szczupaka, płocie, sielawy oraz dorodnego leszcza. Na zbiorniku tym odbywają się liczne zawody wędkarskie, również na szczeblu ogólnopolskim – „Poligon Wędkarski”. Ryby mają tu wyjątkowe warunki do życia i rozrodu, a to wszystko dzięki głębokości jeziora, trzcinowiskom, specyficznemu mikroklimatowi i drzewom w nim zatopionym, które są dla ryb świetną kryjówką. Na wilgotnych terenach, lecz niekoniecznie bezpośrednio w wodzie spotkamy też kilkanaście gatunków tutejszych płazów. Zarówno przy brzegu jeziora, jak i w otaczających go lasach występują zwierzęta z rodziny żabowate, salamandrowate i ropuchowate. Przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy dwa rodzaje traszek - zwyczajną i grzebieniastą. Obok nich, żyją ropuchy szare i paskówki, a także kumaki nizinne, grzebiuszki ziemne oraz rzekotki drzewne. Żyje tu też kilka typów popularnych żab. Nad jeziorem Pile spotkać można bociany białe, łabędzie i dzikie kaczki, a także czaple i żurawie. Do nietypowych roślin rosnących w okolicach jeziora Pile zaliczyć możemy: lobelię, grążel żółty, grzybienie białe i wiele innych typów, które zachwycają barwami.

Dno jeziora jest bardzo urozmaicone, występują tu liczne zagłębienia i podwodne wzniesienia, wypłycenia są na ogół porośnięte roślinnością oraz zamieszkałe przez małych domowników. Ciekawostką jest także przejrzystość wód Jeziora Pile, niemal nigdy nie spada ona poniżej 5 metrów.

Enklawa dla miłośników sportów wodnych

Jezioro Pile jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych (deska windsurfingowa, kajak, łódka z żaglem). Jezioro to nie jest obcięte strefą ciszy, dzięki czemu jest otwarte również dla pasjonatów jednostek wyposażonych w silniki spalinowe. Dla ambitnych jest to idealne miejsce do pływania wpław. Jezioro jest długie, z ciekawymi zakrętami, pięknymi widokami. Szlak kajakowy biegnie tu od Bornego Sulinowa, do jeziora Długiego, które zdaje się nie mieć końca, aż po dzikie Zalewy Nadarzyckie, których bogata roślinność przybrzeżna i niespodziewane zakola pełne ukrytych w nich łabędzi potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Ciekawostka!

Niezwykłą atrakcją dla płetwonurków jest tutejszy zatopiony las, który podziwiać można godzinami. Legenda mówi, że wyspę wysadzono za czasów stacjonowania w pobliskim miasteczku Bornem Sulinowie wojsk radzieckich, ale nie rozpadła się ona na kawałki, wręcz przeciwnie, jej znaczna część obsunęła się do jeziora sprawiając, że utonął w nim jej specyficzny drzewostan - dziś atrakcja turystyczna dla miłośników nurkowania. Jeśli przeanalizować mapy topograficzne z lat 30 i współczesne dostrzec można dużą różnicę kształtu wyspy.

(Ładziak Edyta)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone