Zamknij
REKLAMA

Światłowód w powiecie szczecineckim. Orange realizuje umowy

08:28, 05.11.2019 | Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe/is
Skomentuj
fot. materiał prasowy
REKLAMA

W ubiegłym roku wszystkie gminy Powiatu Szczecineckiego podpisały umowę z Orange Polska dotyczącą budowy sieci światłowodowej w ramach projektu „Szczecinecko-Pyrzycki Część A Orange Światłowód”. Projekt jest realizowany z  dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Celem inwestycji jest likwidacja internetowych „białych plam” na mapie Polski i dostarczenie ultraszybkiego i stabilnego internetu mieszkańcom oraz zmniejszenie technologicznego dystansu w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju.

Internet nowej generacji jest przepustką do nieograniczonych możliwości dostępu do informacji i rozrywki oraz różnego rodzaju aplikacji, które zmieniają sposób komunikacji, pracy oraz funkcjonowania we współczesnym świecie. Stanowi bazę do dynamicznego rozwoju gospodarczego i społecznego. Zakres inwestycji został określony na podstawie listy adresowej przygotowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - regulatora rynku telekomunikacyjnego.

W tych dniach wicestarosta Robert Fabisiak, burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, burmistrz Barwic Mariusz Kieling, wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas oraz wójt gmin Grzmiąca Patryk Makowski spotkali się z przedstawicielami firmy Orange, aby zapoznać się postępem prowadzonych prac.

Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy. W pierwszym światłowody zostały doprowadzone do szkół i placówek edukacyjnych. Placówki te, na bazie wybudowanego przez Orange Polska światłowodu, mogą korzystać za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co gwarantuje im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Drugi etap realizacji projektu POPC obejmuje budowę sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie a ich zakończenie planuje się pod koniec 2020r.

W ramach projektu do sieci szerokopasmowej podłączone zostały wybrane miejscowości z terenu wszystkich gmin powiatu szczecineckiego.

(Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe/is)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

IwonaIwona

2 0

Dlaczego nie podłącza byłej Trzesieki? Bo tu jest też problem z internetem 14:08, 05.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DarioDario

0 0

Niech podłączą wsystkich a nie tak po *%#)!& 17:57, 05.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Baj Baj Baj_tekBaj Baj Baj_tek

0 0

A my, w Szczecinku, już mamy POTĘŻNY światłowód... od Koszalina prowadzi, taki pomarańczowy, szeroka taśma na ok. 25cm, ma chyba 5 lub 6 grubaśnych kabli dających te 25 cm szerokości. Taki kabel od okolic Tychowa przez Grzmiącą do Szczecinka i dalej gdzieś chyba na południe budowała kilka lat wstecz firma "G". Kabel przez wioski idzie, a na wioskach maja neta na prędkości z poziomu średniowiecza internetu. A miało być tak dobrze... I za Unijna kasę i sam Guru o tym zapewniał... 18:12, 05.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CinmarCinmar

2 0

Orange Polska to jednak wielka jedna kpina 18:21, 05.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WeraWera

1 0

Krągi też czekają na kontakt ze światem . Tutaj dobrze nie działa żadna sieć. Totalnie czarna plama 23:21, 05.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

paprykpapryk

0 0

Na Trzesiece zawrotne 10mb/1mb ( oczywiście tylko na umowie ). Kpina. Oczywiście do łysego światłowód jest a dalej to nawet kablówki nie ma 23:37, 06.11.2019


REKLAMA
REKLAMA