Zamknij
REKLAMA

Chcą stworzyć "ogród wspomnień". Przepytują seniorów z Bornego Sulinowa.

08:18, 25.04.2021 | T.N
Skomentuj fot. Pixabay
REKLAMA

Podopieczni z Domu Pomocy Społecznej w Bornym Sulinowie biorą udział w nietypowym badaniu. Mają opowiedzieć jakie rośliny pojawiły się w ich ogrodzie.

Jak wyglądał ogród, którym zajmowali się w kwiecie wieku? Jakie rośliny w nim królowały? Czy było w nich miejsce na zioła? To tylko jedne z wielu pytań, jakie pojawiły się w ankiecie przygotowanej przez magistrantkę Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jej opiekunem merytorycznym i naukowym jest dr Bożena Szewczyk-Taranek. I jak mówi, nie tylko o ogród i rośliny tu chodzi.

Badania dotyczą terapii reminiscencyjnej. To jest taka forma pracy z życiorysem seniora. Moja studentka stworzyła taki sposób rozmowy z seniorami i zauważyła, że oni chętnie rozmawiają o swoim życiu przez pryzmat roślin – wyjaśnia wykładowczyni z Krakowa.

W założeniu projekt ma być taką „gimnastyką dla mózgu” - seniorzy odpowiadając na pytania z ankiety muszą nieco się wysilić, sięgnąć do wspomnień. A przy okazji ich opowieści są podstawą do stworzenia większego przedsięwzięcia. Na tym etapie badanie ma pokazać, jak wyglądał ogród seniorów, jakie rośliny uprawiali. Ale do docelowo ma to być podstawa do stworzenia „ogrodu wspomnień”.

To ma być „home like garden”, który będzie zawierał rośliny i elementy architektury, który seniorzy pamiętają ze swojej młodości. Czyli nie takie, które są współcześnie, ale takie, które przywołują wspomnienia.

Bo taki ogród ma być formą terapii, a każda wizyta seniora ma sprawiać, że będzie on wytężał swoją pamięć. Takie ogrody mogą powstawać przy DPS-ach, ale także w miejscach, gdzie przebywają osoby starsze.

Już udało się przeprowadzić około 50-ciu ankiet. Autorzy projektu szacują, że w sumie liczą na głosy około setki seniorów. Wyniki badań poznamy na przełomie czerwca i lipca. W projekcie biorą udział podopieczni DPS-u w Bornem Sulinowie i seniorzy z Krakowa.

(T.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%