Zamknij
REKLAMA

Nowe mieszkania z niskim czynszem powstaną w Białym Borze

08:12, 09.11.2020 | miastko24.pl / Sieć Portali
Skomentuj
REKLAMA

Burmistrz Białego Boru znowu pokazał, że jest kilka kroków przed samorządową konkurencją. Jako jeden z pierwszych w Polsce wszedł do nowego programu, który ma zastąpić niewypał jakim określa się już program Mieszkanie Plus. Do tego ostatniego w swoim czasie weszła gmina Kępice. Powstały nowe mieszkania, ale teraz ludzie płacą nawet 1500 zł czynszu miesięcznie. W Białym Borze wdrażana będzie lepsza opcja, gdzie czynsz za metr kwadratowy nie będzie w wysokości 25 zł, ale maksymalnie około 12 zł.

Dodatkowa zaleta to możliwość wykupienia mieszkania na własność po 15 latach, w ramach opłacanego czynszu. Pierwszy blok ma powstać na gminnej działce przy boisku sportowym na ulicy Dworcowej. To prawdopodobnie dopiero początek. Tymczasem okazuje się, że na przykład w Miastku władze nie pytały nawet o udział w tym programie. 

W minioną środę władze Białego Boru zawarły porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Dzięki temu do 2023 roku na działce przekazanej przez gminę ma powstać wielorodzinny budynek w ramach tzw. Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Cała inicjatywa przypomina nieco popularne TBS-y i jest tańsza od Mieszkania Plus. Czynsz za mieszkanie o powierzchni około 50 m2 ma wynieść 500 lub 600 zł. Do tej pory umowy dotyczące budowy takich mieszkań podpisało około 100 gmin z całej Polski. Jedyną w naszej okolicy jest Biały Bór. 

- To był dla nas bardzo szczęśliwy tydzień, bo nie dość, że rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej o wartości 800 000 000 zł, to jeszcze podpisaliśmy umowę z Krajowym Zasobem Nieruchomości - podkreśla burmistrz Mikołajewski. 

Ta inicjatywa to wyprzedzanie sejmowych zmian w prawie, gdzie procedowana ma być ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ten nowy program ma zastąpić Mieszkanie Plus. To budowa tanich mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Szansę na uzyskanie mieszkania ma każda rodzina w sytuacji finansowej pozwalającej na płacenie czynszu. 

- Opłata za metr kwadratowy to jedynie około 10 zł, a mieszkania średnio mają mieć powierzchnię 50 m2. Będzie możliwość uzyskania w pierwszych latach specjalnej ulgi w ramach programu Mieszkanie na Start - zapowiada burmistrz Mikołajewski. - Uważam, że ten program to świetny krok w dobrą stronę, bo w końcu fachowcy dojrzeli, jakie są potrzeby rynku. Natomiast Mieszkanie Plus to był program, w którym Rząd zbudował drogie mieszkania i kazał sobie za nie drogo płacić, stąd było nimi małe zainteresowanie. 

Kolejne udogodnienie dotyczy możliwości zakupu każdego z mieszkań na własność. Wystarczy na początek wpłacić 10 proc. wartości lokum i przez 15 lat regularnie płacić czynsz, a mieszkanie będzie twoje. Bez kredytów i dodatkowych kosztów. Czynsz w trakcie tych 15 lat będzie nieco wyższy, ale wielkim plusem jest możliwość przejęcia mieszkania na własność.

- Moim zdaniem to pierwszy, bardzo realny i bardzo rozsądny program. Pieniądze są, a gmina nie będzie ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ jedynym naszym wkładem jest przekazanie działki - komentuje burmistrz Mikołajewski. 

Wkładem gminy Biały Bór jest działka przy ulicy Sportowej, znajdująca się w pobliżu stadionu miejskiego, za blokami. Plan jest taki, żeby w 2023 roku spotkać się na uroczystości przekazania kluczy.

- Powstanie około 20 mieszkań. Jak na Biały Bór to duży sukces, gdzie od kilkudziesięciu lat nie powstał żaden nowy budynek wielorodzinny - podkreśla burmistrz Mikołajewski. 

Nazywa on tę umowę przełomową chwilą. Na ulicy Sportowej powstanie trzykondygnacyjny budynek z trzema klatkami schodowymi. Jeśli chodzi o wybór lokatorów, nie będzie kryterium dochodowego. Nie będzie też żadnych ograniczeń wiekowych.

Dla Białego Boru to faktycznie szczęśliwy tydzień, bo w ubiegłym tygodniu podpisano również rozpoczęcie budowy wielkiej farmy wiatrakowej. Więcej na ten temat piszemy na stronie 18 - 19.

W Białym Borze był osobiście Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Potwierdza on słowa burmistrza Białego Boru, że budowa bloku jednorodzinnego do 2023 roku to realna sprawa. Nie tylko w Białym Borze.

- W okolicy podpisaliśmy jeszcze porozumienia z Koszalinem, Kołobrzegiem i ze Szczecinkiem. Wkrótce podpiszemy porozumienie z Goleniowem i Świdwinem. Na pewno nie jest to koniec - zapewnia Pucek.

W województwie pomorskim tych działań na razie podjęto mniej. 

- Zaczęliśmy rozmawiać z tymi gminami, w których mamy przede wszystkim swoje nieruchomości. Na razie mamy “klęskę urodzaju”, bo zgłoszeń jest dużo, ale zamierzamy ten program systematycznie rozwijać, docierając do poszczególnych gmin - wyjaśnia wiceprezes Pucek. 

Zaznacza on, że w porównaniu z programem Mieszkanie Plus podobieństw właściwie nie ma żadnych; oprócz tego, że buduje się mieszkania na wynajem. Mieszkanie Plus było budowane w systemie komercyjnym i stąd też czynsze były wysokie. Po podsumowaniu tego programu stwierdzono, że odpowiada on na potrzeby niewielkiej grupy ludzi, których na takie lokale stać. Nowy program ma być programem wiodącym. 

- Rząd doszedł do przekonania, że najlepszą formułą będzie powrót do budownictwa czynszowego, czyli na wzór funkcjonujących już TBS-ów. Najważniejsza kwestia jest taka, że program ten zasilany będzie pieniędzmi tworząc ramy finansowe, które pozwolą w ostatecznym rozrachunku budować mieszkania, w których czynsz będzie wahał się pomiędzy 10 a 12 zł, a nie między 25 a 30 zł. To istotnie zmienia całą strukturę - wyjaśnia wiceprezes Pucek.

W Białym Borze będzie wyglądać to tak, że Krajowy Zasób Nieruchomości stworzy spółkę działającą w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nie będzie to spółka celowa, dla każdej inwestycji osobna, ale obejmująca wiele mieszkań w granicach konkretnego regionu.

- Wszystko to po to, aby ograniczyć koszty funkcjonowania samej spółki. Chodzi o to, żeby sama się utrzymywała z wynajmu mieszkań. TBS może sam się utrzymać, jeśli ma zbudowanych około 600 mieszkań. Dobrą kondycję ma, jeśli zarządza przynajmniej 900 mieszkań, co wynika z wieloletniej praktyki funkcjonowania TBS-ów - opowiada Jarosław Pucek. 

Na sfinansowanie tej inwestycji składają się trzy źródła. 35 proc. to bezzwrotne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Krajowy Zasób Nieruchomości będzie operował funduszem w wysokości 1,5 miliarda złotych. Łącznie to 45 proc. bezzwrotnego dofinansowania, co znacznie obniży koszt budowy mieszkań po stronie najemców. Ci dodatkowo mogą na starcie wpłacić 10 proc. wartości kosztów budowy, aby po 15 latach, przy płaceniu nieco wyższego czynszu, mogą przejmować mieszkania na własność. Trzeba podkreślić, że różnica pomiędzy bezzwrotnym dofinansowaniem a całkowitą wartością budowy mieszkań, to preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest on udzielany na 30 lat i oprocentowany na 0,25 proc. 

- Jak to wszystko zbierzemy do kupy, to realnie inwestycje możemy zrealizować w taki sposób, że czynsz będzie na poziomie 10 czy 12 zł, w zależności od kosztów budowy w danym momencie - wyjaśnia wiceprezes Pucek. 

Co ważne, cała obsługa tej inwestycji podczas realizacji nie będzie leżała w gestii Urzędu Miejskiego w Białym Borze. Zajmą się tym pracownicy Krajowego Zasobu Nieruchomości. Gmina daje tylko działkę. 

Program skierowany jest w szczególności do mniejszych miast, gdzie dotychczas nie było ani deweloperów, ani rozwiniętego budownictwa w ramach TBS-ów. 

(miastko24.pl / Sieć Portali)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

МариушМариуш

3 2

Немного странно, но ладно? 08:21, 09.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Polak Polak

0 1

tu Polska , pisz po polsku albo wogóle sie nie wypowiadaj ! 13:34, 11.11.2020


żaba żaba

1 0

a tobie co do tego ? 13:37, 11.11.2020


DxBDxB

9 1

A co tam w gminie szczecinek Panie Wojcie????
Jakies sukcesy????
Nie pytam o ostatni rok czy dwa ale od początku kadencji????
Tylko proszę mi nie pisać ze postawienie 6 lamp na drodze do skotnik to sukces.

08:52, 09.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A można....A można....

0 0

.... zrobienie emeryta policyjnego ( z układu starosty ) wice- wójtem.... 06:05, 11.11.2020


zbycho52zbycho52

1 0

Mialo juz byc tanio,a wyszlo jak zwykle drogo,tak wiec pozyjemy,zobaczymy jaki bedzie czynsz 16:51, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiS to PiCPiS to PiC

1 1

Jedynie 10 zł za metr.... doliczcie do tego opłaty stałe ogrzewanie.......itd.
Kogo na to stać przy najniższej krajowej??? Tłuste koty z urzędu i ich rodziny na swoim????? 17:11, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaaaa

0 0

no i ta farma za 800 mln, jakby to była gminna 18:21, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%