Zamknij
REKLAMA

Pandemia ponownie zamknie kina i teatry? Sellin: Wszystko jest możliwe

08:54, 25.11.2021 | PAP
Skomentuj fot. iszczecinek.pl
REKLAMA

Na razie w kulturze nie przewidujemy nowych obostrzeń poza tymi, które obecnie obowiązują - powiedział w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak jednak zastrzegł, "wszystko jest możliwe".

Sellin był pytany w Polskim Radiu 24 m.in. o to, czy instytucje kultury odczuwają skutki IV fali pandemii. "Obecnie obowiązują takie obostrzenia, że co drugie miejsce może być zajęte. Nie dotyczy to jednak osób zaszczepionych, więc tych miejsc tak naprawdę jest zajętych nieco więcej" - przypomniał wiceminister kultury. Powiedział, że w środę był w Filharmonii Narodowej na koncercie w ramach Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. "Tak mniej więcej trzy czwarte sali było wypełnione. Świadczy to o głodzie kultury, że ludzie chcą wrócić i wracają" - podkreślił. Jak poinformował, "dowiedziałem się niedawno od branżowych specjalistów, że np. do kin frekwencja wróciła". "Z jednej strony jako ministra kultury to mnie bardzo cieszy, ale oczywiście powoduje też troskę, że kiedy się spotykamy masowo w różnych miejscach, to wirus może się przenosić. To też jest wielki dylemat" - podkreślił.

Pytany o możliwość wprowadzenia w obszarze kultury nowych obostrzeń, Sellin wskazał, że "na razie nie przewidujemy nowych obostrzeń poza tymi, które obecnie obowiązują, ale wszystko jest możliwe". Przypomniał, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zbiera się często, analizuje sytuację i w każdym momencie może podejmować elastyczne decyzje. "Chcielibyśmy oczywiście, aby te decyzje były jak najszerzej popierane, żeby nie były przedmiotem spotu politycznego czy konfliktów politycznych oraz żeby nie były wykorzystywane instrumentalnie do walki z rządem. Ale to oczywiście rząd podejmuje ostateczne decyzje i bierze odpowiedzialność za nie" - podkreślił.

Pytany z kolei o szczepienia i ewentualne restrykcje dla niezaszczepionych, Sellin zwrócił uwagę, że "to jest generalnie poważny problem w naszej cywilizacji". "Mamy dwie wartości na stole. Z jednej strony to wolność, czyli indywidualne decyzje - co ja robię z własnym losem, czy chcę ryzykować, czy nie. Z drugiej strony mamy z kolei bezpieczeństwo społeczne, a ludzie chcą, aby państwo im zapewniło to bezpieczeństwo i stworzyło optymalne warunki do tego, żebyśmy nie byli narażani np. na zachorowanie albo wręcz śmierć z powodu tego, że szaleje ten wirus" - podkreślił. Jak wskazał Sellin, ""to bardzo trudny dylemat, gdzie znaleźć złoty środek i równowagę, żeby nie naruszyć wolności, ale też nie naruszyć poczucia bezpieczeństwa czy stworzyć wrażenia, że państwo o to bezpieczeństwo nie dba".

"Musimy spróbować takie dobre rozwiązania znaleźć ponad podziałami. Musimy znaleźć jakiś wspólny mianownik, w jaki sposób z tym wirusem walczyć i zachęcić albo skłonić jeszcze więcej ludzi do tego, aby się zaszczepili" - wskazał. Jak przypomniał, "w Polsce ten procent zaszczepienia, niestety, imponujący nie jest, dlatego mamy taką wzmagającą się falę zachorowań". Podkreślił, że "musimy zatem znaleźć instrumenty zachęcające albo trochę nawet przymuszające do szczepień".

Autorka: Anna Kruszyńska

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut
REKLAMA

komentarz (7)

Mag Mag

6 1

znów zamkną lasy a zostawią otwarte kościoły dla ciemnoty 09:31, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQ.AQQ.

7 1

Ciekawe jak chcecie przymusić do szczepień kogoś kto nie podpisze oświadczenia, zabierze na siebie odpowiedzialność za skutki uboczne tego płynu…? 09:51, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrolekTrolek

7 3

Zamknięte kino nie powinno nas martwić tak, jak przepełniony oddział wewnętrzny w szczecineckim szpitalu przekształconym na kowidowy. Nawet nie będzie gdzie umierać.
ps. nie koniecznie na kowida. 10:23, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sellin tłukuSellin tłuku

4 1

naucz się czytać ze zrozumieniem. Nierząd warszawski ze zbrodniarzem Morakłamieckim na czele nie ma takich uprawnień!!! Stany nadzwyczajne wprowadza sejm!!! 13:11, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarek SellinJarek Sellin

4 1

Irlandia: 93% zaszczepionych, a liczba zakażeń gwałtownie rośnie. Rząd wprowadza częściowy lockdown 13:15, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annaaannaa

0 0

.Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:
.
www.e-sponsorka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
18:55, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanekJanek

0 2

Ryzyko ciężkiego przechorowania covida u osób niezaszczepionych jest 20 razy większe, niż u zaszczepionych. Według badań w USA. 21:38, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%