Zamknij
REKLAMA

Tu było, tu stało… w poszukiwaniu śladów przeszłości z Muzeum Regionalnym

07:39, 07.10.2021 | r.
Skomentuj fot. Magdalena Michalska
REKLAMA

Po długiej przerwie, szczecineccy miłośnicy historii lokalnej powrócili do CK Zamek, by wysłuchać kolejnego wykładu z cyklu „Szczecinek jakiego nie znamy”. W minioną środę (6 października) Mateusz Zacharewicz z Muzeum Regionalnego zaprosił na wycieczkę śladem dawnych zabytkowych miejsc i obiektów, które współcześnie znamy już tylko z kronik i starych fotografii.

Punktem wyjścia dla całego wykładu była Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego, czyli arcydzieło sztuki kartograficznej autorstwa Eilharda Lubinusa – cenionego na dworze Gryfitów niemieckiego matematyka. Zinwentaryzował on i wykreślił obszar Księstwa Pomorskiego z początku XVII wieku, aby pokazać rzeczywisty rozmiar ziem oraz potęgę ich władcy księcia Filipa II. A ponieważ mapa została uzupełniona rycinami miast oraz tarczami herbowymi rodzin szlacheckich, mogliśmy dowiedzieć się jak przed wiekami wyglądał Szczecinek oraz jakie symbole cenili jego najznamienitsi mieszkańcy. Sporo miejsca podczas wykładu poświęcono Wzgórzu Marientron wraz z funkcjonującym niegdyś klasztorem żebraczym, budynkowi gimnazjum ufundowanemu przez księżnę Jadwigę Brunszwicką oraz kościołowi św. Mikołaja, którego wieżę nadal możemy podziwiać obok centrum handlowego Hosso. Nie zabrakło również elementu rozrywkowego. Z myślą o młodzieży szkolnej, pracownicy muzeum przygotowali konkurs wiedzy, który zachęci do sięgnięcia do źródeł i z pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy o miejscowych zabytkach.

Kolejny z serii wykładów dedykowanych lokalnej historii zaplanowany jest na 27 października. Nim jednak wrócimy do tematyki książąt i Gryfitów, warto najpierw odwiedzić Muzeum Regionalne przy ul. Szkolnej, gdzie nadal dostępna jest fantastyczna wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego, pod tytułem „f/5.6”.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%