W Muzeum Regionalnym w Szczecinku zainaugurowano XIII edycję Dni Kultury Chrześcijańskiej. Pierwszym wydarzeniem, które zachęca do refleksji nad duchową i kulturową tożsamością regionu, jest wystawa „Poza szlakiem”. Ekspozycja składa się z fotografii Ireneusza Markanicza, ukazujących mało znane obiekty sakralne z okolic.
Podczas wernisażu, który odbył się 10 października, goście po raz kolejny mogli podziwiać fotografie kościołów z ziemi szczecineckiej. „Poza szlakiem” to projekt wystawienniczy, który Muzeum Regionalne rozpoczęło rok temu. Tym razem jednak odwiedzający mogli lepiej poznać miejsca kultu zlokalizowane w południowej części dawnego powiatu szczecineckiego, w takich miejscowościach jak Lotyń, Węgorzewo, Brokęcino, Samborsko, Pniewo czy Ciosaniec – dziś należących do województwa wielkopolskiego.
Wystawa to gratka zarówno dla miłośników architektury sakralnej, jak i osób zainteresowanych historią oraz dziedzictwem regionu. To unikalna okazja, aby zobaczyć mniej znane, często niedoceniane perełki architektoniczne, które pozostają poza głównymi szlakami turystycznymi. Na dużych, szczegółowych fotografiach widać piękno tych budowli, niosących ze sobą bogatą historię oraz kulturową tożsamość małych, lokalnych społeczności.
Wystawa będzie dostępna w Muzeum Regionalnym do 8 grudnia 2024 roku. Jak podkreślił autor zdjęć, Irek Markanicz, jest to druga z trzech planowanych wystaw. Kolejne wydarzenie odbędzie się już 17 października o godz. 17:00. Wystawa „Podeptana godność. I nazywali to wojskiem polskim. Wojskowe Obozy Internowania w Polsce 1982-1983” będzie poświęcona historii represji wobec działaczy opozycji demokratycznej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz