Zamknij
REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę o budowie domów do 70 m kw. bez formalności bez poprawek

21:28, 18.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Sejm w piątek przyjął ustawę o budowie domów do 70 m kw. bez formalności bez poprawek. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za ustawą głosowało 248 posłów, przeciw było 178, 20 posłów wstrzymało się od głosu.

Sejm w piątkowym głosowaniu odrzucił również wniosek o odrzucenie projektu ustawy o budowie domów do 70 m kw. bez formalności.

Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład Polskiego Ładu. Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Wprowadzone mają być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Rozszerzona ma być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

autorzy: Longina Grzegórska-Szpyt, Marek Siudaj

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut
REKLAMA

komentarz (6)

Sokół Sokół

12 1

Kierownik 4 tysiące, projektant adaptacyjny 7 tysięcy, mapa tysiąc, projekt 4 tysiące czyli po zmianach 16 tysięcy zostaje w kieszeni. Przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych to super kasa się pr, yda. 22:22, 18.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

4 3

No nie, chwalą "reżim". A konstytucja, aborcja i zwyrodnialcy??? 08:55, 19.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobertRobert

2 1

Z tego co ludzie mówią to budownictwo mocno stanie - ludzie nie chcą przepłacać. Podobnie taniał cukier, pietruszka czy karty graficzne. Jak ktoś ma gdzie mieszkać to pasuje.
Na 70m2 to naprawdę bez piwnic itd. mieszkanie trzeba perfekcyjnie zaplanować żeby się zmieścić. Przecież tu trzeba zawsze jeszcze jakieś m2 na pomieszczenie techniczne. 70m2 to jest powierzchnia zabudowy - po odjęciu grubości ścian i ocieplenia i ścian działowych wyjdzie pewnie z 50m2. A gdzie pomieszczenie techniczne ? To nie lepiej było uprościć ogólnie przepisy dla każdego metrażu ?

Najważniejsze to być w zasięgu przystanku bo utrzymywanie 2 aut to jest koszt a będzie podejrzewam wyższy. 18:54, 19.09.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MurarzMurarz

0 2

Czyli mamy do czynienia z pis-mydleniem oczy. Gra pod publiczkę o dobroczynności. Tylko czekać, jak zrobią zmianę, że do 70m kw.nie wchodzi PU-piwnicy, garażu przylegającego do jednej ściany (bez określenia PU) oraz powierzchni poddasza nad górną kondygnacją. 20:15, 19.09.2021


nie nie

2 0

trolem jesteś. piszesz bez składu i ładu 20:24, 19.09.2021


Budowlaniec,Budowlaniec,

0 0

Diabeł,śpi,w,szczegulach,a prawo,budowlane,rządzi,się,swoimi prawami,
19:30, 29.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%