Zamknij
REKLAMA

Projekt: pracodawca będzie mógł przeprowadzać wyrywkową kontrolę trzeźwości pracowników

20:32, 28.05.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pracodawca będzie mógł przeprowadzać prewencyjną, wyrywkową kontrolę pracowników na obecność alkoholu lub narkotyków - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu Pracy i ustawy o wychowaniu w trzeźwości zamieszczony w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt opracowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowano do konsultacji i uzgodnień.

Jak podano w uzasadnieniu, nowelizacja ma przede wszystkim dać pracodawcom podstawy prawne do przeprowadzania - ze względu na określony prawem cel - prewencyjnej, wyrywkowej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub podobnie działających środków.

Zauważono, że obecnie trzeźwość pracowników można sprawdzać tylko w sytuacji, gdy łącznie są spełnione dwa warunki: badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu, oraz badanie trzeźwości przeprowadza policja, a zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Zaznaczono, że obecnie nie ma też w ogóle regulacji dotyczących badań pracowników na obecność narkotyków i niedopuszczenia pracownika do pracy z powodu uzasadnionego podejrzenia, że znajduje się pod ich wpływem.

Projekt ustawy zakłada, że pracodawca będzie ustalał grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu. O wprowadzeniu kontroli pracodawca będzie musiał poinformować pracowników nie później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

W dokumentach wewnątrzzakładowych pracodawca określi metodę i sposób przeprowadzania kontroli: z jakiego rodzaju urządzenia będzie korzystał (np. czy będzie to alkomat ustnikowy czy bezustnikowy bądź bramka z alkomatem), a także czy będzie codziennie przeprowadzał kontrolę wszystkich pracowników, czy jedynie ich części (np. rotacyjnie). Pracodawca ma też określić czas przeprowadzania kontroli: czy będzie jej dokonywał jedynie przed rozpoczęciem przez pracowników wykonywania pracy w danym dniu, czy również w czasie pracy.

W proponowanej regulacji przewidziano dwa tryby niedopuszczenia do pracy pracownika: gdy obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu wykaże kontrola prewencyjna oraz na podstawie uzasadnionego podejrzenia pracodawcy - w odniesieniu do pracowników nieobjętych kontrolą trzeźwości lub kontrolą na obecność środków działających podobnie do alkoholu (zarówno w przypadku, gdy pracodawca w ogóle nie wprowadził takich kontroli, jak i w odniesieniu do części pracowników, którzy nie spełniają ustawowych przesłanek objęcia kontrolą).

Przepisy będą miały zastosowanie także do osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w szczególności na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą.

Zaproponowano, by ustawa weszła w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autor: Karolina Mózgowiec

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

JJJJ

2 4

W KOŃCU !!! Już myślałem że nie dożyję. Już dawno powinno to funkcjonować.
pijakom, menelom i nierobom na pohybel ! 20:56, 28.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UffUff

2 2

Wreszcie poszli po rozum do głowy - lepiej późno niż wcale. 21:19, 28.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pracodawca pracodawca

0 1

Ktoś zapomniał , że pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy nietrzeźwego !
Może "projektant " nie wytrzeźwiał ? 11:19, 29.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prcodawca II prcodawca II

0 1

Ile trzeba wypić , żeby przez 2 tygodnie nie wytrzeźwieć ? 11:24, 29.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KundelKundel

0 1

U mnie od lat przed robotą sprawdzają trzeźwość jakby wszyscy pracownicy byli alkoholikami 06:03, 30.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JJJJ

1 0

Bardzo dobrze robią, po robocie też powinni sprawdzać, nie tylko przed. 13:10, 30.05.2021


YyyyYyyy

1 0

W końcu moze zaczna badac policjantów 19:40, 31.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%