Zamknij
REKLAMA

Rzecznik MŚP krytycznie o zamykaniu wz. z COVID-19 siłowni i basenów

13:00, 17.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do premiera krytycznie ocenił zapowiedź zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania kolejnych branż, m.in. fitness, basenów i saun. Ma to związek z rosnąca liczbą zakażonych COVID-19. Rzecznik MŚP chce też odszkodowania dla tych branż.

Abramowicz w skierowanym do Mateusza Morawickiego piśmie zaapelował po ponowne przeanalizowanie zasadności zakazu prowadzenia działalności branż fitness, basenów i saun na terenie Polski bez względu na strefy, w jakich się one znajdują.

Zgodnie z czwartkową zapowiedzią premiera w związku z rosnąca liczbą zakażonych koronawirusem, od soboty zawieszona miałaby zostać działalność m.in. siłowni, basenów, aquaparków. Dotyczyłoby to obu stref - żółtej i czerwonej. Obecnie cała Polska objęta jest strefą żółtą, a część powiatów czerwoną.

"Jeżeli zakaz zostanie utrzymany, to wnoszę o przedstawienie sposobu, w jaki zostaną wypłacone odszkodowania za czas unieruchomienia firm z tych branż. Jest to niezwykle pilna sprawa, ponieważ przedsiębiorcy, którzy takiej informacji nie otrzymali, są w złym stanie psychicznym z powodu groźby bankructwa i jego skutków dla ich życia zawodowego i osobistego" - podkreślił Abramowicz w piśmie.

Rzecznik przypomniał, że kluby fitness, siłownie, baseny od czerwca funkcjonowały w reżimie sanitarnym. Stosowane były ograniczenia uzgodnione z Inspektoratem sanitarnym.

"Aktywność fizyczna służy budowaniu odporności, dzięki której lepiej znoszone są rozmaite infekcje, w tym COVID-19. Klientami tych miejsc są zazwyczaj osoby młode i zdrowe, które są w grupie osób najmniej narażonych na ciężki przebieg zachorowania (...)" - dodał.

Abramowicz wskazał, że branża fitness poniosła "olbrzymie" straty w związku z pierwszą fala koronawirusa, a obecne obłożenie obiektów sięga zaledwie 60 proc. tego, co było w zeszłym roku.

Rzecznik zaznaczył, że popierał pomysł podziału kraju na strefy, uzależnione od liczby zakażeń w danym powiecie. Dodał, że z zadowoleniem zostało przyjęte to, że w strefach czerwonych, poza nielicznymi wyjątkami, działalność gospodarcza może być kontynuowana.

"Niestety na konferencji prasowej rządu z 15 października 2020 r. odstąpiono od tej zasady, w dodatku rozszerzając zakaz niektórych działalności także na strefę żółtą. Z punktu widzenia prowadzenia biznesu po zapowiadanych zmianach strefa żółta w niewielkim stopniu różni się od strefy czerwonej" - zaznaczył.

Rzecznik MŚP zaapelował do premiera, by rząd wdrożył jedno z trzech rozwiązań, które on proponuje i byłby uzależnione od oceny sytuacji epidemicznej. Pierwszym pomysłem jest wycofanie się z ogłoszonych w czwartek obostrzeń i utrzymanie ograniczeń na obecnych warunkach. Drugim jest wycofanie się z obostrzeń, skutkujących zamknięciem działalności w żółtych strefach i wypłacenie stosownych odszkodowań przedsiębiorcom będących w strefach czerwonych. Trzecim pomysłem jest utrzymanie zapowiadanych restrykcji, ale połączenie ich z odszkodowaniami dla firm bez względu, w jakiej strefie się znajdują.

Abramowicz zaapelował także, by zwolnić część branży gastronomicznej np. puby z obciążeń jak np. składki na ubezpieczenia zdrowotne. Zgodnie z zapowiedzianymi w czwartek obostrzeniami, od soboty, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać w godz. 6.00-21.00. Po godzinie 21 będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos. Tylko co drugi stolik w restauracji czy barze będzie mógł być zajęty.

Dodał, że pomoc powinna być również skierowana do branży organizacji imprez np. targów i konferencji, wydarzeń sportowych, kulturalnych i okolicznościowych.

autor: Michał Boroń

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

POLANDPOLAND

9 3

Piss zrobi wszystko żeby swe wały i przestępstwa przykryć covidem. Ci neobolszewicy cofną się jedynie przed gniewem narodu. 15:02, 17.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Polak nie pluje na sPolak nie pluje na s

0 0

Twoje wały są w Brukseli i plują na rząd co dał ci profity i dalej plujesz. Donek dawno by was sprzedał dla Merkelówny. 14:22, 18.10.2020


emiemi

5 9

byłam przeciwna całkowitemu zamykaniu siłowni. Ale teraz jestem za! zobaczyłam zdjęcie jednej z siłowni z wczoraj, które wstawiła na facebook właścicielka: Było na nim mnóstwo ludzi i nikt nie miał maseczki! W stanach ludzie nie widzą problemu w noszeniu maseczek na siłowni. W polsce widzą ... 15:52, 17.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

123123

1 2

To zapłać właścicielom za czas postoju. 21:12, 17.10.2020


rlyrly

3 1

Maseczka w siłowni? Przy wysiłku fizycznym? Jak bardzo boli Ciebie głowa? 02:30, 18.10.2020


AQQAQQ

6 0

Niech właściciele siłowni założą związek wyznaniowy i po problemie. Kościół Twardego Bicka. 20:19, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQAQQ

2 2

https://www.youtube.com/watch?v=WnhPdGYSGg0 20:35, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MOHERMOHER

0 0

Kto zamyka wszystko na pewno nie Polska tylko polskojezyczni czyli kto żydzi AMEN 22:24, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA