Zamknij
REKLAMA

UOKiK: w 2019 r. zakwestionowano prawie 25 proc. partii owoców i warzyw

13:55, 18.02.2020 | pif/ drag/
REKLAMA
Skomentuj
PAP
  • Inspekcja nałożyła w sumie ponad 260 kar o łącznej wysokości ok. 200 tys. zł.

"Konsument musi dysponować rzetelną informacją skąd pochodzą ziemniaki, pomidory, ogórki czy jabłka. Często na tej podstawie konsument w ogóle decyduje o tym czy dokona zakupu. Niedopuszczalne jest, aby sklepy wprowadzały konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia produktów" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

"Docierają do nas sygnały od konsumentów, rolników i organizacji pozarządowych dotyczące nieprawidłowości na rynku rolno-spożywczym. Bierzemy je pod uwagę w naszych postępowaniach i przy planowaniu kontroli. Trzeba pamiętać, że w Polsce jest ok. 340 tys. różnych sklepów, dlatego tak ważną, pozytywną rolę mogą odegrać organizacje pozarządowe. Organizacje te poprzez dodatkowy nacisk konsumencki na nieuczciwych przedsiębiorców, poprzez piętnowanie nieprawidłowości mobilizują ich do odpowiedzialnego działania. Przy konstruktywnej postawie niewątpliwie stanowią ważne uzupełnienie krajowego systemu nadzoru tak, jak to się dzieje również w pozostałych krajach Unii Europejskiej" - dodał szef UOKiK.

W komunikacie UOKiK napisano, że ze wstępnych danych wynika, że w 2019 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła ponad 800 kontroli jakości i oznakowania warzyw (w tym ziemniaków) i owoców. To ok. 10 proc. wszystkich kontroli w obszarze żywności. Kontrole odbywały się w sklepach w całej Polsce, także w największych sieciach takich, jak Biedronka, Auchan, Carrefour, Lidl, Kaufland.

Jak informuje UOKiK Inspekcja Handlowa świeże warzywa i owoce kontroluje tylko w sklepach. Na wcześniejszym etapie obrotu - w imporcie, zakładach pakujących, hurtowniach, magazynach, na giełdach towarowych - sprawdza je Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która od lipca 2020 r. przejmie kompleksowy nadzór nad żywnością, zapewniając kontrolę całego łańcucha dostaw, w ujęciu "od pola do stołu". (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

(pif/ drag/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

olaola

4 1

Znacznie bardziej zależy mi na informacji o ilości pestycydów, nawozów sztucznych i innej chemii zawartej w owocach i warzywach a mniej interesuje mnie skąd pochodzi!!! 18:51, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xdoraxdora

1 0

Owszem ale składu pestycydów nikt Ci nie poda, natomiast mimo, że Polska jest zagłębiem w produkcji ziemniaków, jabłek, pieczarek, to czasem trudno w sklepie trafić na produkty wyprodukowane w PL, często też na sprowadzane z NL ziemniaki naklejane są naklejki Produkt Polski. Jest to oszukiwanie świadomych konsumentów. 07:21, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone