Zamknij

Wał Pomorski. 70 lat po wojnie nadal fascynuje badaczy.

07:06, 05.04.2022 Aktualizacja: 07:10, 05.04.2022
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

W miniony weekend (2 – 3 kwietnia) w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, obyła się konferencja dotycząca fortyfikacji Wału Pomorskiego i militarnej historii Pomorza. Doskonałą okazją do organizacji wydarzenia był jubileusz 10-lecia Muzeum Wału Pomorskiego.

Mimo że temat wydaje niszowy, event spotkał się ze sporym odzewem środowiska lokalnych pasjonatów historii. Każdego dnia w wykładach i wycieczkach terenowych brało udział około czterdziestu osób.

Przypomnijmy, że Wał Pomorski (niem. Pommernstellung), to część systemu umocnień wschodniej granicy III Rzeszy, powiązana na południu z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym i z linią odrzańską, rozbudowaną na rubieży: Szczecinek – Wałcz – Tuczno - Gorzów Wielkopolski. To także miejsce o którego zdobycie w trakcie II wojny światowej stoczono jedną z największych bitew polskiego oręża.

[FOTORELACJA]6542[/FOTORELACJA]

Uczestnicy konferencji, wysłuchali kilku obszernych wykładów poświęconych fortyfikacjom Wału Pomorskiego z okolic Szczecinka, Białego Boru i Polanowa. Ponadto jeden z prelegentów - pan Mirosław Olczyk, opowiedział o historii poligonu w Bornem Sulinowie i zaprezentował wiele ciekawych, niepublikowanych dotąd zdjęć z przełomu lat 30-tych i 40-tych.

W ramach wydarzenia odbyły się także dwie tematyczne wycieczki. W sobotę uczestnicy konferencji wyruszyli na poligon w Bornem Sulinowie, gdzie oglądali potężne żelbetowe bunkry, wchodzące w skład infrastruktury poligonowej. W niedzielę z kolei zorganizowano wyjazd na grupę warowną „Śmiadowska Góra”, czyli jeden z największych obiektów bojowych na całym Wale Pomorskim, złożony z sześciu bunkrów połączonych systemem korytarzy podziemnych, o łącznej długości 250 metrów.

Jak zwykle przy tego typu okazjach, konferencja była doskonałą okazją do wielu rozmów kuluarowych oraz integracji środowiska miłośników fortyfikacji. Organizatorem wydarzenia był pan Krzysztof Kucharski, znany pasjonat militarnej historii regionu oraz autor tablic informacyjnych, wyznaczających szlak po bunkrach Wału Pomorskiego na terenie miasta oraz okolicznych lasów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

akukuakuku

2 2

O ile powszechnie wiadomo to wojna zakończyła się w 1945 roku więc 77 lat temu a nie 70 jak sugeruje autor artykułu. Pisać aby pisać pierwsza zasada pismaków.

07:56, 05.04.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

1 1

To tylko taka figura stylistyczna. Mnie nie przeszkadza.

08:32, 05.04.2022

FredFred

0 3

Mogliby zrobić coś pożytecznego i przeczesać ten poligon wykrywaczami metalu. No chyba, że to w bantu.stanie nielegalne.

09:16, 05.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SceptykSceptyk

1 0

70 lat po wojnie? *%#)!& 70?

16:16, 05.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%