Zamknij
REKLAMA

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drogach podczas świąt

08:43, 02.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Przed zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy apelujemy do kierowców o ostrożność, rozwagę i przestrzeganie przepisów związanych ze stanem epidemii - powiedział PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że w związku ze świętami policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak przekazał komisarz Robert Opas, w związku ze świętami policjanci z drogówki apelują do kierowców o ostrożność i rozwagę na drogach. "W miarę możliwości zachęcamy też ze względu na sytuację epidemiologiczną do pozostania w domach" - podkreślił policjant.

"Jednak mając na uwadze bezpieczeństwo tych, którzy zdecydują się na podróż i fakt, że święta to czas podróży w nieco innych warunkach niż trasy pokonywane przez kierowców na co dzień, policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - zaznaczył.

Wskazał, że policjanci będą obecni w miejscach, gdzie mogą tworzyć się utrudnienia w ruchu. "Będą też m.in. kontrolować prędkość, trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci" - powiedział dodając, że policjanci będą też zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

"W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną zachęcamy wszystkich przede wszystkim do rozwagi. Podróżując samochodem osobowym co prawda nie musimy używać maseczek ochronnych, jednak koniecznie muszą one znaleźć się w aucie. Będą one niezbędne w czasie przerw w podróży, kiedy opuszczamy samochód, czy w przypadku kontroli drogowej" - poinformował.

Podał również, że w weekend oraz Wielkanocny poniedziałek na drogach będzie więcej policyjnych patroli, również z grupy SPEED. "Działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nie będzie jednak taryfy ulgowej dla kierowców, którzy wsiądą za kierownicę po spożyciu alkoholu i dla tych, którzy w poważny sposób złamią przepisy ruchu drogowego" - zapowiedział.

"Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualną prognozę pogody i zaplanować drogę wcześniej, by nie było potrzeby się spieszyć. Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy, czy samochód jest sprawny, czy ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny są uzupełnione" - przypomniał.

Podkreślił także, że w okresie świątecznym szczególne znaczenie ma stosowanie zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu. "W święta na drogi wyjeżdża wiele osób, które na co dzień nie prowadzą samochodu. Jeżeli zauważymy niebezpieczne zachowanie kierowcy jadącego w pobliżu, najlepiej zawiadomić policję, podając opis auta, numer jego tablic rejestracyjnych oraz miejsce zdarzenia i kierunek jazdy" - przekazał.

Przypomniał również dane dotyczące wypadków na polskich drogach w ubiegłoroczne święta. "Rok temu, od 11 do 13 kwietnia w 118 wypadkach zginęło 17 osób, a 128 zostało rannych" - podał.

"Z kolei podczas świąt wielkanocnych w 2019 roku w całym kraju, doszło do 281 wypadków, śmierć poniosło 38 osób, rannych zostało 308 osób" - dodał. 

Autor: Bartłomiej Figaj

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

AQQ.AQQ.

0 1

Nie zesrajcie się z tą pandemią. 10:31, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQ.AQQ.

0 1

Nie zesrajcie się z tą pandemią. 10:31, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQ.AQQ.

0 1

Coś o policji...

https://www.youtube.com/watch?v=gpUmo9IqL9Y 11:16, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQ.AQQ.

0 1

A to dla dorosłych z uwagi na wulgarne teksty...

https://www.youtube.com/watch?v=1QYcaCS_9cw 11:37, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQ.AQQ.

0 1

I jeszcze coś na deser. Mucha na dziko.

https://www.youtube.com/watch?v=AgvfyEp6hYg 11:44, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrolekTrolek

0 2

Policja? A gdzie jest Policja? Ludzie łażą bez maseczek po deptaktu. Policji nie widać. W sklepach to samo. Oczywiście ruch na drogach też jest ważny, ale od tego jest Policja drogowa. Reszta nic nie robi? 11:47, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

0 0

Czubka AQQ wypuścili na przepustkę z psychiatryka i już zaśmieca forum. 10:48, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%