Zamknij
REKLAMA

Wiadomości

SZCZECINEK. Aktualne wiadomości z miasta i regionu. Bądź na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w Twojej okolicy

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy 2.0. Rozmowa z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego

08:52, 28.10.2020 | r.
Skomentuj fot. WZP
REKLAMA

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy 2.0 – tak Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz nazwał działania zaplanowane na jesień i możliwą drugą falę pandemii COVID-19. Jakie środki może uruchomić samorząd województwa i gdzie dokładnie trafi wsparcie? Szczegóły w rozmowie.

Jak samorząd województwa przygotował się na drugą falę pandemii? Czy było to możliwe, bo przecież każdego dnia dochodzą do nas coraz bardziej dramatyczne sygnał o kondycji systemu ochrony zdrowia, czy obostrzeniach dla gospodarki?

Olgierd Geblewicz: Od marca, od początku pandemii, właściwie cała nasza praca i energia jest nakierowana na walkę z koronawirusem. Gdyby nie elastyczne podejście Unii Europejskiej i możliwość skierowania europejskiego wsparcia na krytyczne obszary, to byli byśmy w dużo gorszej sytuacji. Marszałkowskie szpitale w Szczecinie i Koszalinie są na pierwszej linii walki z COVID-19 i wiem jaki trud wykonują każdego dnia. To dotyczy wszystkich lekarzy, pielęgniarek, ratowników, wolontariuszy. Jako Samorząd Województwa bardzo szybko uruchomiliśmy Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy i dziesiątki milionów złotych właśnie dla szpitali, domów pomocy społecznej czy regionalnych przedsiębiorców. Tylko do rządowej tarczy przekazaliśmy 72 mln zł na utrzymanie miejsc pracy w regionie. Mieliśmy jednak świadomość, że część środków musimy uruchomić dopiero  jesieni. Tak naprawdę nikt nie wiedział co nas będzie czekało po wakacjach, a prace nad Pakietem 2.0 rozpoczęliśmy jeszcze w czerwcu, po to by teraz sukcesywnie je uruchamiać.

Co zakłada Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy 2.0?

OG: Na chwilę obecną to łącznie 127 mln zł, które sukcesywnie udostępniamy dla szpitali, instytucji a także firm, a wszystko po to byśmy nie wpadli w zbyt duży dołek zastoju ekonomicznego.  

Co umożliwią te pieniądze?

OG: Uruchamiamy prawie 32 mln zł dla jednostek ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego. Do aż 29 szpitali w regionie trafią aparaty RTG, kardiomonitory, respiratory, sprzęt diagnostyczny, a nawet łóżka i sprzęt ochrony osobistej. Pogotowie ratunkowe kupi 4 kompletnie wyposażone ambulanse, sprzęt diagnostyczny,  środki ochrony osobistej. Od samego początku wybuchu pandemii widzimy, że mimo olbrzymiej mobilizacji brakuje rąk do pracy i będzie coraz większa konieczność wykorzystania wolontariuszy oraz społeczników. Zdecydowaliśmy przekazać 2 mln zł dla Ochotniczej Straży Pożarnej w regionie oraz 1,5 mln zł dla WOPR. To z pewnością pozwoli wzmocnić sztab, który walczy na pierwszej linii frontu. Ruszamy z programem testów, na które wydamy 15 mln zł.  Będzie 10 punktów diagnostycznych w 5 szpitalach w Szczecinie, Koszalinie i Gryficach. Chcemy przebadać wyrywkowo społeczność pracującą w regionie, by wiedzieć, gdzie ten wirus się rozsiewa, w jakich zakładach pracy. Wiemy, że ratownicy medyczni mają problem z testowaniem.

Jak widzimy potrzeby są ogromne. Wspominał Pan również o instytucjach i firmach, jakie wsparcie zaplanowaliście i dla kogo dokładnie?

OG: Chcemy wspierać szkoły, które są prowadzone przez samorządy gminne i powiatowe. Zabezpieczyliśmy na ten cel 25 mln zł. Nie możemy tego przeznaczać na sprzęt informatyczny, więc zgodziliśmy się na refakturowanie już poniesionych kosztów na płyny do dezynfekcji i środki ochrony indywidualnej. Dzięki temu gminy mogą dziś dodatkowe środki przeznaczyć na wzmocnienie systemów IT i dokupienie sprzętu. Te pieniądze podzieliliśmy w zależności od liczby uczniów i nauczycieli, a mamy ich blisko ćwierć miliona w całym regionie. To jest pomoc grantowa, w zasadzie całe środki są już rozdzielone i wierzę że w ciągu najbliższych tygodni trafią do systemu edukacji.

Na co mogą liczyć zachodniopomorscy przedsiębiorcy, takie branże jak gastronomia, fitness, czy po prostu sektor usług, turystyka, są w bardzo trudnej sytuacji.

OG: Szukamy każdego sposobu, by regionalne firmy nie zaczęły bankrutować, a gospodarka nie wpadła w głęboko recesję. Jeszcze wiosną wraz ze wsparciem rządowej tarczy, o czym mówiłem, czy środkami na pożyczki płynnościowe uruchomiliśmy dla przedsiębiorców ponad 200 mln zł. Teraz chcemy dorzucić 50 mln zł, z czego 30 mln trafi do firm działających w obszarze inteligentnych specjalizacji lub w branżach bezpośrednio z nimi związanymi, a 20 mln zł do sektora turystyki. Wnioskowaliśmy również do rządu o wykorzystanie funduszy unijnych, które nie zostały spożytkowane centralnie w ramach tarczy. Te pieniądze można skierować do regionów. Ciągle czekamy na decyzję. Tak naprawdę środki regionalne są zbyt małe, by dać oddech zachodniopomorskim przedsiębiorcom.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i proszę czytelników o rozwagę, ostrożność, nie lekceważmy koronawirusa. Od naszej codziennej postawy  w znacznym stopniu zależy jak długo potrwa pandemia. Dużo zdrowia.

(r.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA