Zamknij
REKLAMA

Masz prawo jazdy od dwóch lat? Zyskasz nowe uprawnienia!

14:20, 18.01.2021 | Źródło: moto.pl / Auto Kult
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Kierowcy z prawem jazdy kategorii B zyskają nowe uprawnienia. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Są jednak dwa warunki. 

Rozszerzone uprawnienia stosowane są z powodzeniem w różnych krajach Europy. Przepis dotyczący masy całkowitej pojazdu działa już m.in. w Niemczech i Holandii. Teraz, zgodnie z zapowiedziami rządzących, ma pojawić się również w Polsce.

Co ta zamiana będzie oznaczać dla kierowców? 

Dziś, kierowca z prawem jazdy kategorii B, może prowadzić pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi maksymalnie 3,5 tony. Zgodnie z nowymi przepisami będzie to 4,25 tony.

Nowe uprawnienia uzyskamy spełniając dwa warunki. 

Pierwszym, kluczowym wymogiem jest rodzaj napędu wykorzystywanego w pojeździe. Chodzi o auta z silnikiem elektrycznym lub innym napędem klasyfikowanym jako alternatywny, które są wyraźnie cięższe od swoich odpowiedników z klasycznym napędem.

Drugim warunkiem będzie posiadanie przez kierowcę prawa jazdy od co najmniej dwóch lat.

Kiedy przepisy mogą wejść w życie? 

Rząd ogłaszając projekt planował wprowadzenie przepisów w życie w maju. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację możliwe, że termin ten ulegnie przesunięciu. Jednak wszystko powinno zakończyć się w tym roku. 

(Źródło: moto.pl / Auto Kult)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

JJJJ

3 0

Już widzę jak ktoś kupi elektrycznego busa żeby towar dowozić... 18:50, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

1 0

Będziemy mieli sprawiedliwość nie mylić z prawem, prawo mówi osoba mająca kat. B musi mieć m.in zdolności psycho - motoryczne do prowadzenia poj. mechan. do 3,5 t. i nie ma od tego wyjątku, ale rząd chce promować bogaczy dając im możliwość prowadzenia pojazdów cięższych, ale tylko elektryków. Zdaję sobie sprawę, że jest problem z masą akumulatorów w elektrykach i sensownie wyliczyli masą busów powyżej 4 ton, ale gdzie tu jest sprawiedliwość - byłaby gdy by każdy mający powyżej dwóch lat prawo jazdy mógł prowadzić auta o wyższej masie i wtedy byłby wybór - ale nie lobbing ponad wszystko 22:11, 19.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%