Zamknij
REKLAMA

Leśnicy dbają o bezpieczeństwo kierowców

08:13, 20.01.2021 | Marek Stasiuk / RDLP Szczecinek
Skomentuj RDLP Szczecinek / mat.pras.
REKLAMA

Zima to szczególny czas, gdy chodzi o bezpieczeństwo kierujących pojazdami. Pokrywa śnieżna zalegająca na przydrożnych drzewach może powodować obciążenie i dochodzi do wywrotów, lub złamań gałęzi drzew stojących w pasie drogowym. Kierowcy w tym czasie powinni zachować szczególną ostrożność nie tylko z powodu oblodzonych, lub pokrytych śniegiem jezdni.

Ustawa o drogach publicznych w art. 20 pkt 4 mówi o tym, że to zarządca drogi występuje z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Jednak kiedy drzewa znajdują się na terenie leśnym, wówczas odpowiedzialność za bezpieczeństwo leży po stronie leśników danego nadleśnictwa.

Wycinka drzew prowadzono była przy drodze krajowej nr 11 na terenie leśnictwa Turowo (N. Czarnobór). Akcja zabezpieczana była przez służby drogowe oraz uprawnionych pracowników nadleśnictwa (straż leśna oraz załoga leśnictwa). W sumie akcja trwała 2 godziny. W tym czasie usunięto 11 drzew, które z uwagi na swoją lokalizację i stan zdrowotny stwarzały realne zagrożenie dla zdrowia, i życia ludzi.

Akcja była przeprowadzona błyskawicznie. Zadziałała logistyka i doświadczenie służby leśnej. Bardzo sprawne działanie możliwe było dzięki ścince i zrywce drewna, którą realizował lokalny zakład usług leśnych. Oczywiście jak w takich sytuacjach bywa kierowcy korzystający z drogi krajowej nr 11 musieli wykazać się pewną dozą cierpliwości. Leśnicy spotkali się z pełnym zrozumieniem ze strony kierowców.

-Tego rodzaju działania stanowią element stałego monitoringu stanu sanitarnego lasu. W ramach działań profilaktycznych usuwane są drzewa, które w jakikolwiek sposób zagrażają zdrowiu i życiu ludzi lub stanowią zagrożenie dla mienia - mówi rzecznik Nadleśnictwa Czarnobór Marcin Mieczkowski

Stały monitoring pozwala zareagować zanim dojdzie do wypadku, lub tragedii drogowej z powodu powalonego na jezdnie drzewa.

(Marek Stasiuk / RDLP Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

FilipinhioFilipinhio

6 10

Ustawa "nie mówi" bo to nie człowiek tylko "stanowi"....Artykuł o niczym napisany nudnym bełkotliwym urzędnczym żargonem....leśnicy powinni zmienić nazwę na wycinacze drzew bo tylko wycinają... 09:10, 20.01.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

TrolekTrolek

4 2

Ale co? Mieli nie wycinać tych drzew, czy masz stan napięcia przed..... i tak ci się pisze? 11:17, 20.01.2021


KierowcaBombowcaKierowcaBombowca

6 1

Widać że nie masz bladego pojęcia o pracy leśników i w ogóle służb leśnych.
Weź trochę poczytaj, dowiedz się, zanim zaczniesz głosić takie bzdury, bo nikt Cię nie będzie traktował poważnie. 12:57, 20.01.2021


ZielonyZielony

1 0

Jaki rzecznik taki ... 22:08, 20.01.2021


zadziała logistyka ?zadziała logistyka ?

4 1

Gospodarowanie lasem a Zarządzanie i utrzymanie dróg publicznych to dwa odrębne światy, położone obok siebie.
Zamiast jednolitego systemu od nasadzenia do utrzymania, mamy arykuł...o wycięciu kilkunastu przydrożnych drzew.
Przecież to zwyczajne działanie z pogranicza codzienności. O czym ta treść? Kto tu dba o okogo? Order i sztandar za to ma być?
Już sam dobór gatunkowy przy drogach, zwłaszcza takich powinien być inny. Zobaczcie na to zdjęcia. Jest jakieś działanie widoczne przy zakładaniu ściany lasu przy drodze krajowej? Np. Gatunki choćby w miarę znoszące zasolenie, lub mające inne właściwe cechy. Śmiem nie dostrzegać tych zasad na tym zdjęciu.
No i mamy zwykła akcję, czyli szarpaninę PL :) 17:45, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WywrotWywrot

2 4

ha ha co to za słowo "wywrot"? Kto normalny używa słowa "wywrot"? Co to za wywrot pisał? 17:59, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%