Zamknij
REKLAMA

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i szkół średnich od czwartku na nauczaniu zdalnym

19:54, 25.01.2022 | PAP
Skomentuj fot. iszczecinek.pl / archiwum
REKLAMA

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

We wtorek wieczorem w Sejmie odbył się briefing szefa MEiN Przemysława Czarnka i głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczki na temat wprowadzenia nauczania zdalnego dla większości uczniów.

"Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych" - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Podkreślił, że takie działania są podyktowane wzrastającymi przypadkami zakażeń koronawirusem.

"Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym. Uczniowie klas V, VI, VII, VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych" - zapowiedział minister Czarnek.

Zaznaczył, że w tym okresie, kiedy będzie obowiązywała nauka zdalna, będzie możliwość spotykania się maturzystów na konsultacjach indywidualnych i grupowych. Dodał, że szkoły specjalne same będą decydowały wraz z rodzicami, czy będą kontynuować naukę stacjonarną, czy przejdą na naukę zdalną.

"W tym okresie otwarte będą również bursy. Będzie też możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu" - przekazał minister.

Zaznaczył, że większość uczniów będzie uczyć się zdalnie nieco ponad dwa tygodnie, bo pozostałe dwa tygodnie to są ferie zimowe, które w dziewięciu województwach przypadać będą na luty.

"Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz z zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo - jak przewidujemy - ten szczyt piątej fali będzie przypadał za 2-3 tygodnie" - poinformował Czarnek.

Pytany przez dziennikarzy, czy możliwe jest wysłanie na naukę zdalną młodszych roczników, minister odpowiedział, że "będziemy widzieć, co się będzie działo w kolejnych dniach". "Nie sądzę, żeby było to konieczne, bo jednak wyłączenie z nauki stacjonarnej połowy szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych powinno dać już pewien oddech" - ocenił Czarnek.

W odniesieniu do uczelni Czarnek przypomniał, że działają one według swoich przepisów. "Rektorzy uczelni samodzielnie podejmują decyzje, w części uczelni już studenci przeszli na naukę zdalną. To są decyzje rektorów poszczególnych uczelni" - zaznaczył.

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka przekazał, że w ostatnim tygodniu obserwowano w szkołach gwałtowny wzrost liczby ognisk szkolnych i liczby osób objętych postępowaniem epidemiologicznym w tych ogniskach.

Przyznał, że notowane wzrosty zakażeń są dużym wyzwaniem dla pracowników GIS, którzy codziennie muszą przeprowadzać bardzo wiele wywiadów epidemiologicznych, identyfikować wiele ognisk, prowadzić testy, ograniczać kontakty czy nakładać kwarantanny.

Poinformował, że na podstawie zarejestrowanych przypadków zakażeń udział procentowy mutacji omikron wynosi 37,6 proc. "Należy pamiętać, że to jest stan co najmniej sprzed tygodnia, dlatego że proces sekwencjonowania trwa kilka dni i te dane pokazują się z małą zwłoką czasową" - wyjaśnił Saczka.

W siedmiu województwach trwają ferie zimowe. W woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim ferie zaczęły się 15 stycznia, potrwają do 30 stycznia. W woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim ferie zaczęły się 22 stycznia, potrwają do 6 lutego. W pozostałych województwach ferie zaczną się za tydzień lub za trzy tygodnie.

Przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.

Stacjonarnie we wtorek pracowało 14 395 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych), co stanowi 93,3 proc. wszystkich. 76 przedszkoli pracowało zdalnie, a 964 w trybie mieszanym.

Stacjonarnie w 9 województwach, gdzie nie ma ferii, pracowały we wtorek 6284 szkoły podstawowe i 3891 szkół ponadpodstawowych, czyli 70,5 proc. szkół podstawowych i 78,8 proc. ponadpodstawowych. Zdalnie pracowały 154 szkoły podstawowe i 110 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 2471 szkół podstawowych i 937 ponadpodstawowych.

We wtorek w Polsce zanotowano 36 995 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, zmarły 252 osoby z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,5 mln zakażeń, zmarło ponad 104 tys. osób.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Norymberga 2.0Norymberga 2.0

1 5

Upomnimy się o Czarnka, przestępcę i zwyrodnialca, 22:22, 25.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PłaskaziemiaPłaskaziemia

3 1

Szkoda, że Salus zamknęli. 07:46, 26.01.2022


GośćGość

7 6

A co można powiedzieć o ludziach co mają wszystko gdzieś zero szczepień, dystansu i maseczek w sklepach na własne życzenie macie pretensje sami do siebie co tak postępują, szpitale się zapychaja , oddziały dziecięce brak miejsc pomyślcie a nie tylko krytykujecie , niech jeszcze wprowadza całkowity lockdawn i będzie większe buadolenie , dalej wierzcie w pseudo eksperyment , posłuchajcie naukowców a nie opinie ludzi co nie mają z tym doczynienia 23:19, 25.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BdjsjsshBdjsjssh

1 0

Ja tam nie jestem zaszczepiona, od samego początku pandemii jakoś nie zmieniłam swojego stylu życia. Zawsze myłam ręce, nie dotykałam twarzy będąc poza domem. To chyba normalne? Jem owoce, warzywa, domowe obiady. I wiecie co? Nic mi nie jest. Maseczkę noszę pod nosem od zawsze i tylko jak faktycznie widzę, że mogę dostać mandat. Żyję, mam się świetnie ;) Może raz byłam mocniej przeziębiona. Jak zwykle syrop z cebuli, soki domowej roboty postawiły mnie na nogi ;)

Za to znam wiele osób, które mimo szczepień chorowały, miały problemy ze zdrowiem po szczepieniu itd... Ludzie dbajcie o siebie w sposób naturalny. Ostatni raz antybiotyk miałam 9 lat temu, moje dziecko w ciągu prawie 8 lat swojego życia- raz- na dodatek nie pomógł ;D
Im więcej kombinujecie tym więcej chorujecie ;D
Pozdrawiam 00:27, 29.01.2022


Stryczek dla świńStryczek dla świń

5 5

klasy 1-4 nie zarażają i nie chorują. Klasy 5-8 zarażają i chorują ? W wylęgarni świń na wiejskiej wirusa celebryty na mównicy nie ma ! W klasach biedne dzieci bez masek, ale już te same dzieci na korytarzu w maskach. KARMA wróci do każdej zawszonej sprzedajnej świni, która przyłożyła łapy do kowidowej hucpy. 09:35, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawe dlaczegoCiekawe dlaczego

1 3

Międzynarodowy Czerwony Krzyż ogłosił, że nie będą przyjmować krwi od zaszczepionych osób podobnie jak banki spermy ! 09:39, 26.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GośćGość

3 1

Przestań Andrzejek Trollować i pisać bajki. Bo tobie naprawdę potrzebny jest pilnie psychiatra. 10:46, 26.01.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%