Zamknij

Zamknięcie w domach z powodu pandemii pogarsza wzrok dzieci

08:44, 22.02.2021 PAP Aktualizacja: 08:45, 22.02.2021
Skomentuj PAP PAP

Aby sprawdzić wpływ zamknięcia w domach podczas pandemii na rozwój krótkowzroczności u najmłodszych, naukowcy z Emory University w Atlancie (Georgia, USA), z University of Michigan w Ann Arbor USA) razem z kolegami z Uniwersytetu Medycznego w Tiencinie (Chiny) przeanalizowali wyniki badań wzroku 123.535 dzieci w wieku od 6. do 13. lat. Badania wykonywano przez sześć kolejnych lat - od 2015 r. do 2020 r., przy czym przez pierwsze pięć lat we wrześniu (gdy zaczynał się nowy rok szkolny), a w 2020 r. w czerwcu, po ponownym otwarciu szkół zamkniętych w Chinach od stycznia do maja. Zastosowano metodę tzw. fotoskryningu (photoscreening), która polega na analizie zdjęć robionych przy pomocy specjalnego aparatu lub kamery.

Jak przypominają autorzy pracy we wstępie do artykułu, podczas pandemii COVID-19 znacznie zmniejszył się czas spędzany przez dorosłych i dzieci na świeżym powietrzu, a jednocześnie wydłużył się czas spędzany przed ekranem komputera. Może to mieć bardzo negatywny wpływ na wzrok, zwłaszcza najmłodszych.

Naukowcy wykazali, że rozpowszechnienie krótkowzroczności w 2020 r. wyraźnie wzrosło (o 1,4-3 razy, zależnie od grupy wiekowej). Było ono wyższe od najwyższych odsetków stwierdzanych w latach 2015-19. W grupie sześciolatków krótkowzroczność występowała u 21,5 proc. dzieci, podczas gdy w poprzednich latach u 5,7 proc., w grupie siedmiolatków - u 26,2 proc. wobec 16,2 proc. w poprzednich latach, a w grupie ośmiolatków - u 37,2 proc. wobec 27,7 proc. Jak wyliczyli autorzy pracy, po zamknięciu w domach z powodu pandemii u dzieci w wieku 6-8 lat krótkowzroczność wzrosła średnio o 0,3 dioptrii w stosunku do lat poprzednich, podczas gdy w latach 2015-2019 średnia ta utrzymywała się raczej na stałym poziomie.

Natomiast w grupie wiekowej 9-13 lat różnice między rokiem 2020 a poprzednimi latami były znacznie mniejsze, choć dzieci te miały dłuższe zajęcia szkolne przed komputerem.

Zdaniem autorów pracy wyniki te potwierdzają, że obawy o wzrost rozpowszechnienia i nasilenia krótkowzroczności wśród najmłodszych uczniów w związku z lockdownem, są uzasadnione.

Jak komentują naukowcy, młodsze dzieci mogą być bardziej podatne rozwój krótkowzroczności pod wpływem czynników środowiskowych, niż dzieci ze starszych grup wiekowych. Być może wiek od 6. do 8. roku życia jest kluczowym okresem dla rozwoju krótkowzroczności, spekulują. Ich zdaniem jeśli tak jest faktycznie, to u dzieci w tym wieku można stosować skuteczne środki przeciwdziałania krótkowzroczności.

Jest to o tyle istotne, że krótkowzroczność jest poważnym problemem zdrowotnym na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że to 2050 r. aż połowa światowej populacji może mieć tę wadę wzroku.

Naukowcy planują monitorować sprawność wzroku badanej grupy w przyszłości. Ich zdaniem warto byłoby przeprowadzić podobne badania w grupie dzieci w wieku przedszkolnym. 

Więcej - w publikacji (https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle/2774808?resultClick=1) (PAP)

Joanna Morga

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

GośćGość

0 0

Weekend ciepło a dzieci zero na podwórku. Czemu rodzice nie reagują. To co maja robić siedzą po lekcjach w telefonach. 13:44, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

YdurudYdurud

0 0

Dzieci siedzą po lekcjach w telefonie, później tablecie, laptopie, tv... A później dziwne, że wzrok nie jest taki jaki powinien być. Rodzicom to pasuje, dziecko jest grzeczne, nie robi przy tym bałaganu, jest cicho. Taka jest prawda.
Też wychowuję córkę. Nie mogę powiedzieć, że nie siedzi przed ekranem w ciągu dnia, bo bym skłamała. Jednak staram się to kontrolować. Zawsze znajdę nam jakieś wspólne ciekawsze zajęcie niż ekran. A dzieci faktycznie nie ma na podwórku tyle co jeszcze parę lat temu. Widać to gołym okiem np jak chodzę z córka na spacer. Najwięcej dzieci widać nie w parku, na placach zabaw, ale w centrum miasta, w galeriach z rodzicami. Taki dajemy przykład dzieciom.
Taka jest prawda. 02:12, 27.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%