Zamknij

Radni odwiedzili szczecineckie szkoły. Co usłyszeli od dyrektorów?

07:50, 16.04.2025 Aktualizacja: 07:55, 16.04.2025
Skomentuj fot. Biuro prasowe Urzędu Miasta fot. Biuro prasowe Urzędu Miasta

Radni Rady Miasta Szczecinka odbyli w poniedziałek, 14 kwietnia, jedno z bardziej pracowitych posiedzeń Komisji Edukacji i Kultury. Część obrad miała charakter wyjazdowy – samorządowcy odwiedzili miejskie szkoły podstawowe i liceum niepubliczne, by poznać ich bieżące problemy i potrzeby. Jak przyznają sami uczestnicy, taka forma spotkania pozwoliła na realny ogląd sytuacji w szczecineckich placówkach oświatowych.

Z tego co wiem, od dość dawna radni nie odwiedzali szkół, a nie wszystkiego idzie się dowiedzieć z dokumentów – powiedział Marcin Jaczewski, przewodniczący Komisji.

Naszą rolą jest znać potrzeby poszczególnych placówek i lobbować za nimi przy układaniu budżetu Szczecinka na przyszły i następne lata.

W pierwszej części posiedzenia radni odwiedzili Szkołę Podstawową nr 6, Szkołę Podstawową nr 7 oraz Niepubliczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Spotkania z dyrektorami, rozmowy z nauczycielami i bezpośredni kontakt z infrastrukturą placówek pozwoliły spojrzeć na lokalną edukację z innej niż zazwyczaj perspektywy.

Niż demograficzny, ale rekrutacja trwa

W trakcie spotkań nie zabrakło odniesień do danych liczbowych. Szczecinek, podobnie jak inne miasta w Polsce, zmaga się z pogłębiającym się niżem demograficznym, jednak jak na razie miejskie podstawówki wciąż utrzymują stabilne nabory. W roku szkolnym 2025/26 po pięć klas pierwszych utworzą SP6 i SP7, po trzy – SP1 i SP5, a SP4 planuje dwie. Te dane mogą się jeszcze nieznacznie zmienić do września, jednak pokazują, że szczecinecka oferta edukacyjna przyciąga także dzieci spoza miasta.

Szczecinek ma bogatą reprezentację placówek oświatowych, także wśród szkół niepublicznych.

– przyznał Szymon Cieślar, dyrektor prywatnego liceum.

Oświata kosztuje. Potrzeby rosną

Jak podkreślano podczas wizytacji, utrzymanie szkół to coraz większe obciążenie finansowe dla samorządu. Choć czasem udaje się zdobyć środki zewnętrzne – jak w przypadku „świetlicy marzeń” w SP7, która powstała dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego – większość wydatków ponosi miasto. W 2024 roku aż 37 procent kosztów funkcjonowania oświaty pokrywa budżet Szczecinka. Zmieniły się także zasady finansowania – subwencja oświatowa została włączona do ogólnej puli przekazywanej samorządom przez państwo.

Myślę, że obok zapewnienia bieżącego utrzymania, za czym kryją się głównie płace, przydałoby się utworzenie na poziomie krajowym funduszu, z którego mogłyby być finansowane inwestycje infrastrukturalne.

– wskazał wiceburmistrz Maciej Makselon.

Konieczne remonty i bieżące naprawy

W SP6 udało się już naprawić dach, ale szkoła pilnie potrzebuje renowacji parkingu oraz namalowania mat antypoślizgowych na schodach. W SP1 niezbędne jest zaprojektowanie i montaż rolet przeciwpożarowych na korytarzach, a także drobne przebudowy w obrębie starej sali gimnastycznej, gdzie funkcjonuje świetlica.

Dyrektor „katolika” zwrócił się z prośbą o przekazanie szczegółowego rozliczenia subwencji oświatowej, którą szkoła otrzymuje z Komunalnego Centrum Usług Wspólnych.

Nie kwestionuję ich, ale chcielibyśmy wiedzieć, jakie kwoty z czego wynikają. Bardzo nam zależy na relacjach z władzami miasta. Na tym, że sami budujemy podczas takich spotkań swój obraz, a nie bazujemy na obrazie przekazanym.

– podkreślił Szymon Cieślar, apelując również, by burmistrz Szczecinka wręczał nagrody uczniom szkół niepublicznych podczas wspólnego zakończenia roku szkolnego.

Kadry coraz większym wyzwaniem

W trakcie rozmów wielokrotnie powracał temat braku młodych nauczycieli. Choć obecnie szkoły radzą sobie kadrowo, wspierając się m.in. emerytowanymi pedagogami oraz nauczycielami pracującymi w kilku placówkach, to w najbliższych latach sytuacja może się pogorszyć.

Niemal zupełnie nie mamy studentów na praktykach nauczycielskich.

– zauważył Marcin Pieńkowski, dyrektor SP1.

Dodatkowo, problemem staje się organizacja klas integracyjnych, które działają w SP5, SP6 i SP7. Zgodnie z przepisami takie oddziały mogą liczyć maksymalnie 20 uczniów, w tym do pięciu ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Od kilku już lat obserwujemy regres zainteresowania takimi klasami, rodzicom zależy, aby ich dzieci uczęszczały do klas równoległych .

– mówiła Jolanta Subzda-Tkaczuk, dyrektorka SP6. Dodała też, że rodziny często muszą czekać nawet cztery miesiące na orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, co znacząco utrudnia organizację nauki.

 

(red. /UM Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

Była UczennicaByła Uczennica

4 5

Rząd PiS przez ostatnie 8 lat robił nagonkę na nauczycieli, to i młodzi nie chcą pracować w tym zawodzie za grosze! Teraz kandydat na prezydenta z PiS robi nagonkę na chorych w kolejkach do lekarza Amerykanie przed Polakami w kolejce, a Ukraińcy, Żydzi, Arabowie i inne nacje na koniec kolejki! Dojdzie do tego jak prawica zwycięży, że pojawią się napisy "Tylko dla Polaków i Amerykanów". Żałosne to co się dzieje!

09:07, 16.04.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

SzczecinecczankaSzczecinecczanka

3 0

Proszę nie zapominać o Węgrach, oni też na przedzie kolejki powinni być he, he.

09:17, 16.04.2025

Republika Republika

4 1

Wy od bążura wolelibyscie widzieć u lekarzy tylko tych inzynierów zza Odry 🤣

11:28, 16.04.2025

GoscGosc

1 2

Za grosze ? Dyplomowany ma pensję w wysokości średniej krajowej. Zaczynający pracę w zawodzie, pierwszego dnia w pracy ponad 5 tyś brutto, realnie 6.6 tyś za przepracowane miesiące, bez wakacji.

13:13, 16.04.2025

Gość Gość

4 2

Ciekawe dlaczego radni miasta odwiedzają liceum, przecież organem dotującym szkoły średni jest starostwo.

09:17, 16.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BelferBelfer

1 0

Radni odwiedzili szkołę podstawową, a nie liceum. Podstawówki są dotowane z budżetu miasta, tyle w temacie.

13:24, 16.04.2025

GoscGosc

2 0

Czy radni przedstawili wyciąg z rejestru zgodnie z ustawą Kamilka ? Kręcą się po szkołach w czasie lekcji.

11:07, 16.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MopsMops

2 0

Radni zostali wybrani prawie rok temu . Teraz ci z komisji edukacji postanowili odwiedzić kilka szkół ? Że się tak zapytam: co ci radni razem ze swoim przewodniczącym robili przez prawie rok w swojej komisji i dlaczego brali dodatki za nicnierobienie ?

13:06, 16.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LUBIŚLUBIŚ

1 0

... ZBYT MAŁO DNI WOLNEGO MAMY...

13:53, 16.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%