Wyobraźmy sobie szkołę, w której każde z dzieci czuje się bezpiecznie, może liczyć na wsparcie nauczycieli, a klasyczne lekcje przeplatają wyjścia do lasu, wycieczki edukacyjne oraz sport. Piękna wizja? Nie, to rzeczywistość Szkoły Podstawowej w Parsęcku!
Szkoła Podstawowa w Parsęcku działa nieprzerwanie od 1945 roku, a od 2003 roku z dumą nosi tytuł „Szkoły z Klasą”. Na jej bazę lokalową składają się: sale lekcyjne, pracownia komputerowa i plac zabaw, a w niedalekiej przyszłości planowana jest także budowa nowoczesnej sali gimnastycznej. Wszystkie pomieszczenia są kolorowe, wyposażone w monitory lub tablice interaktywne, a na korytarzach stoją piłkarzyki i niedługo pojawi się wyczekiwany przez dzieci profesjonalny stół do cymbergaja. To co jednak wyróżnia tę placówkę na tle innych to atmosfera – przyjazna, niemal domowa, która pozwala otoczyć każde dziecko indywidualną uwagą, co przekłada się na wysokie osiągnięcia edukacyjne, np. podczas egzaminu ósmoklasisty. Drzwi do gabinetu pani dyrektor są zawsze otwarte, a młodzież chętnie korzysta z okazji do rozmowy – nie zawsze tylko o swoich troskach i problemach.
Choć szkoła jest kameralna, rozmachem podejmowanych inicjatyw nie ustępuje znacznie większym placówkom miejskim. Dzieci mają możliwość rozwijać swoje pasje i angażować się w szereg projektów np. „Poznaj Polskę”, „Moja Mała Ojczyzna” czy też uczestniczyć w warsztatach takich jak: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, hodowli dżdżownic, pieczenia pierników czy wyrobu przedmiotów z gliny. Przede wszystkim uczniowie z Parsęcka to stali bywalcy wycieczek po regionie organizowanych przez Wojskowe Koło PTTK „Wiarusy”. Dzięki swej aktywności nie tylko sukcesywnie pogłębiają wiedzę przyrodniczo – geograficzną, ale też wywalczyli zaszczytne II miejsce w konkursie „Szczecinecki wagabunda”. Jako jedyna szkoła w regionie aktywnie uczestniczą też w KronoDrzewku, czyli corocznej akcji sadzenia drzew organizowanej przez Zakłady Kronospan.
[FOTORELACJA]7854[/FOTORELACJA]
Cyklicznie organizowane są tu: Mistrzostwa Parsęcka w Tenisie Stołowym i Tydzień Kultury, podczas którego przeprowadzane są konkursy przedmiotowe, plastyczne, literackie, prezentowane są inscenizacje oraz organizuje się spotkania z ciekawymi ludźmi.
Ważnym zadaniem realizowanym przez szkołę jest integracja z lokalnym środowiskiem. Ich elementem jest wspólna celebracja takich okazji jak Dnia Matki, Dzień Babci i Dziadka, Dnia Dziecka oraz jasełka wystawiane dla wszystkich chętnych mieszkańców w lokalnej świetlicy wiejskiej. Aktywnie działa też Samorząd Uczniowski, który organizuje otrzęsiny dla klasy IV, Dzień Życzliwości, andrzejki, bal karnawałowy czy różnego rodzaju konkursy. Szkoła bierze udział w różnych akcjach ogólnopolskich i międzynarodowych takich jak Sprzątanie Świata, Sprzątanie dla Polski, Dzień Ziemi i Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Propaguje też czytelnictwo biorąc udział w Narodowym Czytaniu, akcji „Czytanie na przerwie” lub „Jak nie czytam, jak czytam”.
- Możemy pochwalić się doskonałą współpracą z miejscowym Klubem Seniora – podkreśla dyrektor Mariola Jasińska.
– Jego członków zaprosiliśmy m.in. na obchody Święta Niepodległości, a z okazji Dnia Seniora zakupiliśmy słodycze i udaliśmy się w odwiedziny z najlepszymi życzeniami. Z okazji pierwszego dnia wiosny mieliśmy też przygotowany program artystyczny i wspólnie topiliśmy marzannę w Parsęcie. Z kolei seniorzy zadbali o nasze dzieci w dniu ich święta i zaprosili ukochanego przez nie dj-a Przemo.
Równie ważna jest dla placówki współpraca ze Stowarzyszeniem „Razem dla Szkoły”, które aktywnie wspiera szeroko pojęty rozwój uczniów placówki, organizując kiermasze i imprezy oraz dofinansowując szkolne wycieczki.
– Już 8 grudnia dzięki wsparciu Stowarzyszenia dzieci wyruszą na warsztaty świąteczne do Drzewian, gdzie poznają św. Mikołaja, upieką własne pierniczki i spędzą niezapomniany dzień.
Placówka chętnie angażuje się także w przeróżne akcje charytatywne. Z okazji mikołajek do hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu trafią zebrane środki czystości, a w ramach II edycji akcji „Przybij łapę” szczecineckie schronisko dla zwierząt wzbogaci się o karmę, zabawki i koce. Szkolna społeczność zapragnęła być także częścią „Szlachetnej Paczki” i postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do podarków szykowanych przez Gminę Szczecinek.
W Parsęcku nacisk kładziony jest również na edukację prozdrowotną. Od lat w klasach I – III organizowana była akcja „Śniadanie daje moc”, a obecnie w ramach zajęć z dietetykiem dzieci samodzielnie wykonują sałatki warzywno – owocowe, a we współpracy z Zespołem Szkół nr 2 im. Księcia Warcisława IV –będą uczestniczyć w warsztatach wypieku pizzy.
Szkoła zatrudnia także pedagoga i pedagoga specjalnego, współpracuje też z psychologiem oraz Centrum Rehabilitacyjno Medycznym „Rehamedica”, dzięki czemu raz w tygodniu odbywają się zajęcia z panią terapeutką, a młodzież ma okazję porozmawiać na interesujące ją tematy.
Osobiście o zaletach Szkoły Podstawowej w Parsęcku można się przekonać śledząc na bieżąco profil na facebooku oraz stronę szkoły www.spparsecko.pl.