Zamknij

Kalibracja alkomatów - dlaczego jest konieczna?

10:31, 06.05.2022 . Aktualizacja: 10:31, 06.05.2022
Skomentuj

Alkomat to bardzo przydatne narzędzie dla kierowcy. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu zawsze można mieć pewność, że prowadzenie pojazdu będzie się odbywać w stanie trzeźwości. Trzeba jednak mieć świadomość, że regularne pomiary i dłuższy okres użytkowania sprawiają, że badania tracą swoją dokładność, a samo narzędzie wymaga kalibracji. W takim razie jak często trzeba kalibrować alkomat i dlaczego jest to takie istotne?

Kalibracja alkomatów - dlaczego jest konieczna?

Alkomat jest urządzeniem wykonującym bardzo precyzyjne badanie. Niezależnie od tego, czy znajduje się w nim czujnik półprzewodnikowy, czy elektrochemiczny, powinien on być odpowiednio przystosowany do oprogramowania narzędzia.

W przypadku nowych alkomatów, oprogramowanie jest przystosowane do pracy z nowym czujnikiem, który opuszcza fabrykę przy zerowym stopniu zużycia. Tymczasem regularne pomiary, jak i czas od pierwszego użycia wpływają na czułość wspomnianego czujnika i w niewielkim stopniu ją zmniejszają, co po określonym czasie może sprawić, że pomiar będzie nieprawidłowy. Kalibracja natomiast polega na laboratoryjnym sprawdzeniu czujnika i dopasowaniu oprogramowania do aktualnego stanu, tym samym zapewniając kolejny okres komfortowych i przede wszystkim rzetelnych pomiarów.

Trzeba mieć więc na uwadze, że brak kalibracji alkomatu może przyczynić się do spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym, a także różnych dotkliwych konsekwencji związanych z kontrolą drogową w stanie nietrzeźwości.

Jak często kalibrować alkomat?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak często trzeba kalibrować alkomat, ponieważ wiele zależy od konkretnego modelu urządzenia. Współcześni producenci zabezpieczają jednak swoje urządzenia - są zaprogramowane, żeby informowały użytkownika o konieczności kalibracji. Dzięki temu można się uchronić przed użyciem urządzenia niedokładnego. Czas do adiustacji jest także określony w parametrach sprzętu.

W przypadku najtańszych alkomatów kalibracja powinna być przeprowadzona co 12 miesięcy lub 500 pomiarów. Natomiast w droższych modelach to 1000 pomiarów, czasem nawet więcej. Wiele zależy od wytrzymałości czujnika. Zaleca się wysłać alkomat do kalibracji nawet chwilę przed tym, na to wskazuje producent.

Adiustacja nie jest zwykle droga, a cena waha się w okolicach 50-100 zł. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę koszt nowego urządzenia, ale przede wszystkim własnego komfortu i bezpieczeństwa. Warto także pamiętać o tym, żeby zawsze korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych serwisów. To ważne, ponieważ nieprawidłowa kalibracja może przyczynić się do błędnych pomiarów trzeźwości, mimo że urządzenie pozornie powinno działać w pełni dobrze. Może to mieć przykre konsekwencje, dlatego współpraca z autoryzowanym punktem jest niezwykle ważna. Zazwyczaj sklep sprzedający alkomat może doradzić, gdzie wysłać dany model do adiustacji.

Kalibracja alkomatów w Warszawie

Mieszkając w Warszawie, można trafić na naprawdę sporo punktów kalibrujących alkomaty, co w pewnym sensie może być utrudnieniem. Nie wiemy bowiem, który podmiot dysponuje nowoczesnym i rzetelnym laboratorium, sprawdzonymi odczynnikami. Czas oczekiwania na usługę jest kolejnym wartym uwagi aspektem.

Chcąc skorzystać z oferty sprawdzonego przedsiębiorstwa, zalecamy odwiedzenie strony https://polskie-centrum-kalibracji.pl/. Przedsiębiorstwo wyróżnia się na tle konkurencji szybkością działań, profesjonalizmem oraz konkurencyjnymi cenami. Jednak najważniejsze jest to, że potwierdzeniem jakości usług marki jest certyfikat nadany przez Główny Urząd Miar, czyli instytucję potwierdzającą zgodność poszczególnych prac i stosowanych mediów (np. odczynników) w oparciu o oficjalne wzorce. Alkomat można wysłać kurierem lub pocztą, jednak punkty stacjonarne mieszczą się także na ulicy Wiertniczej 115 w Warszawie oraz na Alejach Jerozolimskich 81 (lok7.10 piętro 7). Co więcej, firma ma swoje autoryzowane punkty w całej Polsce.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%