Zamknij
REKLAMA

Jakie książki dla 10, 11 i 12 latka kupić?

09:48, 06.05.2022 |
Skomentuj

Czy nastolatkowie lubią czytać książki? Oczywiście! Jeśli tylko lektura będzie interesująca, zatoną w niej na długie godziny. Wiemy, po jakie książki nastolatkowie sięgają najczęściej.

Jakie książki zainteresują nastolatków?

Nie bez powodu książki, którymi nastolatkowie zaczytują się dziś, tylko w niewielkim stopniu przypominają te adresowane do ich rówieśników sprzed kilku dekad. Dziś nie ma już miejsca na długie wstępy i powolne przedstawianie bohaterów. Najlepsze książki dla 12 latka już od pierwszych zdań przykuwają uwagę i wprowadzają akcję.

Jeśli chodzi o tematykę książek dla nastolatków, to widać wyraźne rozgraniczenia. Na topie są książki detektywistyczne dla nastolatków, przygodowe, traktujące o problemach okresu dojrzewania, a także serie z pogranicza fantastyki. Nastolatki chętnie sięgają też po książki pozwalające rozwijać ich zainteresowania i umiejętności.

Jak powinna wyglądać książka dla nastolatka?

Co prawda w książkach dla nastolatków bardziej liczy się treść niż oprawa, jednak ona także ma znaczenie. Przykuwająca wzrok okładka na pewno zachęci do czytania, podobnie ilustracje i wygodna czcionka z szerokimi marginesami. Jeśli chodzi o wielkość, to książka powinna dobrze leżeć w dłoni, bo to zdecydowanie ułatwia czytanie. Dobrze sprawdza się format A5.

Nastolatkowie na pewno docenią śliski biały papier i dobry kontrast. Niemniej, jeśli polubią danego bohatera lub serię, będą gotowi czytać niezależnie od formy wydawniczej.

Ania z Zielonego Wzgórza – fenomen literatury dla dzieci i młodzieży

Jak już zostało wspomniane wyżej, niewiele jest pozycji sprzed kilku dekad lub starszych, które nadal byłyby na szczycie list zainteresowań czytelniczych współczesnych nastolatków. Ten stereotyp przełamuje Ania z Zielonego Wzgórza, która nie tylko nadal jest chętnie czytana, ale też doczekała się nowego tłumaczenia. Co prawda to propozycja głównie dla nastoletnich dziewcząt, ale chłopcy – jeśli zdecydują się po nią sięgnąć, także mogą poczuć się oczarowani.

Najpopularniejsze serie wydawnicze dla nastolatków

Jeśli chodzi o popularność książek dla nastolatków, to na pierwszym miejscu w ostatnich miesiącach niewątpliwie jest Dziennik Cwaniaczka. Co wyróżnia tę pozycję? Przede wszystkim ogromna dawka humoru. Młodzież po prostu chce się śmiać, czytając książki. Na pewno duże znaczenie ma fakt, iż książki traktują o codziennym życiu nastolatków, problemach szkolnych i domowych. Niektóre są przerysowane, inne przedstawione w krzywym zwierciadle, jeszcze inne mocno zaakcentowane. Jednak poczucie humoru zwycięża wszystko.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też seria z Enolą Holmes, młodszą i niepokorną siostrą Sherlocka. Młoda kobieta za nic ma konwenanse swojej epoki, w życiu kieruje się głównie sercem i intuicją. Jej przygody zachwycą zarówno dziewczynki, jak i chłopców.

Szukając prezentu dla nastolatka, warto pochylić się też nad książkami traktującymi o dorastaniu. W tym trudnym okresie młodzież potrzebuje wszelakiego wsparcia. Literatura może być jedną z opcji.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%