Zamknij

Debet na koncie - na czym polega i co go wyróżnia?

. + 22:17, 20.11.2021 Aktualizacja: 22:17, 20.11.2021
Skomentuj

Zawsze warto mieć w zanadrzu dodatkowe pieniądze. Choćby po to, aby nie martwić się koniecznością poniesienia dużych i niespodziewanych wydatków. Alternatywą dla mozolnego oszczędzania może być rachunek bankowy z debetem.

Debet na koncie - na czym polega i co go wyróżnia?

Zawsze warto mieć w zanadrzu dodatkowe pieniądze. Choćby po to, aby nie martwić się koniecznością poniesienia dużych i niespodziewanych wydatków. Alternatywą dla mozolnego oszczędzania może być rachunek bankowy z debetem. 

Debet na koncie jest niespecyficznym rodzajem pożyczki bankowej. Procedura jego przyznania praktycznie nie różni się od procesu udzielenia np. kredytu konsumenckiego. Warunkiem powstania debetu jest zawarcie odrębnej umowy z bankiem. Formalności są ograniczone do minimum, ale sprawdzana jest zdolność kredytowa klienta oraz informacje zawarte w rejestrach dłużników. Na skutek podpisania umowy na koncie pojawiają się dodatkowe środki finansowe, które można wykorzystać w dowolny sposób, np. opłacić rachunki. Od kwoty, która została wypłacona, nalicza się odsetki, ale są one mniejsze niż przy innych bankowych produktach kredytowych. Oczywiście nie ma obowiązku wydawania tych pieniędzy. Można traktować je jako zabezpieczenie na wypadek chwilowych problemów finansowych. Należy pamiętać, że pożyczoną kwotę trzeba zazwyczaj oddać w ciągu 30 dni albo najpóźniej określonego dnia miesiąca. Ponadto, wszystkie przelewy przychodzące na konto np. wynagrodzenie za pracę, bank będzie przeznaczał na spłatę zobowiązania. 

Zalety i koszt obsługi debetu na koncie

Jedną z najważniejszych zalet debetu jest szybki i prosty sposób jego przyznawania. Wystarczy mieć otwarte konto osobiste w konkretnym banku, posiadać miejsce zamieszkania w Polsce oraz stałe dochody. Na podstawie regularnych wpływów na konto bank określa indywidualny limit debetowy. W niektórych z nich dodatkowe pieniądze są przekazywane klientowi  już po kilkunastu minutach od złożenia wniosku. 

Instytucja finansowa musi mieć jakieś profity z udzielenia debetu. Koszty różnią się w poszczególnych bankach. Dlatego warto porównać kilka ofert bankowych Przykładowo, Alior Bank pobiera (stan na 17.11.2021 r.):

  • opłatę jednorazową w wysokości 2% kwoty debetu, minimum 75 zł;
  • roczną opłatę za przedłużenie limitu - również 2% albo 75 zł;
  • oprocentowanie zmienne, ok. 8%;
  • RRSO wynosi 13,97%.

Drogi jest brak spłaty zobowiązania w wymaganym terminie. W takiej sytuacji klient zostaje obciążony karnymi odsetkami, kosztami windykacji. Czasami kończy to się wypowiedzeniem limitu przez bank. 

Różnice między rachunkiem bankowym z debetem a kartą kredytową

Cechą wspólną obu produktów bankowych jest dostęp do dodatkowego kapitału. Różnic jest zdecydowanie więcej. Cechą charakterystyczną kart jest bezpłatny okres bezodsetkowy. Oznacza to, że jeśli klient odda pieniądze w określonym czasie - nie zapłaci odsetek. Debet co do zasady jest płatny od chwili wykorzystania dodatkowych środków finansowych. Korzystanie z karty kredytowej może być darmowe, jeśli klient wykona nią określoną ilość transakcji w ciągu miesiąca albo wyda ustaloną sumę pieniędzy. Warunki zwolnienia z opłat za kartę kredytową są zależne od banku. Drogie jest wypłacanie gotówki kartą kredytową z bankomatu. W przypadku debetu środki pobierane są z konta zwykłą kartą do bankomatu i dość wtedy łatwo jest uniknąć opłaty. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%