Zamknij

Gorączka w ciąży – czy są powody do obaw?

13:16, 22.10.2021 . Aktualizacja: 22:09, 26.10.2021
Skomentuj

Stan podgorączkowy u kobiet w ciąży nie jest powodem do paniki. Może utrzymywać się okresowo lub nawet przez do momentu rozwiązania i nie musi oznaczać niczego poważnego. Jeśli jednak dochodzi do pojawienia się gorączki, warto baczniej obserwować organizm i skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Kiedy mówimy o stanie podgorączkowym?

Podwyższona temperatura w przypadku ciężarnych kobiet nie jest czymś niestandardowym. Termometr pokazujący 37 stopni Celsjusza to widok znany wielu paniom. Stan ten wynika ze zwiększającego się poziomu progesteronu w organizmie. Samopoczucie kobiety bywa w pierwszych tygodniach ciąży znacznie pogorszone. Pojawia się senność i uczucie rozbicia, zatem lekki stan podgorączkowy również nie powinien dziwić.

Gorączka w ciąży – powód do niepokoju

Gorączka w ciąży jest stanem, którego nie należy lekceważyć. Gdy na termometrze zaobserwujesz powyżej 38 stopni Celsjusza, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Należy mieć się na baczności szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, gdyż infekcje wirusowe i bakteryjne (których gorączka jest symptomem) są potencjalnie niebezpieczne dla płodu – ze względu na potencjalne komplikacje.

Paracetamol w ciąży – czy wolno go stosować?

Generalnie paracetamol nie jest w ciąży przeciwwskazany, jednak nie powinno się stosować go zbyt długo. Nie warto też sięgać po leki bez uprzedniego uzgodnienia tego ze swoim lekarzem. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre substancje przeciwgorączkowe, bazujące na kwasie acetylosalicylowym czy ibuprofenie, są potencjalnie niebezpieczne. Zbijanie gorączki za wszelką cenę nie jest polecane przez lekarzy, gdyż objaw ten świadczy  o walce organizmu z bakteriami szkodliwymi dla zdrowia. Przy temperaturze 40 stopni Celsjusza dochodzi do neutralizacji większości chorobotwórczych wirusów.

W jaki sposób leczyć infekcje u kobiet w ciąży?

Najbezpieczniejsze są domowe metody radzenia sobie z infekcjami, a więc syrop z cebuli, napary ziołowe na bazie kwiatu lipy i owoców malin czy czarnego bzu. Dobrze działa też odpoczynek i regeneracja, a także uzupełnianie płynów. Pomocna może okazać się także chłodna kąpiel oraz stosowanie chłodzących okładów na czoło. Ważne jest również to, aby po wyjściu z danego pomieszczenia kobiety w ciąży dokładnie je przewietrzyć. Można też zadbać o lepsze nawilżenie powietrza – suche i ciepłe podrażnia śluzówkę, co w tym przypadku może przedłużać proces powrotu do zdrowia.

Podsumowując, stan podgorączkowy u kobiety spodziewającej się dziecka może utrzymywać się przez pierwsze tygodnie, ale też towarzyszyć jej aż do chwili porodu. Nie ma w nim niczego niepokojącego i jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeśli natomiast u ciężarnej pojawi się nagły skok temperatury, może to świadczyć o toczącej się infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W takich przypadkach zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem. Niewskazane jest przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwgorączkowych na własną rękę. Zdecydowanie odradza się sięganie po kwas acetylosalicylowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%