Odcinek drogi ekspresowej S11 między Szczecinkiem a Piłą miał być kolejnym krokiem ku lepszej komunikacji Pomorza Środkowego z południem kraju. Zamiast tego stał się przykładem na to, jak długa i kręta może być droga... od decyzji środowiskowej do wbicia pierwszej łopaty.
Procedura rozpoczęła się jeszcze w marcu 2021 roku, a zakończyła – przynajmniej w teorii – w sierpniu 2023, kiedy to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała decyzję środowiskową (DŚU). Był to ważny moment, który mógł otworzyć drogę do dalszych etapów inwestycji – ale radość okazała się przedwczesna. Już we wrześniu i październiku 2023 r. wpłynęły cztery odwołania, w tym jedno od Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, które domagało się natychmiastowego wstrzymania DŚU.
Na jakiej podstawie? Tego nie wiadomo, bo mimo licznych apeli o transparentność, organizacja nie udostępniła treści swojego zażalenia. Co ciekawe, dokument ten okazał się wystarczający, by Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w styczniu 2025 r. wstrzymał ważność decyzji środowiskowej – ze skutkiem natychmiastowym.
Jak wyjaśnia Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka GDOŚ, planowana trasa mogłaby „możliwie znacząco” negatywnie wpłynąć na obszar Natura 2000 Puszcza nad Gwdą – szczególnie w kontekście ochrony gatunków ptaków i integralności przyrodniczej tego terenu.
Na początku marca GDOŚ wezwał inwestora do uzupełnienia dokumentacji, a w kwietniu przedłużono termin załatwienia sprawy do końca maja. Co potem? Wiele wskazuje na to, że termin może zostać wydłużony po raz kolejny. I to nie musi być ostatni raz.
Nawet jeśli GDOŚ zmieni zdanie i „odwiesi” decyzję środowiskową, sprawa wcale nie będzie zamknięta. Nadal otwarta pozostaje droga sądowa – organizacje pozarządowe mogą złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a potem, jeśli uznają, że coś poszło nie tak, mogą jeszcze sięgnąć po skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
To nie są domysły. W innych przypadkach ekologiczne spory opóźniały budowę dróg o 8, a nawet 10 lat. Czy odcinek S11 Piła–Szczecinek pobije ten rekord? Oby nie – ale kalendarz inwestycji drogowych zna już niejeden przypadek, gdzie budowa drogi okazała się mniej przewidywalna niż prognoza pogody na listopad.
Na razie mieszkańcom i kierowcom pozostaje stara DK11 – z całą jej urodą, ograniczeniami i tradycyjnym ruchem tranzytowym. A S11? Wciąż jeszcze na papierze, między segregatorami a kolejnymi opiniami.
zdenerwowany12:53, 12.05.2025
kilka ptaków jak zwykle ważniejsze od dobra ludzi - ekologia w pigułce
🖕13:08, 12.05.2025
Dalej głosujcie na PO, to wam się polepszy. Dzięki PiS mamy 100 obwodnic, ale platfusy jak zwykle opóźniają i mówią piniędzy nie ma i nie będzie
zieloni13:08, 12.05.2025
uwielbiają smnrod spalin samochodowych, bez tego zdehną
kok14:27, 12.05.2025
Obecna 11 bez infrastruktury chroniącej zwierzęta jest oczywiście według tzw. "ekologów" lepsza niż ta nowo planowana?
Natura kontra infrastruktura. Pat na trasie S11
Obecna 11 bez infrastruktury chroniącej zwierzęta jest oczywiście według tzw. "ekologów" lepsza niż ta nowo planowana?
kok
14:27, 2025-05-12
Młodzież mówi „nie” religii w szkołach.
Myślę że trzeba pójść dalej i zrobić dowolność lekcji Fizyki, Matematyki a później generalnie dowolność edukacji. Łatwiej się zarządza *%#)!& bez kręgosłupa 🤣
Maciej
14:19, 2025-05-12
Młodzież mówi „nie” religii w szkołach.
A wystarczyło przymusić do lekcji religii, nie dawać promocji do kolejnej klasy w razie nieuczestnictwa i problemu by nie było.
Pucia
14:17, 2025-05-12
Plac Wolności zapełni się mundurami.
Autora proszę o korektę daty bo 24 maja 2025 roku to jest sobota a nie jak w informacji podany piątek. Pozdrawiam🙂
Gość
13:36, 2025-05-12
3 3
nie pij, pijesz nie pisz