Zamknij

Jak wygląda dziedziczenie środków z polisy na życie?

15:14, 11.10.2021 r. Aktualizacja: 15:14, 11.10.2021
Skomentuj

Nabycie prawa do odszkodowania z tytułu ubezpieczenia na życie sprawia, że mimo ogromnej straty, jaką jest śmierć bliskiej osoby, jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią ostatnią posługę oraz utrzymać dotychczasowy poziom życia. Otrzymanie odszkodowanie czasami jednak wiąże się z kwestiami dziedziczenia, które rodzi wiele wątpliwości. Postaramy się je rozwiać w poniższym tekście. 

Kim jest beneficjent?

Osoba, która po śmierci ubezpieczone otrzymuje odszkodowanie, to właśnie beneficjent, zwany również uposażonym. Zgodnie z zasadami panującymi na rynku polis na życie, beneficjentem może być każda osoba fizyczna (w tym również niepełnoletni) oraz wszelkiego rodzaju podmioty mające osobowość prawną - banki, związki wyznaniowe, stowarzyszenia, instytucje charytatywne. Ubezpieczony w momencie podpisywania umowy (lub później) wskazuje uposażonych, których może być więcej, niż 1 osoba lub podmiot. W takiej sytuacji może również podać procent odszkodowania, jaki się będzie należał każdej z osób. 

Czym jest odszkodowanie?

Zgodnie z polskim prawem (kodeks cywilny) odszkodowanie jest rekompensatą poniesionej straty i nie jest traktowane jako dochód. Oznacza to, że beneficjent nie płaci żadnego podatku (np. dochodowego) z tego tytułu. Dotyczy to każdego rodzaju polisy na życie (tzn. również inwestycyjnych i ochronno-oszczędnościowych). Środki zgromadzone w ramach takich umów nie są traktowane jako masa spadkowa i nie podlegają opodatkowaniu. 

Czy ubezpieczony może wskazywać osoby, które będą dziedziczyć odszkodowanie?

Dodatkowym prawem osoby ubezpieczonej jest wskazywanie tak zwanych uposażonych zastępczych. Są to osoby, które nabędą prawo do wystąpienia o odszkodowanie, jeśli wcześniej (lub w tym samym czasie, co uposażony) śmierć poniesie uposażony główny. TO rozwiązanie dla osób, które chcą mieć dokładnie pod kontrolą, jaki procent przypadnie np. wnukom lub innym członkom rodziny. Nie zawsze jednak ubezpieczony dodaje uposażonych zastępczych do listy w ramach oświadczenia woli. Co się wówczas dzieje ze odszkodowaniem? Jak wygląda dziedziczenie tego typu środków? 

Jeśli ubezpieczony nie wskazał beneficjentów (ma do tego prawo), to uposażonymi zostają w pierwszej kolejności “zstępni”, czyli współmałżonek/małżonka, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa (dokładnie w tej kolejności). Jeśli ubezpieczony pozostawił np. żonę i dwójkę dzieci, to podział odszkodowania będzie identyczny jak w wypadku prawa spadkowego (50% otrzyma żona, po 25% każde z dzieci). Żadne z nich nie spłaci podatku od spadków i darowizn, ani podatku dochodowego. 

Chcesz zadbać o spokojny byt swoich najbliższych po swoim odejściu? Ubezpieczenie na życie to produkt, który został stworzony z myślą o osobach, które chcą zadbać o rodzinę po swojej śmierci. W Eurofinance https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-na-zycie-szczecin/?utm_campaign=seo pomagamy w wyborze najkorzystniejszej propozycji. Obecnie rynek ubezpieczeniowy jest pełen firm, które oferują tego typu rozwiązania. Dzięki jednej wizycie w naszym szczecińskim biurze masz pewność, że zdecydujesz się na polisę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%