Zamknij
REKLAMA

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela i jaki upominek wybrać?

21:24, 03.10.2021 | r.
Skomentuj

Dzień Nauczyciela już wkrótce. Jaka jest historia tego święta i jak jest obchodzone w Polsce? Czy kwiaty i czekoladki to jedyny wybór na prezent dla nauczyciela?

Dzień Nauczyciela to ważne święto w kalendarzu szkolnym

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela. Święto każdego nauczyciela to ważna okazja w szkołach oraz placówkach oświaty. Wtedy dzieci dziękują za trud włożony w edukację oraz wręczają nauczycielom i wychowawcom prezenty oraz upominki. Jakie są najważniejsze informacje związane z tym świętem oraz jaki prezent na Dzień Nauczyciela warto wybrać?

Historia święta Edukacji Narodowej w Polsce

W naszym kraju Dzień Nauczyciela obchodzimy od kwietnia 1972 roku (a początki tego święta sięgają roku 1957). Właśnie wtedy ustanowiono Kartę praw i obowiązków nauczyciela, czyli jeden z najważniejszych dokumentów w polskim szkolnictwie. Na początku święto to funkcjonowało właśnie pod nazwą Dzień Nauczyciela, jednak 10 lat później, w 1982 roku zmieniono ją na Dzień Edukacji Narodowej. Zmiana wynikała z faktu, że w tym dniu świętują nie tylko nauczyciele, ale też wszyscy dydaktycy.

Data obchodów święta osób związanych z edukacją, czyli 14 października (w tym roku jest to czwartek), nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława II Augusta została ustanowiona Komisja Edukacji Narodowej.

Jak obchodzony jest Dzień Nauczyciela?

Obchody Dnia Edukacji Narodowej można podzielić na te bardziej oficjalne na szczeblu państwowym oraz te luźniejsze na poziomie szkół i placówek oświaty. Oficjalne obchody związane są wręczaniem nagród dla nauczycieli i edukatorów przez Ministra Edukacji Narodowej. Natomiast kuratorzy oświaty, samorządy oraz dyrektorzy szkół nadają odznaczenia i wyróżnienia.

W szkołach 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Zamiast lekcji w placówkach odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie lub inne wydarzenia organizowane na cześć nauczycieli. Oczywiście nie można pominąć bardzo ważnego elementu obchodów Dnia Edukacji Narodowej, jakim jest wręczania upominków. Jaki prezent dla nauczyciela i wychowawcy podarować?

Podarunki na Dzień Nauczyciela

Najpopularniejszym prezentem są oczywiście kwiaty i czekoladki. Teoretycznie to dobry wybór na upominek, jednak z drugiej strony jest on już dość oklepany. Jeżeli chcemy zapaść w pamięć nauczycielowi albo jeżeli pałamy do kogoś dużą sympatią i chcemy podziękować za trud włożony w edukację w wyjątkowy sposób, warto zdecydować się na coś ekstra. Bardzo dobrym przykładem są prezenty personalizowane, które można znaleźć w sklepach internetowych specjalizujących się w ich produkcji, jak na przykład https://zamowprezent.pl/. Są to upominki z grawerem lub nadrukiem, które powstają pod indywidualne zamówienie. Na powierzchnię przedmiotów nanosi się dedykacje, daty, imiona oraz dopasowane do okazji grafiki. Dzięki temu powstaje jedyny w swoim rodzaju prezent dedykowany dla danej osoby.

W przypadku personalizowanych produktów dla nauczycieli można zdecydować się na drobny podarunek w postaci kubeczka albo torby z nadrukiem albo na coś bardziej eleganckiego, czyli przedmioty wykonane z drewna lub szkła. Mogą to być na przykład wazony z grawerem w skrzynce, herbaciarki dla nauczycielki, nosidła na kwiaty albo filiżanki. Starsi uczniowie mogą wybrać upominek związany z alkoholem, jak na przykład skrzynka na wino albo kieliszki z grawerem. Wybór produktów jest bardzo szeroki, a dzięki możliwości umieszczenia na nich dowolnego napisu łatwo dopasować je do danej okazji.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%