Zamknij
REKLAMA

Komu zlecić wycinkę drzew? Jak wygląda usługa wycinki drzew?

08:39, 02.09.2021 | r.
Skomentuj

Czy wiesz, że nie możesz tak po prostu wyciąć każdego drzewa, nawet jeżeli to znajduje się na Twojej działce? Procedura usunięcia takiej rośliny jest dokładnie opisana w polskim prawie. W takim razie jak zabrać się za wycinkę drzew i komu ją zlecić? Na co powinieneś się szykować?

Pamiętaj, że do wycięcia drzewa musisz mieć odpowiednie zezwolenie, jeżeli chcesz przeprowadzić całość legalnie. Wydaje go organ właściwy dla położenia działki, na której znajduje się drzewo.

Wycinka drzew, a prawo – co warto wiedzieć?

Legalną wycinkę drzew możesz rozpocząć dopiero, gdy właściwy wójt, burmistrz lub prezydent wyda zgodę na jego usunięcie. W jaki sposób możesz taką otrzymać? Powinieneś złożyć wniosek zawierający Twoje dane, dowód własności działki, a także informacje o roślinie takie jak jego gatunek, obwód pnia i powód dla którego chcesz usunąć drzewo.

Następnie wydelegowany urzędnik skontroluje rzeczywisty stan rośliny, a później wyda decyzję zezwalającą lub odmawiającą wycinki. Jeżeli otrzymasz zgodę, to musisz liczyć się na konieczność wniesienia opłaty – jej wysokość nie będzie jednak wyższa niż 500 złotych.

Jakiej firmie możesz legalnie zlecić wycinkę drzew?

Wycięcie drzewa najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się tego typu procedurami. Niektóre przedsiębiorstwa pomogą Ci już w przygotowaniu odpowiedniego wniosku o usunięcie rośliny z posesji. Następnie dokładnie opracują plan wycinki i przystąpią do pracy.

Profesjonalne przedsiębiorstwa zadbają o wypełnienie wszelkich zasad BHP w trakcie działań. Zabezpieczą m.in. miejsce wycinki i uniemożliwią osobom trzecim wejście na teren prac. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za bezpieczne usunięcie drzewa, a więc powinieneś pomyśleć również o ochronie domowników, a także sąsiadów czy osób postronnych.

Nie wycinaj drzewa samemu – to niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i otoczenia. Niekiedy pień może obalić się w niekontrolowany sposób, co naraża na uszkodzenia mienie dookoła i zdrowie osób, które są w pobliżu. Możesz poszukać doświadczonych i certyfikowanych firm, które posługują się sprzętem wysokiej jakości i potrafią kompleksowo poradzić sobie z różnymi gatunkami roślin.

Wycinka drzew – co warto jeszcze o niej wiedzieć?

Profesjonalne firmy mają różne sposoby na wycinkę drzew. Sposób alpinistyczny polega na usuwaniu drzewostanu od samej góry z pomocą uprzęży alpinistycznych. Metoda klasyczna polega na wycinaniu drzewa od dołu, z poziomu gruntu, obalając całość w określonym kierunku. Niekiedy można usuwać również drzewo z podnośnika dźwigowego – możliwości jest naprawdę wiele.

Pamiętaj, że niekiedy usunięcie drzewa jest wręcz Twoim obowiązkiem – szczególnie, gdy jest ono martwe i może zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. W takim przypadku powinieneś natychmiast rozpocząć procedury związane z wydaniem zezwolenia i wynająć profesjonalistów do jego usunięcia.

Sprawdź ofertę firmy Komplex

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%