Zamknij
REKLAMA

Kiedy zdecydować się na oprawę obrazu w ramę "starego" barokowego typu?

15:52, 30.04.2021 | r.
Skomentuj

Piękne, stare obrazy zwykle kojarzą nam się z muzealną ekspozycją. Są jednak wnętrza, w których stanowią one piękną ozdobę mieszkania. Ważne jednak, by zarówno obraz, jak i jego rama wpasowywały się w klimat otoczenia i były w dobrej kondycji. Kiedy warto zdecydować się na oprawienie obrazu w ramy barokowe?

Wnętrza w klasycznym stylu

Jeśli nasz dom jest urządzony w klasycznym stylu, z pewnością świetnym elementem wystroju wnętrza będą stare obrazy oprawione w piękne, zdobione ramy. Takie dzieła sztuki cieszą oko i stanowią bardzo istotny aspekt wystroju całego pomieszczenia. Aby jednak miało to sens, zarówno obraz, jak i ramy w których się znajdują powinny być w dobrej kondycji, a ich styl wykonania powinien pasować do wnętrza.

Niestety, często zdarza się, że stare ramy niszczejąstare obrazy narażone są na czynniki, z którymi nie mają styczności w warunkach muzealnych, takie jak kurz, wilgoć, intensywne światło słoneczne, pleśń, dym czy uszkodzenia mechaniczne. Często też przez lata przetrzymywane są w nieodpowiednich warunkach, na strychu lub w piwnicy. W efekcie farba złuszcza się, drewno z którego są wykonane ramy podchodzi wilgocią i dochodzi do różnego typu uszkodzeń. O ile nikogo nie dziwi oddawanie starego obrazu do renowacji, nie każdy zdaje sobie sprawę, że można odnowić również jego ramy.

O ile rama jest we w miarę dobrej kondycji, można zgłosić się do specjalistów zajmujących się konserwacją starych ram, którzy ją oczyszczą, naprawią uszkodzone elementy, dosztukują brakujące części starej ramy oraz przywrócą jej stary wygląd.

Oprawa w ramy barokowe

Zdarza się jednak, że kondycja ramy nie pozwala na jej renowację, ponieważ posiada zbyt wiele uszkodzeń, lub wilgoć i pleśń weszły zbyt głęboko w struktury drewna powodując odkształcenie materiału. Innym przypadkiem jest znalezienie pięknego, starego obrazu bez żadnej ramy – takie unikaty często można spotkać na targach staroci, w antykwariatach czy zwyczajnie znaleźć podczas porządków na strychu w starym domu. Wówczas chcąc nadać obrazowi odpowiedni charakter również należy udać się do specjalistów, którzy specjalnie dla nas wykonają nową, postarzaną ramę barokową.

Możemy zdać się na sugestię profesjonalistów, lub samodzielnie wybrać rodzaje zdobień, jakie nas interesują. Barokowe ramy, choć całkowicie nowe i stworzone na zamówienie, będą wyglądały na celowo postarzane, dzięki czemu podkreślą charakter starego dzieła sztuki, przywracając mu dawny wygląd i świetnie prezentując się w klasycznych wnętrzach.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%