Zamknij

Jak sprawdzić, czy to już menopauza?

10:29, 16.04.2021 r. Aktualizacja: 10:29, 16.04.2021
Skomentuj

Mimo że objawy menopauzy są dość łatwe do rozpoznania – szczególnie jeśli osiągnęłyśmy już pewien wiek i spodziewamy się, że przekwitanie może nastąpić w każdym momencie – to jednak w razie wystąpienia pierwszych symptomów nie warto wyciągać pochopnych wniosków. Zdecydowanie warto się najpierw upewnić, że rzeczywiście mamy do czynienia z przekwitaniem, szczególnie jeśli chcielibyśmy rozpocząć terapię, która pozwoliłaby na zmniejszenie dolegliwości. Skąd zatem wiedzieć, że to na pewno menopauza?

Objawy menopauzy – podstawowe informacje

Menopauza zazwyczaj pojawia się po 45. roku życia, choć oczywiście to, kiedy dokładnie wystąpi, jest kwestią w pełni indywidualną, uzależnioną m.in. od uwarunkowań genetycznych, stylu życia czy też rodzaju środków farmakologicznych, jeśli takowe przyjmujemy. Jednym z pierwszych symptomów jest zazwyczaj rozregulowanie cyklu miesiączkowego – krwawienie pojawia się w większych odstępach czasowych, może też np. stać się bardziej obfite. Większość kobiet z pewnością jest w stanie już na tym etapie dostrzec odstępstwa od normy, co powinno być swoistym sygnałem alarmowym.

Inne najczęściej pojawiające się objawy menopauzy to:

  • uderzenia gorąca – zdarzają się nagle i trwają zwykle od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Ma się wówczas wrażenie nagłego wzrostu temperatury ciała i otoczenia, czemu może również towarzyszyć zwiększona potliwość;
  • pogorszenie się stanu cery – skóra zaczyna szybciej się starzeć, dlatego mogą pogłębić się zmarszczki, na dodatek zauważalna jest utrata jędrności i elastyczności w połączeniu z uczuciem nadmiernego przesuszenia;
  • huśtawki nastrojów – bezpośredni wpływ ma na to zmniejszenie ilości estrogenów, czyli hormonów płciowych, które zanikają wraz z wygasaniem funkcji jajników. Może to powodować rozdrażnienie, a w skrajnych przypadkach nawet stany depresyjne;
  • suchość pochwy;
  • ogólne zmęczenie organizmu;
  • problemy z koncentracją oraz zasypianiem;
  • bóle mięśni.

Test na menopauzę

Mimo że menopauza nie zagraża poważnie naszemu życiu lub zdrowiu, to jednak nie da się ukryć, że może być uciążliwa. Nie warto zatem diagnozować się na własną rękę, tylko w razie wystąpienia charakterystycznych symptomów udać się jak najszybciej do ginekologa. Przed wizytą u lekarza możemy wykonać w domu test paskowy, który działa w podobny sposób jak test ciążowy – należy nanieść odrobinę moczu na próbnik. Test wykrywa zwiększone ilości hormonu folikulotropowego (FSH), co jest sygnałem dziejącej się menopauzy.

Ponieważ tego rodzaju testy mogą się w niektórych przypadkach mylić – szczególnie jeśli stosujemy antykoncepcję hormonalną – tak czy siak warto skonsultować się ze specjalistą. Ginekolog powinien nie tylko przeprowadzić z pacjentką szczegółowy wywiad, ale też wykonać odpowiednie badania, np. badanie poziomu hormonów płciowych czy też klasyczne USG macicy. Tylko na podstawie wyników można jednoznacznie stwierdzić, że menopauza rzeczywiście się rozpoczęła.

Kontakt z lekarzem w tym czasie jest nieoceniony, tym bardziej, że może on zaproponować najlepsze metody łagodzenia objawów, w tym tzw. zastępczą terapię hormonalną.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%