Zamknij

Polacy coraz chętniej wybierają egzotyczne podróże

. + 09:38, 27.04.2025 Aktualizacja: 09:38, 27.04.2025
Skomentuj

W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy wyraźną zmianę w preferencjach podróżniczych Polaków – coraz więcej osób szuka kierunków nietypowych, dalekich i mniej komercyjnych. Popularność wakacji all inclusive powoli ustępuje miejsca wyprawom z charakterem: do Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a nawet na Antarktydę. Co kryje się za tą zmianą? I gdzie najchętniej dziś podróżujemy?

Wzrost zainteresowania wyprawami tematycznymi

Jeszcze kilka lat temu egzotyczne wyprawy kojarzyły się przede wszystkim z wysokimi kosztami i dużym ryzykiem. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ceny takich wyjazdów stały się bardziej przystępne, a wiele biur podróży – szczególnie tych wyspecjalizowanych – oferuje wycieczki w małych grupach, z polskojęzycznym pilotem i bogatym programem.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy tematyczne: przyrodnicze (np. obserwacja goryli, trekking przez lasy deszczowe, rejsy arktyczne), kulturowe (poznawanie plemion, świątyń, kuchni) czy geograficzne (wyprawy przez pustynie, lodowce, góry). Podróże te nie tylko dostarczają wrażeń, ale też edukują i poszerzają horyzonty.

Popularne egzotyczne kierunki

Wśród najczęściej wybieranych kierunków dominują kraje afrykańskie: Namibia, Tanzania, Uganda, Etiopia, Angola czy Madagaskar. Każdy z nich oferuje zupełnie inne doświadczenia – od safari, przez spotkania z plemionami, po eksplorację krajobrazów jak z innej planety.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się również Azja: Bhutan, Indonezja, Filipiny, Japonia czy Iran. Polacy chętnie odwiedzają także Amerykę Południową – zwłaszcza Peru, Kolumbię i Brazylię – oraz wyspy Pacyfiku: Polinezję Francuską, Wyspy Salomona czy Fidżi.

Co ciekawe, coraz większym zainteresowaniem cieszą się także kierunki, które łączą wyjątkowość z umiarkowanym budżetem. Środkowa Azja – z takimi krajami jak Uzbekistan, Kirgistan czy Kazachstan – kusi monumentalną architekturą, orientalną atmosferą i niskimi kosztami na miejscu. Z kolei mniej znane kraje Afryki, takie jak Uganda czy Angola, oferują niesamowite spotkania z naturą i kulturą, bez tłumów i wciąż w rozsądnych cenach. Dla wielu podróżników to właśnie one stają się „luksusem na własnych zasadach” – nie przez przepych, ale przez autentyczność i niedostępność w katalogach masowej turystyki.

Dlaczego akurat teraz?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na sposób, w jaki myślimy o podróżach. Po długim okresie ograniczeń wiele osób zapragnęło wyjechać gdzieś „na serio” – nie na kolejne leżenie przy basenie, ale po prawdziwe doświadczenie, które zostanie z nimi na lata. Egzotyka, różnorodność kulturowa, intensywne emocje – to wszystko staje się wartością samą w sobie.

Dodatkowo coraz częściej szukamy podróży w mniejszych grupach, bardziej kameralnych i bezpiecznych, z dobrym przewodnikiem i jasno zaplanowaną trasą. To wszystko sprawia, że wyprawy egzotyczne przestają być niszą – a stają się świadomym wyborem.

Gdzie szukać propozycji i inspiracji?

Nie trzeba być zawodowym podróżnikiem, żeby wyruszyć na koniec świata. Wystarczy dobrze dobrany program, zaufany organizator i odrobina ciekawości. Najlepsze propozycje znajdziesz w biurach, które specjalizują się w takich kierunkach i od lat organizują podróże poza utartym szlakiem.

Dobrą bazą wiedzy i aktualnych propozycji jest chociażby oferta egzotycznych wyjazdów dostępna na egzotyka.tv – portalu gromadzącym nie tylko gotowe programy, ale też opisy tras, atrakcji i kontekstów kulturowych, które pomagają w wyborze idealnej wyprawy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%