Zamknij

Jaką suchą karmę wybrać dla młodego, a jaką dla dorosłego kota?

. + 09:41, 27.04.2025 Aktualizacja: 09:41, 27.04.2025
Skomentuj

Każdy domowy zwierzak powinien mieć dietę dostosowaną do swoich potrzeb i etapu rozwoju. Odpowiednio zbilansowane żywienie wpływa na wiele procesów zdrowotnych zarówno u dorosłych, jak i młodszych pupili. To właśnie dlatego sucha karma dla czworonoga powinna zawierać cenne składniki odżywcze. Jaki produkt jest idealnym wyborem dla kota?

Sucha karma dla kota dorastającego

Pierwszą, istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, szukając karmy suchej dla kota, jest wiek pupila. Małe czworonogi szybko się rozwijają i mają więcej energii niż dorosłe zwierzaki, dlatego ich pożywienie powinno być swoistym paliwem zasilającym organizm. W suchej karmie dla małych kotków nie może zatem zabraknąć białka, które wpływa na rozwój mięśni, zębów, kości i sierści. Często zdarza się, że małe zwierzaki bardzo szybko łapią infekcje i są podatne na różne wirusy. Najlepsza sucha karma zawiera przeciwutleniacze, które wspomagają system odpornościowy odpowiedzialny za ochronę organizmu przed szkodliwymi czynnikami wywołującymi groźne choroby. Oczywiście, odpowiednio zbilansowany posiłek nie może zawierać konserwantów. Idealna karma sucha dla kociąt to kompozycja naturalnych składników dostarczających energii i wspomagających procesy zdrowotne.

Kiedy zacząć podawać kotu nową karmę? 

Wiele osób zastanawia się, kiedy zmienić karmę dla swojego kota. Przyjmuje się, że po około 12 miesiącach kociak osiąga dojrzałość, jednak najlepiej skonsultować prawidłową dietę z weterynarzem. Warto pamiętać, by nie zmieniać diety od razu. Może to zaszkodzić kotu i wywołać zatrucia pokarmowe. Zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo, by organizm pupila mógł zaadaptować się do nowej diety. 

Jak wybrać najlepszą karmę suchą dla dorosłych kotów 

Sucha karma dla kota dorosłego to zbilansowany pokarm, zawierający połączenie witamin, białka oraz tłuszczów. Składników odżywczych nie może być jednak za wiele, gdyż organizm w pełni rozwiniętego pupila funkcjonuje stabilnie i nie potrzebuje aż tyle energii. Zbyt duże porcje karmy zwiększają ryzyko nadwagi, przez co należy zwracać szczególną uwagę na objętość posiłków. W grupie dużego ryzyka znajdują się koty po kastracji oraz mieszkające w domu (mało aktywne). Warto również pamiętać o zmianie częstotliwości posiłków. Karma dla małego kota powinna być podawana w niewielkich porcjach, mniej więcej 5 razy dziennie. Dorosły pupil może jeść rzadziej (ok. 3 razy w ciągu doby).

Bezzbożowe suche karmy dla kotów – czy mają zalety?

Wiele osób zastanawia się, czy bezzbożowe karmy suche są zdrowe. Jak najbardziej. Choć wybredne koty mogą nie lubić bezzbożowej suchej karmy. Nie ma jednak żadnych badań na szkodliwość diety bez zbóż. Co więcej, taka karma zmniejsza ryzyko chorób układu pokarmowego i poprawia jakość sierści pupila.

 

Idealna sucha karma dla kota powinna być połączeniem naturalnych składników. Przed zakupem produktu należy zatem zwrócić uwagę na jego opis w celu sprawdzenia proporcji poszczególnych składników odżywczych. W przypadku ewentualnych wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże wybrać odpowiednią karmę suchą zarówno dla młodych kotów, jak i tych dojrzałych.  

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%