Zamknij

Postępowanie upadłościowe, restrukturyzacyjne, a upadłość konsumencka

10:31, 05.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:32, 05.03.2021
Skomentuj

Postępowanie upadłościowe, restrukturyzacyjne to pojęcie, którego nie należy mylić z upadłością konsumencką. Na czym polega upadłość i restrukturyzacja? Czym jest upadłość konsumencka?

Restrukturyzacja i upadłość

Restrukturyzacja ma prowadzić z założenia do uniknięcia bankructwa. Ma pomóc w porozumieniu się z wierzycielami. W przypadku postępowania upadłościowego celem jest wyprzedaż mienia dłużnika i zaspokojenie, przynajmniej częściowo, wierzycieli. Firma po zakończeniu restrukturyzacji nadal może działać, ale po ogłoszeniu upadłości już nie.

Postępowanie restrukturyzacyjne rozpocząć może przedsiębiorca, któremu grozi niewypłacalność lub taki, który już jest niewypłacalny. Natomiast upadłość ogłosić może tylko przedsiębiorca niewypłacalny. Co ciekawe, są sytuacje, gdy te dwa postępowania toczyć się mogą w tym samym czasie. Sąd najpierw rozpatruje wniosek restrukturyzacyjny. Jeśli uzna, że ugoda z wierzycielami jest niekorzystna, przystępuje do analizy kolejnego wniosku.

Podobieństwa i różnice – postępowanie upadłościowe a postępowanie restrukturyzacyjne

Wniosek w obu przypadkach jest rozpoznawany przez wydział gospodarczy do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych sądu rejonowego. Powoływany jest sędzia-komisarz, który nadzoruje dany proces. Istnieje też możliwość zawarcia układu, co jednak przy upadłości zdarza się rzadko. Dodatkowo każde postępowanie wymaga minimum dwóch wierzycieli.

Postępowanie restrukturyzacyjne może rozpocząć się na wniosek dłużnika, jednak upadłość może zainicjować również wierzyciel. Restrukturyzacja prowadzona może być w jednym z czterech wariantów. Upadłość ma na celu likwidację firmy, ale z wierzycielami można zawrzeć układ. Syndyk zajmuje się likwidacją tzw. masy upadłościowej. W przypadku restrukturyzacji takiej osoby nie ma. Przedsiębiorca, który na skutek lekkomyślnego działania przyczynił się do upadłości może dostać zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 10 lat. W czasie postępowania restrukturyzacyjnego takiej możliwości nie ma.

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka jest z kolei postępowaniem sądowym skierowanym do osób prywatnych, a nie firm. Przedsiębiorcom zostaje postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne. Z tego rozwiązania skorzystać mogą osoby niewypłacalne, które nie są w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych od minimum 3 miesięcy. Celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie. Polega ono np. na zaspokojeniu wierzycieli z majątku dłużnika czy umorzeniu częściowo lub w całości długów. Według najnowszych przepisów sądy mają nie oddalać wniosków o upadłość osób, które w sposób umyślny czy na skutek rażącego niedbalstwa doprowadziły do swojego zadłużenia. Tym samym wniosek o upadłość konsumencką złożyć mogą osoby, które mają na swoim koncie chwilówki czy pożyczki. Konsumenta uznaje się za niewypłacalnego wówczas, gdy jego miesięczne wynagrodzenie jest za niskie, aby pokryć wydatki związane ze spłatą bieżącego zadłużenia.

Zarówno w przypadku postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego czy wnioskowania o upadłość konsumencką, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego adwokata https://www.adwokat-weglowski.pl/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%