Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać dobry żłobek?

14:01, 26.02.2021 | r.
Skomentuj fot. materiał partnera

Rodzice, którzy zdecydowali się na zapisanie dziecka do żłobka często zastanawiają się nad tym, jaką placówkę wybrać. Rozważają, jakimi kryteriami powinni się przy tym kierować. Jest to łatwiejsze, gdy żłobek zostanie polecony przez znajomych lub członków rodziny. W innej sytuacji trzeba poświęcić sporo czasu, by wybrać odpowiednią placówkę. Zanim sprawdzi się konkretny żłobek, należy na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sprawdzić, czy placówka jest wpisana do rejestru żłobków, a zatem czy spełnia wszystkie wymagania prawne.

Dobry żłobek współpracuje z rodzicami

Wybierając żłobek dla dziecka, nie można sugerować się jedynie informacjami i zdjęciami umieszczonymi na jego stronie internetowej. Mogą być one zgodne z prawdą i rzetelne, ale niestety nie jest to regułą. Zawsze trzeba pamiętać, by odwiedzić żłobek Lublin osobiście – obejrzeć pomieszczenia, zapoznać się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi przebywania dziecka w placówce oraz porozmawiać z właścicielem i pracującymi tam opiekunkami. Rodzice powinni mieć możliwość wejścia do Sali, w której bawią się dzieci. Da im to szansę sprawdzenia, jak radzą sobie one w nowym miejscu i jaki jest poziom opieki w żłobku. Niektóre żłobki mają zamontowany monitoring, a uprawnieni opiekunowie mogą na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w placówce.

Dobry żłobek dba o profesjonalne procedury adaptacyjne

Decydując się na żłobek Świdnik, warto sprawdzić, czy ma on opracowane odpowiednie procedury adaptacyjne. Polegają one na poznaniu dziecka – jego potrzeb, upodobań i zwyczajów. Rodzice nie tylko wypełniają niezbędne dokumenty, ale także rozmawiają z psychologiem i pielęgniarką. Otwarte zajęcia to z kolei 2-3 godziny, podczas których dziecko przebywa w żłobku wraz z rodzicami – oswaja się z nowym miejscem oraz poznaje inne dzieci i opiekunki. Dobry żłobek informuje też rodziców, jak mogą przygotować dziecko do pobytu w placówce.

Dobry żłobek gwarantuje profesjonalną opiekę nad dziećmi

Najważniejszą funkcję w każdym żłobku pełnią zatrudnione tam opiekunki. Powinny one posiadać nie tylko niezbędne wykształcenie i doświadczenie w pracy z dziećmi, ale także odpowiednie predyspozycje. Muszą lubić dzieci, mieć do nich cierpliwość i traktować indywidualnie każde z osobna. Nie mogą faworyzować jednych dzieci przed innymi oraz okazywać bezsilności, zdenerwowania czy zniecierpliwienia. Rodzice powinni zatem pamiętać o uważnym obserwowaniu opiekunek podczas otwartych zajęć. Często też warto zaufać własnej intuicji i wybrać żłobek, który po prostu się spodoba.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%