Zamknij

Średni wiek samochodu w Polsce

09:01, 24.02.2021 r. Aktualizacja: 09:01, 24.02.2021
Skomentuj

Chociaż średnia wieku samochodów w Polsce od paru lat maleje, to w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej wciąż nie wypadamy najlepiej. Jeździmy znacznie starszymi samochodami niż większość Europejczyków.

Średnia wieku samochodów – statystyki

Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA pod względem średniego wieku samochodów zajmujemy 17 miejsce w Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę, że raporty obejmują tylko 25 państw, nie jest to chlubna pozycja. Raporty wskazują, że średnia wieku samochodów sukcesywnie zmniejsza się każdego roku i obecnie jest to 13 lat. Z danych CEPiK-u wynika, że jeszcze dziesięć lat temu średnia wieku zarejestrowanych aut wynosiła ponad 20 lat. Dane te nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, gdyż obejmują tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które dawno zniknęły z polskich dróg, lecz nie zostały wyrejestrowane. Stanowią one nawet 20% wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Ogromny wpływ na poprawę statystyk ma zakup nowych aut przez firmy. Znacznie mniejszy procent osób prywatnych kupuje samochód prosto z salonu. Polacy najchętniej nabywają pojazdy na rynku wtórnym. Dzięki platformie www.carvertical.com/pl można sprawdzić historię każdego auta, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo zakupów.

Zakup używanego auta

Na siedem kupowanych w kraju samochodów przypada tylko jeden nowy z salonu. Najczęściej wykupywane polisy samochodowe obejmują pojazdy w wieku od 11 do 15 lat. Auta w tym wieku są niedrogie, lecz ich zakup wiąże się z dość dużym ryzykiem. Stary samochód, pomimo zapewnień sprzedawcy, może znajdować się w kiepskim stanie technicznym. Nawet dokładne oględziny nie wykażą ukrytych wad danego modeli ani przeprowadzonych napraw. Dlatego do zakupu z rynku wtórnego należy podejść bardzo ostrożnie i dokładnie zweryfikować informacje uzyskane od sprzedawcy. Z pomocą przychodzi numer VIN. Nadany indywidualnie przez producenta, pozwala na zbadanie przeszłości pojazdu. Na rządowej stronie można sprawdzić za darmo historię samochodu, lecz są to dane pochodzące wyłącznie z urzędów. Niezbędne w takim przypadku jest podanie numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Pełniejszą wiedzę można uzyskać, korzystając z platformy dekodującej.

Odkodowanie numeru VIN

Na stronie: bestvin.pl zebrano najlepsze platformy dekodujące numer VIN, działające na polskim rynku. Wystarczy podać numer VIN, by uzyskać informacje. Szczegółowy raport jest płatny, lecz nie jest to duży wydatek. Informacje, jakie można uzyskać, to wszelkiego rodzaju naprawy, uszkodzenia, przeglądy oraz stłuczki. Można dowiedzieć się więc, czy auto nie zostało kradzione lub objęte zajęciem komorniczym. Nie ukryje się też faktyczny przebieg pojazdu ani to, czy był on wcześniej wystawiany na sprzedaż. Wszystkie te dane pomogą podjąć racjonalną decyzję o zakupie – korzystna cena bez znajomości historii samochodu może bowiem wiązać się z wieloma kłopotami.

Kupno aut używanych to zjawisko powszechne w naszym kraju i ten trend z pewnością nie zmieni się w najbliższym czasie. Warto jednak pamiętać, by bez względu na wiek samochodu, należy zadbać o bezpieczny zakup i sprawdzić historię wybranego modelu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

FloridaFlorida

0 0

Takie auto należy odpowiednio serwisować. W razie problemów z turbosprężarką warto oddać auto do AMSerwis z Trójmiasta, gdzie mają wieloletnie doświadczenie w regeneracji tych elementów. 14:03, 01.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%