Zamknij
REKLAMA

Jak zapewnić bezpieczne przechowywanie swojej broni palnej?

11:15, 16.02.2021 | materiały partnera

Odpowiedzialność związana z posiadaniem broni palnej

Praktycznie na całym świecie (a w szczególności w Polsce i pozostałych krajach Europy) broń palna wiąże się z ogromną odpowiedzialnością spoczywająca na jej właścicielu lub posiadaczu. Może to początkowo zniechęcić początkujących pasjonatów sportów strzeleckich, myślistwa czy militariów. Nie należy jednak tak bardzo się zrażać. Jak zwykle bywa, strach ma wielkie oczy, zwłaszcza na początku, kiedy jest nieznany. Dlatego wystarczy dobrze zapoznać się z kwestiami wymogów stawianych zwolennikom posiadania broni palnej aby móc bez zbędnego stresu cieszyć się swoją pasją.

Jasnym jest, że za broń ponosi odpowiedzialność jej właściciel lub osoba władająca bronią. Oczywiście oznacza to, że owe posiadanie i używanie broni musi odbywać się w sposób ściśle określony przez przepisy prawa i prawidła sztuki strzeleckiej. Nie ma tu miejsca na tłumaczenie się brakiem umiejętności w przypadku wystąpienia niefortunnego zdarzenia. Podobnie to na właścicielu spoczywa obowiązek zapewniania swojej broni odpowiedniego poziomu sprawności technicznej. Tu również - w przypadku niekontrolowanego wystrzału - nie będzie można skorzystać z taryfy ulgowej, tłumacząc, że broń była uszkodzona lub niesprawna.

Oczywiście to nie koniec obowiązków wynikających z posiadania broni strzeleckiej (zarówno krótkiej, jak i długiej). Bardzo ważną kwestią jest obowiązek zapewnienia swojej broni właściwych warunków jej przechowywania lub składowania.I nie chodzi tu jedynie o zapewnienie jej warunków niewywołujących uszkodzenia czy korozji. Przede wszystkim bezwzględnym obowiązkiem właściciela lub posiadacza broni palnej jest takie jej przechowywanie, które gwarantuje niemożność przejęcia broni przez osobę do tego nieuprawnioną.

Jak więc należy przechowywać broń palną?

Broń palna musi być przechowywana lub składowana z wykorzystaniem systemów zabezpieczeń wykluczających jej kradzież, przejęcie, zabór, czy przypadkowe użycie przez osobę do tego nie powołaną. Osobą niepowołaną będzie każdy kto nie jest właścicielem lub oficjalnym posiadaczem egzemplarza broni o konkretnym numerze seryjnym.

Broń palna powinna być bezwzględnie więc przechowywana w specjalnych konstrukcjach do tego przeznaczanych, jakimi są szafy pancerne na broń.

Czym wyróżniają się dobrej jakości szafy na broń palną?

Współczesna szafa na broń S1 to specjalistyczna konstrukcja, która uniemożliwia jej zniszczenie lub uszkodzeniem, jakiego ktoś mógłby się dopuścić celem przejęcia broni palnej w nieuprawnione władanie. Szafy takiej nie da się "rozpruć" ani też sforsować jej systemów i mechanizmów zamknięcia. Co ważne szafy pancerne na broń posiadają także zabezpieczenie przed możliwością ich wymontowania i kradzieży wraz z zawartością.

Powyższe gwarantuje klasa produkcji w jakiej wspomniane szafy są wykonane. Dobrej jakości szafa pancerna na broń myśliwską (lub jakąkolwiek inną broń palną) spełnia wymogi przewidziane dla klasy S1. Produkty należące do klasy S1 mogą służyć do przechowywania w bezpieczny sposób tak niebezpiecznych przedmiotów jak broń palna. Występujące na polskim rynku szafy na broń posiadają certyfikat wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej - potwierdzający, że szafa gwarantuje ochronę na poziomie określonym we wspomnianej wyżej klasie S1.

Ponadto dobrej jakości szafa na broń S1 pancerna posiada specjalne otwory do wypuszczenia od wewnątrz kotw mocujących szafę do podłoża i tylnej ściany pomieszczenia w którym szafa będzie posadowiona.

Przykładem doskonałej jakości wyrobów tego typu, odpornych na zniszczenie, siłowe otwarcie, wymontowanie i kradzież są szafa Novcan G3 S1 4 czy szafa Novcan G3 S1 8. Jeżeli ktoś potrzebuje mniejszego gabarytowo sprzętu przystosowanego do przechowywania krótkiej broni palnej, ważnych dokumentów czy kosztowności to powinien zainteresować się doskonałym produktem, jakim jest SEJF POLASZEK HIT 1 KLASA S1.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%