Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć o licencji transportowej?

08:03, 26.10.2020 | r.
Skomentuj materiał partnera

Licencja transportowa jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia w Polsce legalnej działalności polegającej na przewozie osób lub rzeczy. Jej uzyskanie jest znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Co jeszcze warto wiedzieć o licencji transportowej?

Zgodnie z prawem, każdy podmiot gospodarczy, który zarabia na działalności transportowej, przewożąc osoby lub towary, jest zobowiązany do zdobycia wcześniej licencji transportowej. Warto tutaj dodać, że nie jest to ten sam dokument, co świadectwo kierowcy. Licencja transportowa stanowi pozwolenie na wykonywanie takiej pracy. Jeśli podczas kontroli okazałoby się, że kierowca nie posiada licencji, wówczas dalszy transport byłby niemożliwy.

Z jednej strony jest to dodatkowy dokument, który muszą uzyskać przedsiębiorcy. Z drugiej zaś, licencja transportowa stanowi element kontroli nad bezpieczeństwem ruchu drogowego. Pozwolenia nie dostaną bowiem te podmioty, które nie spełniają ustawowych norm.

Wymóg dobrej reputacji

Każdy starający się o pozwolenie na przewóz osób lub towarów musi załączyć do wniosku zaświadczenie o nieposzlakowanej opinii. W praktyce oznacza to konieczność dołączenia zaświadczenia o niekaralności za przestępstwa karno-skarbowe, jak również braku zakazu wykonywania działalności gospodarczej polegającej na transporcie krajowym lub międzynarodowym.

Wymóg określonego dochodu

Kolejnym wymogiem wobec firm transportowych, które ubiegają się o licencję transportową, jest posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego. I tak oto Główny Inspektorat Transportu Drogowego wymaga przedstawienia w formie np. wyciągu z rachunku bankowego, polisy ubezpieczeniowej lub gwarancji bankowej na kwotę:

  • 9.000 euro na pierwszy samochód firmowy wykorzystywany w transporcie drogowym;
  • 5.000 euro za każdy kolejny pojazd;
  • 50.000 euro, gdy transport będzie polegał na pośrednictwie w przewozie rzeczy.

Kara za transport bez licencji transportowej

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na transporto osób lub rzeczy bez uzyskania wcześniej stosownej licencji, a podczas takiego kursu zostanie skontrolowany np. przez inspektorów transportu drogowego, wówczas musi on liczyć się z mandatem w wysokości aż 12.000 złotych.

Z kolei samą licencję transportową można również utracić. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, jeśli przedsiębiorca utracił dobrą reputację, np. został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karno-skarbowe.

Uzyskanie licencji transportowej

Uzyskanie licencji transportowej nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z przygotowaniem wielu dokumentów, a także kontaktu z urzędnikami GITD. Dlatego warto jest skorzystać z pomocy doświadczonych firm, które pośredniczą w zdobyciu licencji transportowej. Jedną z nich jest firma BOS Licencje Transportowe, która pomogła już setkom firm transportowych. Dlatego jeśli zamierzasz zdobyć takie uprawnienia, po prostu się z nią skontaktuj.

undefined

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA