Zamknij
REKLAMA

II Wojna Światowa na numizmatach Skarbnicy Narodowej - nasz wybór i opinia

13:02, 04.10.2020 | r.
Skomentuj

Niedawno wspominaliśmy wybuch Powstania Warszawskiego, wkrótce będziemy też obchodzić kolejną rocznicę rozpoczęcia II Wojny Światowej. Z tej okazji prezentujemy dziś wyjątkowe numizmaty od Skarbnicy Narodowej, które nawiązują do wydarzeń z tego okresu. Poznaj nasz wybór!

Dywizjon 303 – srebrny medal

W tym roku mija dokładnie 80 lat od bitwy o Anglię. W najważniejszej kampanii powietrznej II wojny światowej uczestniczyli również polscy lotnicy. Szczególnie piloci z myśliwskiego dywizjonu 303 wyróżnili się wtedy skutecznością, strącając aż 126 samolotów wroga. Bohaterscy żołnierze sił powietrznych zostali upamiętnieni na wyjątkowym medalu pamiątkowym dostępnym wyłącznie w Skarbnicy Narodowej.

Numizmat wykonano tradycyjną techniką medalierską w 1 uncji (31,1 g) srebra próby 999/1000. Wybito jedynie 1000 egzemplarzy i wszystkie oznaczono indywidualnymi numerami menniczymi, co sprawia, że każda sztuka jest unikatem o wyjątkowej wartości kolekcjonerskiej. Na rewersie mierzącego 45 mm średnicy medalu znalazł się Krzyż Walecznych oraz Orzeł Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Awers przedstawia dwa samoloty RAF-u, polskiego pilota, symbol dywizjonu 303 oraz biało-czerwoną szachownicę lotniczą, która stanowi niezwykłą ozdobę numizmatu. Każdy kolekcjoner wraz z medalem otrzyma specjalne pudełko do bezpiecznego przechowywania wyrobu oraz certyfikat potwierdzający autentyczność emisji.

Polacy w II Wojnie Światowej – kolekcja

W tym roku przypada również 80. rocznica zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach i inteligencji przez żołnierzy Związku Sowieckiego. Przez kolejne dekady prawdę o zbrodni próbowano zataić, skazując jej ofiary na zapomnienie. Dzisiaj na szczęście możemy już należycie czcić pamięć poległych. Te bolesne wydarzenia upamiętnia właśnie pamiątkowy medal „Katyń” ze Skarbnicy Narodowej.

Numizmat wykonano przy zastosowaniu techniki stempla lustrzanego i uszlachetniono 24-karatowym złotem. Projekt przygotowany przez Roussanę i Andrzeja Nowakowskich przedstawia m.in. las katyński oraz wizerunek generała Mieczysława Smorawińskiego na awersie, a także Krzyż Walecznych i Orła Białego na rewersie. Medal jest pierwszym z serii numizmatów pt. „Polacy w II Wojnie Światowej”. W skład kolekcji wchodzą medale upamiętniające m.in. Armię Krajową, bitwę o Anglię czy Powstanie Warszawskie, a ponadto karty historyczne z dodatkowymi informacjami oraz klaser i szkatułka kolekcjonerska.

Oba numizmaty będą wyjątkowym dodatkiem do każdej kolekcji, a także pozwolą dowiedzieć się więcej na temat wydarzeń związanych z II Wojną Światową. Więcej interesujących okazów dla miłośników historii i numizmatyki można znaleźć pod adresem https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA