Zamknij
REKLAMA

Jak prać firanki w pralce?

14:35, 29.07.2020 | r.
Skomentuj

Firanki powieszone na oknach stanowią elegancką dekorację pomieszczenia, jednak ich utrzymanie w idealnym stanie niekiedy okazuje się trudnym zadaniem. Przyczyną tego jest fakt, że tkanina bardzo szybko pochłania sadzę, kurz oraz dym nikotynowy. Ten drugi w połączeniu z promieniami słonecznymi sprawia, że śnieżnobiałe firany żółkną i tracą nieskazitelny urok w relatywnie krótkim czasie. Jak zatem zachować ich idealny wygląd nie niszcząc przy tym materiału?

Istnieją sprawdzone oraz skuteczne metody pozwalające w łatwy sposób oczyścić firanki, tak aby przez długi czas prezentowały się w doskonałym stanie.

Pranie w pralce – proste wskazówki

Wielu osobom wydaje się, że firanki wystarczy włożyć do pralki i ustawić odpowiednią temperaturę, by wyglądały nienagannie. Jednak nie do końca tak jest. Podczas pielęgnacji należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze, przed włożeniem rzeczy do bębna, trzeba wybrać odpowiednie ustawienia. Przede wszystkim temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, ponieważ może to skutkować zniszczeniem delikatnych tkanin. Optymalna temperatura to około 30 stopni. Jeżeli pralka ma funkcję prania ręcznego, wówczas warto wybrać właśnie ten tryb. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych zagnieceń oraz odkształceń, trudnych później do zniwelowania.

Kolejną niezwykle istotną kwestią okazuje się wybór właściwych środków piorących. Na metce firanek lub na opakowaniu, w którym zostały zakupione, powinny znajdować się informacje o materiałach. Dysponując taką informacją, można precyzyjnie dopasować właściwe produkty do pielęgnacji.

Białe firany należy prać wyłącznie w detergentach do nich przeznaczonych – w sytuacji zastosowania innych preparatów, mogą zszarzeć. Wielobarwne firanki najlepiej czyścić z użyciem proszków lub płynów do płukania zarezerwowanych do kolorowych tkanin. Nie powinno się dodawać środków piorących dedykowanych do białych firan do tych kolorowych, ponieważ zawartość aktywnych składników znajdujących się w tego typu detergentach charakteryzuje się innymi właściwościami.  Kolorowe firanki mogą wówczas wybąknąć.

Nieskazitelnie białe firany przez długi czas

Firan nie wolno prać z innymi ubraniami, ręcznikami, serwetkami, obrusami ani zasłonami, nawet tymi mającymi podobną kolorystykę, a w szczególności z pokrytymi brokatem tkaninami, ponieważ może to skutkować przebarwieniem. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest odpięcie wszelkich ozdób – niektóre firany do salonu lub do jadalni mają rozmaite doczepiane dekoracje, które trzeba oddzielenie poddać oczyszczeniu.

Jeżeli firanki pożółkły, można dodać do proszku sody oczyszczonej, która sprawi, że po wypraniu zaprezentują się jak nowe. Natomiast w sytuacji mocno zabrudzonej firany, dobrym rozwiązaniem okaże się najpierw namoczenie plam i wtarcie w nie środka piorącego. Następnie należy poczekać kilka godzin, aż plama nasiąknie, aby potem wyczyścić tkaninę w pralce.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA